Büyük Hedeflerle Değil Ama Büyük Hayallerle Yola Çıktım…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201223-WA0019.jpg

Little Things Shop markasının kurucusu Duygu Erol ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Markanın kuruluş hikayesi, markanın çatısı altında bulunan ürünler, ürünlerin hikayeleri gibi birçok merak ettiğim konuyu sordum.

AC: Little Things Shop markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

DE: Hediye vermek benim için çok özeldir ve sevdiklerim için en anlamlı olacak hediyeyi bulmak için çok çaba harcarım. Bence üzerine düşünülmüş, emek harcanmış hediye kadar kıymetlisi yok. Dört sene önce, arkadaşlarım için en özel yeni yıl hediyesini ararken kendim yapsam nasıl olur diye düşündüm. Ve herşey böyle başladı. Önce çevremdekiler için hediyeler yaptım, onlar beğendikçe mutlu oldum. Mutlu oldukça daha güzel işler ortaya çıktı. Sonunda, “küçük hediyeler mutlu eder” diyerek heyecanımı daha çok insanla paylaştığım instagram sayfamı açtım. Büyük hedeflerle değil ama büyük hayallerle yola çıktım. Kendimce önemli olan, basit birkaç kurala tutundum, bu kurallar içinde yoluma devam ettim. Amatörcede olsa, ilk andan itibaren yaptıklarımın ruhu olsun, bir çizgisi olsun, beni anlatsın diye özen gösterdim. Şanslıyım ki, yolum güzel insanlarla kesişti, onlarla pozitif bakışımı, renklerimi paylaşma fırsatı buldum.

 

AC: Little Things Shop markanızın çatısı altında bulunan ürünler nelerdir?

DE: Little Things Shop deyince ilk akla gelen dekoratif tabaklarım. Önce porselen tabaklar üzerine desen çizmeye başladım. Bir kere yaratıcı gözle bakmaya başladığınızda, çevrenizdeki herşey sizin için tetikleyici oluyor, ve farklı malzemeler kullanmak istiyorsunuz. Bu heyecanla desenlerimi farklı zeminlere taşımak istedim ve tekstil ürünleri ve posterlerle ürünlerim zenginleşti.

AC: Markanızın çatısı altında bulunan ürünlerden en çok hangileri tercih ediliyor?

DE: Posterler, yastık kılıflarım, tabaklar; hepsi çok seviliyor. Ancak kişiye özel tabaklar en çok tercih edilen ürün diyebilirim.

 

AC: Ürünlerinizdeki tasarımları ve desenleri neye göre belirliyorsunuz? İlham kaynaklarınız var mı?

DE: Çevremde güzel olan herşey ve herkes benim için ilham kaynağı. Belki klasik bir cevap oldu, ama doğrusu bu. Günün yoğun akışında önümüze çıkan o kadar çok güzellik var. İşte o güzellikleri, içimdeki renklerle desenlerimde birleştirmeye çalışıyorum. Gördüğüm güzel çiçekler kızlarımın saçlarını süslüyor, ya da yemek yerken sırnaşan kediyi yine kızlardan biri kucağına alıyor, kuşlar saçlarına konuyorlar. Kısaca bana pozitif enerji veren herşey benim için ilhamdır, beni besler.

AC: Ürünlerinizi hangi teknik ile hazırlıyorsunuz? Ürünlerinizi ortalama kaç günde hazırlayabiliyorsunuz?

DE: Tabaklarım, porselen veya el yapımı seramik tabaklar. Onları desenlerken tabağın cinsine uygun seramik veya soğuk porselen boyaları kullanıyorum, çizim tamamlandıktan sonra boyanın sabitlenmesi için fırınlanıyorlar. Bana soru olarak çok gelir; öncesinde taslak hazırlamıyorum ve deseni herhangi bir transfer yöntemi ile tabağa geçirmiyorum; direkt tabağın üzerine çiziyorum.

