Başarının Anahtarı Önce Kendini Keşfetmek…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/09/IMG-20200917-WA0011.jpg

Yazar Meltem Tekin ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. ‘Başarının anahtarı önce kendini keşfetmek. Sonra da çalışmak için, engellerle baş etmek, pes etmemek için irade göstermek. Başarı bir keşfin açığa çıkma iradesidir’ diyor. Farklı mesleklerde çalışmasının ona neler kazandırdığı, kitaplarının konularını nasıl belirlediği, kitaplarını yazarken nelere dikkat ettiği gibi birçok merak ettiğim soruyu sordum.

AC: Meltem Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

MT: Ege Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunuyum. Mezuniyetimden bu yana tiyatro oyunculuğundan çevirmenliğe, gazetecilikten sanayiye birçok farklı işte çalıştım. Reklamdan projeye farklı alanlarda yazarlık ve editörlük yaptım. Sanırım beni en çok ilk kitabım çıkana kadarki renkli iş dünyam tanımlıyor.

AC: Farklı mesleklerde çalışmanız hayatınızda size neler kazandırdı?

MT: Öncelikle bir sosyolog olarak yaşadığım toplumu mesleki sorunlarıyla daha iyi tanımamı sağladı. Sonra da bir yazar olarak bana karakter ve hikaye zenginliği kattı.

AC: Kitaplarınızın konularını nasıl belirliyorsunuz?

MT: Aklımda bir sürü konu var. Yaşarken, okurken üzerine düşündüğüm konular. Bazı konular bana kendilerini yazdırmak için baskı yapıyorlar sanki zihnimde. Ben sadece masama oturuyorum ve yazmaya başlıyorum.

AC: Kitaplarınızı yazarken ilham kaynaklarınız var mı?  Varsa bugüne kadar yazdığınız kitaplarda nelerden ilham aldınız?

MT: Olmaz mı! İnsanlar. İnsanları çok seviyorum. Onları derin dünyalarıyla anlamaya çalışıyorum. Bence her insanın içinde keşfedilmeyi bekleyen bir gizem var.

AC: Kitaplarınızı yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?

MT: Okurların zihinlerini özgür kılabilmek çok önemli. Yazdıklarımla yanlış bilinçler oluşturmamaya gayret ederek kelimelerle oynuyorum, kurgularımı ve karakterlerimi işliyorum. Bir de tabi ki tutarlılık çok önemli. Buna özen gösteriyorum.

AC: Yeni kitabınızın içeriğinden bahseder misiniz?

MT: Son kitabım ‘Kulüpte Biri Var’ bir sosyoloji bölümünde geçiyor. Toplumun farklı sosyal gruplarından bir araya gelen öğrencilerin gerek birbirleriyle gerek hocalarıyla olan iletişimlerine geniş bir perspektiften bakan bir hikaye ya da kısa hikayeler bütünü. Aslında evrende her şeyin birbiriyle bağlı olması gibi toplumda da her birimiz birbirimize görünmez bağlarla bağlıyız. Buna vurgu yapıyor diyebilirim.

AC: Yazar olmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

MT: Bence önce gözlem. Yaşarken farkında olarak yaşamak. Sonra düşünmek. Farklı açılardan gözlemlediklerimiz üzerine tefekkür etmek. Sonra da yazmak. Sadece yazmak için değil kalıcı değerler inşa etmek için yazmak.

AC: Sizce başarının anahtarları nelerdir?

MT: Bence başarının anahtarı önce kendini keşfetmek. Sonra da çalışmak için, engellerle baş etmek, pes etmemek için irade göstermek. Başarı bir keşfin açığa çıkma iradesidir.

AC: Önümüzdeki dönem için planladığınız projeleriniz ve hedefleriniz var mı?

MT: Yeni bir kitaba başladım. Yazmak benim hayatımın bir parçası. Kendimi bildim bileli hep yazıyorum. Yaşam projem ne olursa olsun yazmak. Hedefimse hep daha iyisini yapmak.

AC: Hayatta olmazsa olmazlarınız nelerdir?

MT: Hayatta olmazsa olmazım aşk. Ama aşkın binbir çeşidi var. Ben aşk derken yüreğin taşmasını kastediyorum. Yani yürek koymayı. Aşkla yazıyorsam yüreğimi koyuyorum satırlara. Yüreğim hükmediyor beynime. Bu yazmakta da insan ilişkilerimde de böyle.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.