Akne Yani Sivilceler Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200613-WA0004.jpg

Dermatalog Dr. Neslihan Dolar’la ‘Akne nedir?, nasıl oluşur?’ ‘Akneye neden olan rahatsızlıkların altta yatan nedenleri’, ‘Hangi vitaminlerin eksikliği akneye neden olur?’ gibi sorularımın cevaplarını röportajım için cevapladı.
AC: Akne nedir?, nasıl oluşur?
ND: Sivilce olarak da adlandırılan akne, yağ bezlerini ve kıl köklerini ilgilendiren kronik iltihabi bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda 11 ile 30 yaş arasındaki bireylerde aknenin görülme sıklığı %80 olarak bildirilmiştir. Yaşamsal önemi olmamakla birlikte estetik açıdan sorunlar yaratmakta, hatta psikolojik bozukluklara yol açabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda artan androjen hormon seviyesi aşırı yağ üretimine yol açar. Akneli kişilerin sebum adı verilen yağ salgıları, normal kişilerden daha fazladır. Akne oluşurken kıl köklerinin huniye benzeyen yerinde bakteriler, sebum ve hücresel atıklar kümelenir ve tıkanma yaratır. Böylece sivilcenin ilk aşaması olan siyah noktalar oluşur. Foliküldeki yağ ve hücrelerle beslenerek çoğalan bakteriler, kimyasal maddeler salgılayarak burada bir reaksiyon oluştururlar ve folikül duvarı parçalanır. Sebum, bakteriler, ve hücreler deri içine dağılarak kızarıklık şişme ve iltihaplanmaya neden olur. Böylelike iltihaplı sivilceler, şekil ve doku bozukluğu yapan kistler ortaya çıkabilir.
AC: Akneye neden olan rahatsızlıkların altta yatan nedenler nelerdir?
ND: Akne, cildimizdeki yağ bezlerinin bir iltihabıdır. Yani bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavi gerektiren bir durumdur. Ergenlik döneminde toplumun yüzde 80’inde çıkan bu durum, ergenlik döneminden sonra da devam ediyorsa mutlaka altta yatan bir neden vardır ve bizim bu nedeni bulup, ortaya çıkarıp onun üzerinden tedaviyi sürdürmemiz gerekir.
Aknenin oluşumunda birçok faktörün neden olduğu düşünülmekle beraber; hormonlar, genetik özellikler, bakteri ve parazitler, bazı hormon ilaçları başta olmak üzere bir takım ilaçlar ön plandadır. Stres, aşırı terleme, metabolik hastalıklar, uygun olmayan diyetler, mesleki nedenler diğer faktörerdir. Çevresel etmenler, hava kirliliği, yüksek nem düzeyleri ve yanlış kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin kullanımı da akneyi harekete geçirir. Akne poblemi olan bireylerin korkusu bunun karaciğerden kaynaklanabileceğidir ki karaciğer bu konuda son derece masumdur aslında.


AC: Hangi vitaminlerin eksikliği akneye neden olur?
ND: Yapılan son araştırmalar sivilce problemi olan insanlarda çinko eksikliğine rastlandığını ortaya koymaktadır. Akne oluşumuna yol açan yağ üretiminde çinkonun eksik olmasının büyük bir etkisi vardır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendiren, hücre yenileyen bir mineraldir. A vitamininin kimyasal bilesimini harekete geçirir ve antibakteryel etkisi ile sivilcelerin azalmasına yardımcı olur
A vitamini vücudun hücrelerinin yeniden yapılanmasını sağlayan ve cilt sağlığını koruyan en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu nedenle bu vitaminin eksikliği, sivilce artışına neden olabilir. A vitamini cildi korur ve oluşan doku hasarının onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda aşırı yağ birikiminin önüne geçer. Bu da sivilce oluşumunu engeller. Yani A vitamini hem akne hem de yaşlanmaya karşı savaşan etkili bir maddedir.
Akne ve siyah nokta sorununu ortadan kaldırmak için B 5 vitaminin alınması da önerilir. Bu vitamin adrenal bezlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Özellikle hormonal düzensizliklere bağlı olarak ortaya çıkan sivilce sorunu için son derece etkilidir.
AC: Akne tedavisinde ilk aşama nasıl olmalıdır?
ND: Akne tedaviside en önemli konu hasta hekim işbirliğidir. Tedavi, belirtileri en aza inirgemeyi ve varolan belirtilerin kalıcı bir iz bırakmadan iyileşmesini amaçlamaktadır. Hastalarıma ilk telkin ettiğim konu, bu tedaviyi yöntebilmem için öncelikle nedeni ortaya koymak sonrasında da omuz omuza tedaviyi bir disiplin içerisinde yürütmek olduğudur. Süreç bazen hızlı bazense oldukça yavaş ilerleyebilir. Cilt tipi, akne lezyonlarının derinliği ve süresi, kişinin yaşı hatta kişinin sosyal hayattaki rolü ve psiklojik yapısı tedaviye yön vermektedir. Akne tedavisi kişiye özeldir. Komşunun sivilcesine iyi gelen krem sizin yüzünüzü daha kötü hale getirip yakabilir. O nedenle akne elemanlarının görüldüğü ilk andan itibaren bir dermatolog yardımı çok önemlidir.
Akne tedavisinde de diğer bütün cilt hastalıklarında olduğu gibi erken müdahele önemlidir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan aknelerde ilk basamak, ciltteki sebum düzeyini baskılamaya ve kanalların tıkanıklığını gidermeye yönelik temzileyici jel ve kremlerle cildin arınmasını sağlamaktır. İltihaplı sivilceler ortaya çıkmışsa bu durumda lokal veya sistemik kullanılan ilaçlara geçilebilir. Kişinin diyet ve stres kontrolü gibi dış ortam kaynaklı faktörleri minimuma indirgemek diğer bir yol olmalıdır. Ancak ergenlik dönemindeki sivilcelerde sorun hormonlar düzene girene yani ergenlik tamamlanana kadar devam edeceğinden bu sürecin uzun süreli kontrolü çok önemlidir. İlaçlar dışında teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak geliştirlen cihazlar da süreci hızlandırarak ve kalan izleri tedavi etmek konusunda biz dermatologları desteklemektedir. Kliniğimde akne tedavisi için özel geliştirdiğim formüllerle uyguladığım peelingler de düzenli ilaç kullanmakta zorlanan hastalarımda oldukça iyi sonuç aldığım bir diğer tedavi yöntemimdir.


