Bilinçsizce Vitamin, Mineral, Kullanımı Tehlikeli…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_20190908_131008_967-2.jpg

Covid -19 ile mücadelede bağışıklığımızı güçlendirmek için ne yapmalıyız? Diyetisyen Berna Çil ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim.

AC: Covid -19 sürecinde bağışıklığımızı korunmak için neler yapmalıyız?

BÇ: Öncelikle bağışıklık bir anda kazanılabilen bir güç değil. Uzun vadede yaşam şeklinin   değiştirilmesi gerekir. Evet evlere kapandık, bu nedenle vücut ağırlıkları arttı, maske sebebiyle azalan oksijenlenme sebebiyle yağlanmamız arttı. Bu nedenle eldeki güçlendirebileceğimiz alanlar, savaşçı hücrelerimizi, mitokondrilerimizi, bağırsak floramızı güçlendirmemiz gerekli. Öncelikle sağlıklı kaynaklardan besin tüketebilmeliyiz, mevsiminde bol sebze meyve tüketebilmeliyiz.  Protein kaynağı besinleri; yoğurt, kefir, kırmızı ve beyaz etler, kuru baklagiller her öğünde bulundurmaya çalışmalıyız. Probiyotik besinleri; ev yapımı turşu, kefir, kombu çayı, yoğurt tüketmeliyiz. Vitamin mineral değerlerimizi en üst düzeyde tutmaya çalışmalıyız, besinlerle karşılanması zor seviyelerdeki vitamin minerallerin desteklerini (suplement) almak gerekebilir, bu durumda doktor/ diyetisyeninizden tavsiye almanız gerekebilir.

AC: Bağışıklığımızı korumak için hangi vitaminleri nasıl kullanmalıyız?

BÇ: Genel sağlık durumumuzda eksiklikler varsa onlar özellikle tamamlanmalı, bunun dışında sadece bu sürece özel vitamin desteği alınmak isteniyor ise dozları abartmadan, ezbere değil mutlaka doktor veya diyetisyeninize danışarak doz ayarı yaparak kullanılmalı.

 

Korona virüs ile mücadele ederken, hasta olmadan önce ve hatta hastalık sırasında direncinizi güçlü tutabilmek için almanız gerekli besin öğelerini öncelikle besinlerden almaya çalışmak gereklidir. Ancak yeterli miktarlara ulaşmak zordur, destek kullanılması da gerekebilir.

🟠Selenyum;
Yumurta, peynir, hindi, tavuk, orkinos, brezilya cevizi, reishi mantarı, su yosunu.
🔵Omega 3;
Ringa balığı yumurtası, balık yumurtası (havyar), somon, uskumru, sardalye, alabalık, ceviz.
🟣A vitamini;
Yumurta sarısı, balkabağı, tatlı patates, lahana, tereyağı, tam yağlı süt, marina balığı karaciğer yağı, havuç.
🟢D vitamini;
En iyi kaynak GÜNEŞ🌝.Besinlerle yeter miktarda alınması çok zor. Bu süreçte doktorunuza danışarak destek olarak alınız.
🟡C vitamini;
Turunçgiller başta limon, roka, maydanoz, kuşburnu, brokoli, lahana, ıspanak, biber.
⚪E vitamini;
Zeytinyağı, fındık yağı, badem, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, balık, tavuk, hindi, ördek.
🔴Çinko;
Kuzu eti, hindi eti, kabak çekirdeği, dana karaciğeri, yerfıstığı, mantar, Yumurta sarısı.
🟤Probiyotik;
Ev yapımı yoğurt, kefir, turşu, tarhana, kimchi, kombu/kombucha çayı, şalgam suyu.
⚫B12 vitamini;
Karaciğer, dalak vb. organ etleri, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, yoğurt, peynir.
Gibi besinleri sağlıklı kaynaklardan yeterli miktarda tüketirseniz bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ancak yine de koronadan korunmada vitamin, mineral desteği almak gerekecek.

AC: Bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirmek için yapılan doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

