Bir Gelinin Tüm İhtiyacı Tek Çatı Altında…
Nisan 11, 2021

Bir Gelinin Tüm İhtiyacı Tek Çatı Altında…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/04/IMG-20210408-WA0012-1280x1024.jpg

Hello Bride markasının kurucusu Selin Özçelik ile Pazar röportajı gerçekleştirdim.  Selin Hanım’a gelinlik sektörü ile ilgili merak ettiğim soruları sordum.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

SÖ: 1987 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum, hemen ardında da yine Marmara Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek lisansı yaptım.  Hayatta tam olarak ne yapmak istediğime, edindiğim tecrübeler sonucunda karar verdim diyebilirim. Önce moda portallarında ve Elle dergisinde editörlük & sosyal medya uzmanlığı yaptıktan sonra bir arkadaşımla birlikte dijital pazarlama ajansı kurduk. Ben de bu vesileyle pek çok farklı alanda çalışma şansına sahip oldum.

 

AC: Hello Bride markasının kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

SÖ: Ajans ve etkinlik tecrübemden dolayı düğünümü tamamen kendim organize ettikten sonra, gelinlik konusuna daha çok yoğunlaştım diyebilirim. Önce Pembe Şampanya adında hem Youtube kanalı, hem blogu, hem de aktif sosyal medya hesaplarına sahip bir platform kurdum. Burada hem evlilik planı yapan çiftlere ilham olması açısından fikir ve yazılar paylaştım hem de gelinlik, çiçek vb. onlarca tasarımcı ile Youtube kanalım için söyleşiler gerçekleştirdim. Bir senenin sonunda bu bana yetmemeye başladı ve edindiğim çevreden de hareketle bir bridal shop konsepti oluşturmaya karar verdim. Aslında amacım sadece gelinlik değil bir gelinin ihtiyacı olan her şeyi tek bir çatı altında toplamaktı.

 

AC: 2021 yaz gelinliklerinde neler trend olacak?

SÖ: Hayatımızın tam ortasına bomba gibi düşen korona, düğün sektörünü de epey kötü etkiledi. Kalabalıklar içinde özgürce eğlenebildiğimiz büyük düğünler yavaş yavaş tarihe geçiyor.  Artık 500-600 kişilik düğünler yerine minimal kutlamalar, kabarık gelinlikler yerine gelinlerin içinde kendini daha rahat ve özel hissedecekleri modelde sade gelinlik tasarımları göreceğiz. 2021 yaz döneminde de tarzı göz alıcı ama kumaşı sade, gündüzden geceye rahatça adapte olabilen modern modellere sık sık rastlayacağız.

AC: Covid-19 nedeniyle daha çok nikahlar yapıldığı için ne tarz gelinlikler tercih ediliyor?

SÖ: Gelinlik çok kişisel bir durum olduğu için nikah planlayan herkes sade tasarımları tercih ediyor diye bir kural yok aslında. Aile ve çevre faktörleri de gelinlik tercihinde çok etkili olduğu için uçuşan kumaşlarla hazırlanan romantik modeller ve konforlu büstiyer etek takımların yanı sıra kat kat tüller ile hazırlanan abartılı gelinlikler de görmemiz muhtemel.

AC: Gelinler taçları mı yoksa şapkaları mı tercih ediyorlar? Neden?

SÖ: Gelin aksesuar tercihleri genellikle hem ortam hem de gelinlik modeline göre son anda yapılıyor. Kumaşı sade tasarımlar şapka, daha klasik ya da kır düğününe uygun tatlı tasarımlar saç aksesuarları ile daha iyi uyum sağladığı için tercihler hep bu yönde oluyor.

 

AC: Gelinler gelinlik alırken nelere dikkat etmeliler?

SÖ: Gelinlerin dikkat etmesi gereken en önemli etken bence vücut tipleri. Çoğu zaman uzun zaman boyunca kurulan gelinlik hayalleri, provalarda hüsranla son buluyor. Maalesef çoğu gelin adayı bedenini tanımadığı ya da beğenmediği için aslında gönlünden geçen modelden çok farklı modelleri tercih edebiliyor. Bunun yanı sıra düğün ya da nikah kutlamasının yapılacağı mekanlar da gelinlik seçiminde önemli bir rol oynuyor.

 

AC: Siz gelinliklerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

SÖ: Ben en çok kendilerini içinde en rahat, mutlu, özel ve kendileri gibi hissedecekleri modelleri tercih etmeleri için gelinlerimi hep teşvik ediyorum. Aile ya da arkadaş baskısından uzak, kendisini 20 yıl sonra bile o fotoğrafta gördüğünde mutlu olabileceği ve gece boyunca üzerindekini düşünmeden özgürce dans edebileceği bir gelinliği giymek herkesin hakkı bence.

AC: Yurtdışı pazarına açılmayı düşünüyor musunuz?

SÖ: Tabi, Hello Bride markasını kurarken tek amacım buydu diyebilirim hatta. Avrupa ve Amerika pazarında tasarımlarımın olmasını istediğim bazı konsept mağazalar var. Onlarla sürekli iletişim halindeyim. Hatta bunun için geçtiğimiz sene Londra’da Bridal Week ile eş zamanda gerçekleşen ve dünyanın dört bir yanından tasarımcı ve satın almacıların katıldığı bir fuara katıldık. Çok iyi geri dönüşler aldık.

 

AC: Önümüzdeki dönemdeki hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

SÖ: Önümüzdeki dönem korona sebebiyle benim ve hatta tüm sektör için çok muğlak maalesef. Ama ben şimdilik birkaç farklı global pazar yeri markası ile iş birliği yaparak farklı hedef kitleler ile buluşmayı amaçlıyorum. Daha sonra da ‘All you need’ mottosuyla başlattığım bridal shop konseptinin önce tüm Türkiye’de, daha sonra da yurtdışında bilinirliğinin artması için çalışmalar yapmayı planlıyorum.

 

AC: Gelinlik sektörüne girmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Tasarımlarınız ne kadar iyi olursa olsun sizi müşteriyle buluşturan üretim ayağı olduğu için mutlaka gelinlik konusunda deneyimli terzi ya da atölyeler ile çalışmalarını tavsiye ederim öncelikle. Daha sonra müşteri ile muhatap olacak satış danışmanlarını markalarını yansıtacak kalite, bilgi ve güler yüzlülükte olması da bence en önemli etkenlerden birisi. Diğer bir konuda dijital medyada bilgili ve kendilerini sürekli geliştiriyor olmalarının artık kaçınılmaz gerekliliği.