Yastık kılıfları ve posterlerin desenlerini ise, önce kağıt üzerinde hazırlıyorum. Daha sonra tarayarak digital ortama aktarıyorum. Tabii her ürün grubu için hazırlık süresi de farklı oluyor. Tabaklar için sipariş yoğunluğuma göre ortalama 1 hafta-10 gün süre istiyorum, özellikle kişiye özel tabaklar, seri üretim gibi arka arkaya yapılabilecek çalışmalar olmadığı için hak ettikleri özeni ve zamanı ayıracak şekilde planlama yapıyorum.

AC: Tüketiciler ürünlerinizi alırken nelere dikkat ediyorlar?

DE: Tüketiciler ürünlerimi alırken mutlaka kalıcılığı, özgünlüğü vb. özelliklerine dikkat ediyorlardır ama tercihlerinin daha çok ürünlerimin onlara hissettirdikleri ile ilgili olduğuna inanıyorum. Bizim ilişkimiz tüketim değil, çoğalım üzerine kurulu: “Mutluluk veriyor, umut veriyor”, “bunaldığımda sayfanıza bakıyorum, içimde çiçekler açıyor” gibi geri dönüşler alıyorum. Onlar mutlu, ben daha mutlu, birlikte büyüyoruz.  “Yaptıklarınız o kadar güzeller ki, eğer konuşsalar ya masal ya şiir olurlarmış” yazmıştı müthiş insanlardan biri. Emeklerim için bunlardan daha büyük bir karşılık düşünemiyorum.

AC: Sizin ürünlerinizi almak isteyenler nerelerden alışveriş yapabilir?

DE: Posterlerim için Kutuda Sanatvar ile çok güzel bir işbirliğim var. Bunun dışında tüm ürünlerim için instagram sayfam üzerinden sipariş alıyorum.

AC: Her ürününüzün bir hikayesi var mı?

DE: Evet, her ürünümün bir hikayesi var. Kişiye özel tabakların hazırlığında sipariş sahibi ile uzunca bir iletişimimiz oluyor. Bana fotoğraflar gönderiyorlar, sevdikleri şeyleri, ilgilerini, hikayelerini  anlatıyorlar. Kiminin ki keyifli, heyecanlı yeni başlangıçlara eşlik eden hikayeler oluyor. Kimi, biraz buruk tebessümler ama hep hatırlanmak istenen hikayeler. Ben de dahil edebildiklerimi kendi tarzımda yorumlayarak çiziyorum. Desene eklenen çok küçük bir detayın, çok büyük anlamları olabiliyor ve o küçücük detayla sahibini mutlu ediyor.

AC: Markanıza önümüzdeki dönemde yeni ürünler ekleyecek misiniz?

DE: Markamı geliştirmek için yapmak istediğim, hayal ettiğim çok şey var. Bu sene daha geniş bir portföye ilk adım olarak desenlerimin tescillerini aldım. 2021’de ev tekstili grubunda ürünler için çalışacağım. Beni çok heyecanlandıran ürünler için hazırlık yapıyorum ancak Covid sebebiyle bu süreç planladığımdan daha yavaş ilerliyor.

AC: Covid-19’la birlikte tüketici online alışverişe kaydı. Tüketicinin satın alma alışkanlığında gözlemlediğiniz değişiklikler neler oldu?

DE: İlk aylar için olumsuz bir etkiden söz edebilirim. Başlangıçta ne benim üretim yapacak motivasyonum oldu, ne de kargo sürecine dahil olmak istedim. Müşterilerimde de bu yönde tedirginlikler vardı. Zamanla alıştık sanırım, işler eski temposuna geri döndü. Covid öncesinde mutlaka, atölyenize gelsek ürünlerinizi yerinde görsek diye sorular gelirdi. Görerek, elleyerek alışveriş yapmak isterlerdi. Artık bu soru hiç gelmiyor, alışverişin doğal akışı online oldu, hepimiz alıştık.

AC: Covid-19 sonrası workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

DE: Atölyelere ara vermek aslında pandemiden de önce, yılbaşından itibaren aldığım ve uyguladığım bir karardı. Little Things Shop yanında devam eden kurumsal iş hayatım var, 23 yıldır çalışıyorum. Oldukça yoğun tempolu bir iş, yanında Little Things Shop, yanında ailem, çocuklarım derken; bazı aktiviteleri önceliklendirmem gerekti. İleride daha farklı koşullar olursa, yine keyifle yapmak isterim.

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.