Bitkinin Ruhu Dediğimiz Uçucu Yağlar Beni Büyüledi…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/12/asli-3.jpg

Homemade Aromaterapi’nin kurucusu Aslı Bilgin ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Aslı Hanım’a markasının kuruluş hikayesini, markanın çatısı altında bulunan ürün kategorilerini, evde yapılan aromaterapi günlük hayatı nasıl etkilediğine dair birçok merak ettiğim sorularımı sordum.

AC: Homemade Aromaterapi markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

AB: Homemade Aromaterapi’nin kuruluş hikayesi, bundan yirmi sene önce aromaterapiyle tanışmamla başladı. Organik gıdaya ulaşmanın şimdiki kadar kolay olmadığı o zamanlarda da organik ve doğal olan hep hayatımdaydı ama ben bu süreçte yediğimiz içtiğimiz kadar sürdüklerimizin ve kokladıklarımızın verdiği zararların daha fazla bilincine varıp, bununla ilgili eğitim almaya başlayınca, bitkinin ruhu dediğimiz uçucu yağlar beni büyüledi, iyi geldi ve ben de bana iyi gelen yerde hep durmak istedim.

AC: Markanızın çatısı altında bulunan ürün kategorileriniz neler?

AB: Homemade Aromaterapi olarak, yüz bakımından, vücut bakımına, ağız bakımından, enerjimizi dengelemeye, evimizi doğal yollarla temizlemekten, ortamımızı kokulandırmaya, saçımızın bakımından, sabit ve uçucu yağlara, erkek bakım ürünlerinden, kastil sabunlara, çakraları dengeleyici yağlardan, ovmalara ve aromaterapik tekstil ürünlerine 400’e yakın ürünümüz bulunmakta. Her biri, bu sekiz senelik süreçte, kendi ihtiyaçlarım üzerinden ilerleyerek hazırlanmış ürünlerdir.

AC: Hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

AB: Tüketiciler tarafından Kastil sabunlarımız, gülsuyumuz, şampuanımız, ovmalarımız, nemlendirici kremlerimiz, uçucu ve baz yağlarımız en sevilen ürünlerimiz.

AC: Erkekler kadınlar kadar cilt bakımına önem veriyorlar mı? Erkekler daha çok hangi ürünleri tercih ediyorlar?

AB: Aromaterapi aslında, kadın ve erkek ayırımı olabilecek bir sistem değil, bütünsel olarak sağlıklı bir yaşam şekli sunuyor, ama çok haklısınız, müşterilerimizin büyük çoğunluğu kadınlar. Ancak bu son yıllarda yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Erkek serimizde, bakım ürünü olarak, tıraş sonrası bakım kremi, sakal bakım losyonu, patchouli & lavanta vücut ovması, patchouli & lavanta sıvı kastil sabun ve parfüm formunda olan tıraş losyonumuz bulunuyor.

AC: Markanızın çatısı altında hangi workshopları düzenliyorsunuz?  Workshoplarınıza ilgi nasıl?

AB: Workshoplarımızı geçtiğimiz Mart ayına kadar, Kuzguncuk ve Nişantaşı’ndaki workshop alanlarımızda yapıyorduk. Bu süreçte tüm eğitimleri Zoom platformuna taşıdık, çok da mutluyuz aslında, İstanbul dışı veya yurt dışında olup, aromaterapiye ilgi duyan çok daha geniş bir kitleye ulaşabilmemizi sağladı. Eğitimlerimiz: ‘Ruh-Beden-Zihin Dengesi için Aromaterapi’, Doğal Cilt Bakımı Atölyesi, Doğal Temizlik Atölyesi, Doğal Tütsü Eğitimi, Doğal Parfüm Eğitimi, Çakralar & Aromaterapi ile Hamilelik, Doğum, Lohusalık & Aromaterapi eğitimlerimiz bulunuyor.

AC: Tüketiciler cilt bakım ürünleri alırken nelere dikkat ediyor?

AB: Kendi cilt tipine uygun olan yağı, bitki suyunu, kili, sabunu almaya dikkat ediyor, bunu önden araştırıyor, okuyor, sonrasında da bize sorarak teyidini alıyor. Daha fazlasını öğrenmek veya evde kendi karışımını yapmak isteyenler ise doğal cilt bakım atölyelerimize katılıyor.

AC: Covid-19 kapsamında ne gibi tür ürünler eklediniz? Tavsiye edeceğiniz ürünleri paylaşabilir misiniz?

AB: Bu dönemde, korunma setleri hazırladık, lavantaya ilave olarak, çay ağacı ve mandalina kolonyaları çıkardık. Antiviral etkili uçucu yağlar ve bunları hayatımıza katma yollarını anlattık. Kekik & Okaliptüs Spreyimiz bu dönemde en sevilen ürünlerimizden birisi oldu. Önümüzdeki ay da yeni el jelimizi tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz.

AC: Yılbaşı’na özel hediye paketleriniz var mı? Yılbaşı paketlerinizin içeriğinden ve özelliğinden bahseder misiniz?

AB: Evet, hem enerji, tütsü, mumlar vb setler hazırladık, hem de Aromaterapik Bingo dediğimiz hoş bir oyun kurguladık, kime hangi hediyeyi verelim diye düşünmeden, herkesin kendi enerjisindeki ürünü seçmesini niyet ettik.

AC: Evde yapılan aromaterapi günlük hayatımıza nasıl etki eder?

AB: Aromaterapi, ruh, beden ve zihin dengesi vermeye niyet eden bir sistem ve hayatın her alanında bize iyi gelir. Evimizin fiziksel olarak temizliğinden, enerjisini temizlemeye, ortamımızı kokulandırmaktan, küçük aromaterapik tekstil detaylarına hem evimizin hem de içerisinde yaşayan bizlerin enerjisini yükseltir, dengeler, mutluluk verir.

AC: Bildiğim kadarıyla aromaterapi ofiste iş performansını destekliyor.   Okuyucularımıza bu konu ile ilgili tavsiyelerinizi alabilir miyim?

AB: Ofis ortamında, konsantrasyonumuzu arttırmak için greyfurt ve biberiye, enerjimizi yükseltmek için mandalina, limon, bergamot gibi vb. narenciye uçucu yağlarını, cep telefonlarından, bilgisayarlara negatif elektromanyetik yüklü ortamlarda, arınmak, topraklanmak için arındırıcı el ovmamızı kullanmayı öneriyoruz.

AC: Tüketiciler ürünlerinize nasıl ulaşabilir?

AB: Ürünlerimize, İstanbul’da, Kuzguncuk, Nişantaşı ve Kanyon, İzmir’de Alsancak dükkanlarımızdan ve tüm Türkiye’ye online sitemiz üzerinden müşterilerimize gönderim yapabiliyoruz.

AC: Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projelerinizde bahsedebilir misiniz?

AB: Önümüzdeki dönemde, İstanbul’da dördüncü ve Ankara’da ise ilk dükkanımızı açabilmeyi hedefliyoruz.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.