BÇ: Elma sirkesi sağlıklı, bağırsak ve sindirim sistemi için doğru besin denildiğinde herkes o besini kendi sağlık durumunu dikkate almadan sabah öğle akşam tüketmeye başlıyor. Sonra mide hastalıkları; reflü, gastrit, ülserlere kadar uzanan sıkıntılar oluşabilir. Zencefil zerdeçal sağlıklı denildiğinde aşırı tüketim aynı şekilde zarar oluşturabiliyor. Omega 3 veya balık yağı tüketilmeli denildiğinde kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kardiyolojik sıkıntıları olan ve bu tarz ilaç kullananlarda etkileşimler söz konusu olabilmekte. Böylece yarardan çok zarara uğramış olabiliyor sağlığımız. D vitamini gibi yağda eriyen A vitamini, K vitamini, E vitamini doz açısından çok önemli, çünkü fazlasının atımı yok diyebiliriz. Bu nedenle vücudunuzda olan seviyeleri tahlil ile görerek destek kullanmak en doğru yoldur. B vitaminleri suda eriyen fazlası idrar vb yollarla atılabilen vitaminlerde durum biraz daha kolaydır. Ama bazı insanlarda ciddi baş ağrılarına ve ritm bozukluklarına yol açabilmektedir. Sahip olunan hastalıklar, beslenme şekli, yaşam şekli son derece belirleyicidir. Sonuçta bilinçsizce vitamin, mineral, kullanımı tehlikelidir.

 AC: Bu dönemde diyet yapan kişilere önerileriniz nelerdir?

BÇ: Diyet, sağlıklı beslenme de olabilir sağlıksız beslenme de olabilir, nasıl yaptığınıza bağlı.  Obezite elbette Covid-19 açısından tek başına bile ciddi bir risk, hem hastalık hem tedavi açısından direnci düşüren bir durum. Kilo kontrolü, doğru beslenme ile sağlanmalı. Ancak bazı diyet adı altında geçen beslenme şekilleri son derece sağlıksız.

Önerim; protein ağırlıklı beslenilmesi, bol sıvı tüketilmesi, fast food tüketilmemeli, geleneksel Anadolu tarzı beslenilmeli, bol sebze meyve mevsiminde tüketilmeli, sarımsak, soğan, zencefil gibi doğal bağışıklık güçlendiriciler beslenmede yer almalı.

AC: Çinko, Selenyum, probiyotiklerin, Omega 3’ün bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini söylüyoruz. Hangi besinlerden bunları alabiliriz?

BÇ: Çinko; organ etleri; ciğer, dalak, vb., yağlı tohumlar; badem, ceviz, fındık vb. çiğ, tüm etler, yumurta…

Selenyum; balık(orkinos), brezilya cevizi, hindi, tavuk, yumurta, mantar, ay çekirdeği, kaju, kurubaklagil.

Omega3; balık, ıspanak, soya fasulyesi, ceviz, lahana.

Probiyotik; ev yapımı yoğurt, kefir, sirke, turşu, şalgam suyu, Kamboçya çayı, tarhana, boza.

AC: Spor yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmede nasıl bir etkisi vardır?

BÇ: Oksijenlenmenin oldukça azaldığı bu günlerde, hareket ederek dolaşımı hızlandırabilir ve dokuların oksijenlenmesini arttırabiliriz. Hareketsizleştikçe kas gücü azalmakta ve yağlanma artmaktadır. Kilo artışı da Covid-19 açısından negatif bir durumdur. Fiziksel aktivite sindirimi düzenler, emilimi arttırır. Evde kapalı kalan, stres altında bir süreçten geçen dünyamızda psikolojimizi düzeltmeye, mutluluk hormonu salgılanmasına ve bağışıklığında güçlenmesine destek olur.

AC: Bu dönemde hangi besinlerin tüketimine önem verilmeli?

BÇ: Kemik suyu, et suyu, tavuk suyu, hindi suyu bol etli ve sebzeli çorbalar, tarhana ve kurubaklagil çorbaları tercih edilmeli, öğünlere mutlaka çorba ile başlanmalı. Bol proteinli bir ana yemek, mevsim sebzelerinden, ev yapımı sirke ile, zeytinyağı ile bol salata, ev yapımı yoğurt (sarmısaklı olabilir, zencefil, zerdeçal olabilir), tam tahıllı ara sıcaklar öğünlerde tüketilebilir. Ara öğünlerde meyveler, yağlı tohumlarla, tahin ile , yoğurt ile, kefir ile birlikte tüketilebilir.  Yeşil. Beyaz çay, kombu çayı, ıhlamur, sahlep, boza aralarda tüketilebilir.

AC: Su tüketimi her dönem önemli. Bu dönemde daha da önem kazanıyor mu?

BÇ: Tüm enfeksiyonlarda su tüketimi önemlidir. Bol sıvı içmek ve elbette besinleri, yemekleri de bol sıvı formda almak dolaşımın hızlanması, sindirimin kolaylaşması için önemlidir.

AC: Covid-19 geçiren kişiler hangi besinleri tüketmeye önem vermeli?

BÇ: Covid-19 geçirmiş olsa bile yani negatife bile dönse vücutta oluşan harabiyet uzun süre toparlanamıyor. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmeye, sağlıklı metabolizmaya kavuşmak için destekleri kullanmaya devam etmek gerekir.

 

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.