Beğenmediğim Hiçbir Ürünü Müşterime Satmak İstemem…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/Ozlem-Selcuk-son.jpg

Decoarea markasının kurucusu Özlem Selçuk ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Markası ile ilgili merak ettiğim soruları sordum.

AC: Decoarea markanızın kuruluş hikayenizden bahsedebilir misiniz?

ÖS: Decoarea markası uzun yılların iş tecrübesi; seyahatlerimde beslendiğim, biriktirdiğim deneyimlerim, en önemlisi tekstile ve desene olan merakım sonucu oluştu. Çocukluğumdan bu yana değiştirmek, dönüştürmek gibi bir huyum var. Aldığım her şeyi mutlaka kişiselleştiririm. Dolayısı ile bugüne kadar deneyimlediğim her şeyi bir araya getirdim ve yola çıktım. Önce hayalimdeki desenleri nasıl hayata geçiririm, sonra bunları nerede işletebilirim sorularına cevap buldum. Çoğu desenimiz yurtdışında işleniyor ve Türkiye’ye geliyor. Bazı ülkelerin renkleri birleştirme ve el işlemesi konusunda büyük yetenekleri var ki Türkiye’de bu ülkelerden biri. Meksika, Peru, Guatemala gibi ülkelerden de çok ilham alıyorum. Türkiye’de de işletip, tasarladığımız çok ürünümüz var.

 

AC: Markanızın çatısı altında hangi ürün kategorileri yer alıyor?

ÖS: Markanın iskeletini el işlemesi ürünler ve renkler oluşturuyor. Amacımız; yeterince zor olan hayatlarımızın içerisine biraz gerçeklik ve ışıltı katmak. Evinize, ofisinize; kısaca yaşam alanlarınıza ortak ettiğimiz her objenin ruhu olduğuna inanan markamızın, ışık saçan ürünlere başka bir düşkünlüğü var. Desen ve kumaş bizim için çok önemli. Hayallerimizi çizip, çizdiklerimizi uygulayabileceğimiz her şey bizim için satılabilir bir obje. Lambaderler, abajurlar, yastıklar, runnerlar, seramik objeler bu kategorinin içerisine giriyor. 2021 yılı içerisinde ürün gamını biraz daha genişletmeyi hedefliyoruz.

 

AC: Ürünlerinize ilgi nasıl?

ÖS: Biz çok memnunuz. Piyasada mobilya anlamında şu sıralar o kadar renksizlik hâkim ki; ürünlerimizi gören, bizi fark eden her müşterimiz, ‘bu mobilyalara biraz renk katmak istiyoruz’ diye geliyor. Çıkarttığımız her desene maksimum önem veriyoruz ve farklı olmak istiyoruz. Bazen bir deseni ortaya çıkarmak için haftalar geçiyor. Bu özenin de müşterilerimize geçtiğine inanıyoruz.

AC: Tüketiciler sizin ürünlerinizi nerelerden alabilir?

ÖS: Müşterilerimiz isterlerse Showroomumuza gelerek veya kendimize ait internet alışveriş sitemiz olan www.decoareahome.com’dan bize ulaşabilirler.

AC: Ürünlerinizi üretirken nelere dikkat ediyorsunuz?

ÖS: Son derece titiz bir insanım, kendimin beğenmediği hiçbir ürünü müşterime satmak istemem. Her ürün benim elimden ve onayımdan geçer. Bir deseni 200 kez çizdiğimi bilirim. Abajurlarımızın alt seramikleri Kapadokya bölgesindeki ustalarımız tarafından yapılıyor. Bu noktada sırlama ve renk çok önemli. El işlemesi kumaşlardan sonra en dikkat ettiğim şey seramikler.

AC: Kadınlar ev dekorasyon ürünleri alırken nelere dikkat ediyorlar?

ÖS: Önce renk uyumuna önem veriyorlar. Eğer bir lambader aldılar ise muhakkak onun takımı olan bir yastık görmek istiyorlar. Ürünün temizlenme şartları da en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Her müşterim kendisini özel hissetmek istiyor, bu yüzden biz de desenlerimizi sürekli desen değiştirmeyi uygun görüyoruz.

 

AC: Ürünlerinize yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?

ÖS: Tabi düşünüyoruz. Aslında başladık bile diyebiliriz. Tarzımıza uygun olan bazı kategorileri ithal edip, değişik bir Showroom yaratma hayalimiz var. Bu hayalimizi bu sene içerisinde gerçekleştireceğiz. Bali’den ithal ettiğimiz Bambu abajur altlarımızla tasarladığımız başlıklar yeniler arasında. Bunun yanında değişik seramik objelerde bu yıl içerisinde satışta olacak.

AC: Müşterilerinize ürünlerinizi kaç gün içinde teslim edebiliyorsunuz?

ÖS: Her ürün hazırlandıktan sonra satışa çıkıyor. Dolayısı ile siparişi verilen ürün üç gün içerisinde müşterimizin elinde oluyor.

AC: Covid-19 sürecinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?

ÖS: Covid-19 nedeniyle sanal ortamda alışverişin arttığı bir dönemdeyiz. Evlerimize kapandığımız bu süreçte, insanlar eksiklerini fark ettiler ve alışverişe yöneldiler. Bir takım psikolojik rahatlama da diyebiliriz. Kimisi ortamını güzelleştirmek istiyor, kimisi eskisinden kurtulmak istiyor. Dokunmadan alamam diyen insanlar bile artık internetten alışveriş yapamaya başladı. Yeni dünya koşulları bizleri değiştiriyor.

AC: Covid-19 sonrasında workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Workshoplar düzenlemek gibi bir düşüncemiz yok.

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.