Bütün Çocuklar Mutfakta Eğlensinler, Eğlenirken de Öğrensinler…

Bütün Çocuklar Mutfakta Eğlensinler, Eğlenirken de Öğrensinler…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210130-WA0002.jpg

Making Fun In The Kitchen markasının kurucusu Aslı Ergün Pazar röportajı için blogumun konuğu. Aslı Hanım yaratıcı, farklı, duyguya hitap eden bir işe imzasını atmış.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

AE: Kafayı çocukların sağlıklı beslenmesine takmış bir anneyim. Kızımın doğumuyla birlikte birçok anne gibi sağlıklı besleme endişeleriyle başlayan yolculuğum buralara kadar geldi.14 sene önce bu konu bu kadar gündemde değildi, ben beyaz ekmek yemesin aman şeker vermeyin dediğimde etrafımdaki çoğu insan bana deli gözüyle bakıyordu. İktisat okumuş, sigortacılık yapıyordum, açıkçası ne okuduğum bölümü sevmiştim ne de işimi, oğlumun da doğumuyla   çalışmaya ara verdim. Mutfak ve beslenme alanında okuyor, araştırma yapıyor, küçük eğitimlere katılıyordum. Sonunda artık ilgi duyduğum alanla ilgili daha derin bir eğitim almalıyım dedim. 2018 yılında Okan Üniversitesinde Gastronomi yüksek lisansı yaptım, halen tezimi yazıyorum. Yemeğe, mutfağa bakış açımı geliştiren bir süreç oldu. Daha sonra 2019 yılında Institute of Integrative Nutrition’da   bütünsel beslenme eğitimi aldım, hayatımı mutfağımı dönüştürmeye başladım.

AC: Making Fun İn The Kitchen markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

AE: Hepimiz yetişkin hayatlarımızda çocukken edindiğimiz yeme alışkanlıkları yüzünden kilo problemleri ve dolayısıyla sağlık sorunlarıyla uğraşıyoruz. Bugün artık kronik hastalıkların bile doğru beslenme ile geri döndürülebildiği, genetik mirasımızda olan hastalıkların hayat boyu ortaya çıkmadan uykuda kalabileceği biliniyor. Çocuklarımıza vereceğimiz en güzel hediyelerden birinin   doğru beslenme alışkanlıkları edindirmek olduğunu, çocukken mutfakla, yemekle kurulan iyi ilişkinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Evimizin mutfağında yemek yapmak büyük bir sıcaklık, sevgiyle, iyi enerjiyle yapılan yemeği yemek şifa. Mutfakta ailece vakit geçirmek, çocukların taze sebzelerle, katkısız doğal tam gıdalarla kendi yapıp ortaya çıkardıkları bir yemeği birlikte yemek, sağlıklı yemek sıkıcıdır algısını kırmak için büyük bir fırsat bence. Bütün çocuklar mutfakta eğlensinler, eğlenirken de öğrensinler, rafine şekerden, katkılı ürünlerden uzak dursunlar istiyorum. Kısaca Making Fun In The Kitchen markası, sağlıklı yemek ‘brokolini bitirince şeker yiyebilirsin ‘gibi sıkıcı değil, eğlenceli olsun hayalim ile ortaya çıktı.

AC: Markanızın çatısı altında çocuklar için neler üretiyorsunuz?

AE: Çocukları mutfakta keyifle vakit geçirirken sağlıklı beslenmeye teşvik edecek bir aktivite kutusu üretiyorum. Kutunun içinde çocuklar için hazırlanmış , yaş grubuna göre tek başına ya da aile desteği ile yapabilecekleri tamamı rafine  şekersiz sağlıklı tariflerden oluşan bir tarif kitapçığı, bu tariflerde kullanacakları malzemeler için alışveriş listesi, kendi tariflerini geliştirip not almaları, aileden miras, arkadaşlardan öğrenilen tarifleri yazıp anılarını biriktirmeleri için bir tarif defteri, mutfakta eğlenmelerini desteklemek  etmek için mutfak önlüğü ve şapkası, daha fazla  renkli beslenmeye teşvik etmek için gökkuşağı beslenme tablosu ,haftalık planlayıcısı ve stickerları,  doğaya , atıklara farkındalıklarını arttırmak için minik notların yer aldığı bir broşür ve bir tohumun ne kadar emekle  yetiştiğini takip etmeleri için bir çimlendirme saksısı , toprak ve havuç tohumu bulunuyor .Bu  ürünlerden önlük ve şapka, gökkuşağı paketi ve tarif defteri, kutudan bağımsız ayrı olarak da alınabiliyor. Bir de yılbaşı için çıkardığım yılbaşı kurabiyeleri, kurabiye adam kalıbı ve kırmızı mutfak önlüğünden oluşan küçük bir hediyelik paket var. Kutular çeşitlenecek ve böyle dönemsel küçük paketler devam edecek.

AC: Ürünlerinizden en çok hangisi ilgi görüyor?

AE: En çok kutu ilgi görüyor tabi. Vermek istediğim mesajın bütünü kutunun içindeki ürünlerle tek tek bağlantılı. Gökkuşağı beslenme paketi çocukları daha çok sebze meyve tüketme ve renkli beslenme konusunda çok teşvik ediyor kutuyu aldıktan sonra haftalık planlayıcıyı tekrar alıp motivasyonu devam ettirmek isteyenler oluyor. Çocuklar mutfağa bayılıyor, annesiyle mutfakta kek yapmaya hayır diyecek bir çocuk olduğunu zannetmiyorum, sanırım bu yüzden mutfak önlüğü ve şapkası da her şeyden bağımsız olarak çok sevildi.

AC: Ailelerden ve çocuklardan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

AE: Ailelerden ve çocuklardan çok güzel geri dönüşler alıyorum. Bütün amacım sağlıklı katkısız beslenme, daha fazla sebze meyve tüketme, tarım ilaçlarından uzak durma, organik beslenme , doğaya saygılı olma konularında farkındalık  sağlamak, çocukların hayatına dokunmak. Aktivite kutusunu alan çocukların da eğlenerek bunları uyguladığını duymak beni o kadar mutlu ediyor ki.

 

AC: Covid-19 döneminde ürünlerinizin satışlarında bir artış oldu mu?

AE: Marka daha çok yeni, Covid 19 sürecinde doğduğu için bunu bilemiyorum.

AC: Aileler çocukları için sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?

AE: Ürünleri @makingfuninthekitchen instagram hesabı ve shopier hesabı üzerinden alabilirler.

AC: Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığınız projelerinizden ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

AE: Şubat ayı içinde yetişkinler için bir online eğitimim olacak.  Çocukları sağlıklı beslenmeye daha fazla sebze meyve tüketmeye nasıl teşvik edebiliriz? Etiket okumak neden önemli nelere dikkat etmeliyiz? Şeker nedir, rafine şeker nedir, gizli şeker kaynakları, başka isimlerle saklanmış şekerler nelerdir? başlıklarını konuşacağız. Aktivite kutusunun farklı içeriklerle devamını çıkarmayı, ürünleri çeşitlendirmeyi düşünüyorum.

AC: Covid-19 sonrasında çocuklar için workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

AE: Gerçekten çok arzu ediyorum. Umarım hayat en kısa sürede normale döner, çocuklarla buluşuruz.

AC: Çocuklar ile yaşamış olduğunuz ilginç bir hikayeniz var mı?  

AE: Kızıma 3 yaşına kadar hiç şeker vermedik. 2 yaşlarındayken bir muayene sonrası doktorun verdiği lolipopu oyuncak zannedip, lolipop ile 1 hafta oynamıştı.