AC: İlerleyen ve kronikleşen aknelerin tedavisini nasıl yapıyorsunuz?
ND: 25 yaşından sonra artaya çıkan veya iyileşmeyen, özellikle çene kısmında yoğunlaşan, iz bırakmaya meyilli derin yereşimli, uç vermeyen akneleriniz varsa bilin ki hormonal bir akne ile karşı karşıyasınız. Bu durumda ilk yapılması gereken bir dermatologa başvurmanız ve olayın nedenini ortaya çıkarmak adına çeşitli tahlil ve tetkiklerin tamamlanması olacaktır. Takip eden süreçte amacımız sebebe yönelik tedavilerle birlikte elimizi çabuk tutup iz ve skar kalmadan olayı çözmek olmalıdır. İşte böyle durumlarda artık elimizde pek çok silahımız var. Akne peelingleri, medikal bakım sistemleri, çeşitli ışık ve lazer sistemleri bunlardan sadece birkaçıdır. Burada en önemli unsur bunların hangi sırayla kime uygun olduğunun planlamasıdır ki bu da ancak uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü akne bir hastalıktır ve tedavi gerektirir.

AC: Yazın aknelerde neden artış oluyor önlemek için ne yapılmalıdır?
ND: Yaz aylarında özellikle güneşin ve tuzlu suyun yani denizin akneler üzerindeki olumlu etkileri inkar edilemez. Ancak bazen de yaz aylarında özellikle yağlı ve aşırı terleyen kişilerde aknenin arttığına şahit oluyoruz. Yazın artan aknelerde uygun medikal bakımlarla, doğru cilt temizleme ve bakım ürünlerinin kullanımı ve akne peelingleri ile sorun çözülebilir. Her mevsim cildin ihtiyacı değişir. O nedenle yazın ve kışın kullanılan bakım ve tedavi ürünleri de farklı içerikte olmalıdır.
AC: Akne izlerini nasıl siliyorsunuz?
ND: Akne izleri, çukur, kabarıklık veya leke şeklinde olabilir. O yüzden herbirinin tedavisi kendi içinde ayrılmaktadır. Yüzde akne elemanları varken öncelikle bunların tedavisi gerekir. Aksi halde akne izlerini tedavi etmeye çalışırken mevcut akne alevlenebilir ve bunlar da derin izler bırakabilir. O nedenle akne iz tedavisine başlamadan önce cilt iyi değerlendirilmeli, akne izlerinin karakterine ve cildin hassasiyet, kalınlık ve rengine göre tedaviye karar verilmelidir. Akne izlerini silerken en önemli unsur erken müdaheledir. İğneli fraksiyonel radyofrekans yöntemleri, lazer ve ışık sistemleri, prp, vitamin enjeksiyonları, enzim peeling ve kimyasal peelingler ve son zamanlarda sıklıkla başvurduğum, akne izlerine olduğu kadar gözeneklere de çare olabilen, kendi geliştirdiğim gümüşciltparlatma yöntemi ile akne skarlarının tedavisinde başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar almaktayım.


AC: Akneler geçirildikten sonra nasıl bir bakım rutini izlenmelidir?
ND: Akneyi tedavi ettikten sonra görevimiz bitmiyor. Tıpkı kilo vermek gibi. Nasıl ki kilo verdikten sonra önemli olan ideal kiloyu korumaksa aknesiz bir cilde kavuştuktan sonra da kaliteli cilt yapısını koruyabilmek olmalı amaç. Bu bağlamda ben mutlaka aylarca uğraşıp tedavi ettiğim ve cildini yakından tanıyıp çözümlediğim hastam için uygun nemlendirici temizleyici ve arındırıcı ürünleri belirlerim. Cildimiz dışarda kaldığında kararan ve lekelenen bir gümüş gibidir. Sağlıklı bir cilt parlaktır. Belli aralıklarla temizlenmesi ve parlatılması gerekir. Hastamın cildinin tekrar matlaşmaması ve eskiye dönmemesi için hastamı belirli aralıklarla takip eder uygun olan medikal bakımları ve yıllık cilt yenileyici peelinglerini ve gümüş cilt parlatma tedavisini uygularım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.