Çamurla Uğraşmanın Her Evresi Çok Enteresan…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/09/thumbnail-3.jpg

Seda Yaman markasının ve seramiklerinin hikayesini Pazar röportajım için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

SY: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Heykel Ana Sanat Dalı’nı bitirdikten sonra birkaç gazetenin istihbarat servisinde muhabirlik yaptım. Ardından 18 yıl dergilerde konser-sahne fotoğrafçılığıyla birlikte eş zamanlı olarak seramik heykel çalışmalarıma devam ettim.

 

AC: Seramik ile tanışma hikayenizden bahsedebilir misiniz?

SY: 7 yaşımdayken sokakta bazı taşları toplardım. Sonra bir duvarın üzerine oturur, kırılmış cam parçalarıyla taşları kazıyarak tozlarını çıkartırdım. Sonra da o tozları ıslatıp heykelcikler yapardım. Benim heykelle, çamurla maceram böyle başladı. Şimdi de hurdalıklara gidip enteresan metal ve ahşap parçalar topluyorum. Mümkün olduğunca çok malzeme araştırması, denemesi yapıyorum. O malzemeler mutlaka bir heykelin parçası oluyorlar.

AC: Markanızın çatısı altında seramikten yapılmış hangi ürünleri tüketici ile buluşturuyorsunuz?

SY: Çoğunlukla şarap sofrası ürünleri. Kendim bir seramik parçayı nerede kullanmaktan keyif alıyorsam o ürünleri yapmayı tercih ediyorum. Ek olarak heykel formları kullanarak oluşturduğum viski karafları ve puro tablaları da var.

 

“Cebimdeki Yabancı” filminde kullanılan seramik bardakları, Seda Yaman’ın “Aşk ve Şarap” koleksiyonunda yer alan ürünlerinden oluşuyor.

 

AC: Ne tarz ürünler hazırlamaktan keyif alıyorsunuz?

SY: Benim en büyük tutkum metal heykeller.  Heykellerimde konusuz işleri seviyorum. Benim için görsel sanatlar estetik ve teknik konudan bağımsız bir kavram. Çoğunlukla uykudan önce veya uyku sırasında gözümün önünde tasarımlar beliriyor. ‘aa tamam bu tam yapmak istediğim şey’ diyorum. Kendi anlarımı tasarlıyorum. Önceyi sonrayı değil anları.

Bence bu işin en önemli parçası malzeme tanımak ve çok merak.

AC: Müşteriler ne tarz ürünler almayı tercih ediyor?  Müşteriler seramik ürün alırken nelere dikkat ediyorlar?

SY: Ürünlerimi kendi mekanlarında barındıranların beğenerek “Eş”siz bir parçaya sahip olmalarından çok mutlu oluyorum. Örneğin şarap sofralarına estetiği, tasarımı ve özgünlüğü katmak bana büyük bir keyif veriyor. Çamurla uğraşmanın her evresi çok enteresan. Her yaptığım çalışmada olasılıkları görmek için sabırsızlanıyorum. İlk karşılaşmalarımızdan ve tüm geri dönüşlerden bu noktalarda buluştuğumuzu düşünüyorum.

AC: Kişilerin taleplerine göre özel ürünler çalışıyor musunuz?

SY: Sadece duvar panolarında o şekilde çalışıyorum. Mekâna göre ürün tasarlamak, kişilerin zevklerine göre birlikte karar vermek de ayrıca keyifli. Onlar ne tarz ne renklerde bir şey düşündüklerini söylüyorlar bende alternatifleriyle çizim ve örnekler sunuyorum. Birlikte karar veriyoruz. Fakat sofra ürünlerinde bu şekilde çalışamıyorum. Her rengin milyonlarca tonu var ve kimse kimsenin kafasındakini göremiyor. Onun sonu yok. Benim tasarımlarım, kendi renklerim, sırlarım belli. Biraz oynamalar yapıyorum. Zaten buluşmuş oluyoruz böylece de.

 

AC: Sizin ürünlerinizi nelerden alabilirler?

SY: instagram://sedayamanstudio www.sedayaman.com adresinden online olarak ulaşabilirler ve iletişim kurabiliriz.

AC: Workshoplar düzenliyor musunuz?

SY: Workshoplarımı küçük gruplara yönelik zaman zaman yapıyorum.

AC: Ürünlerinizi hazırlarken farklılaşmak için nelere dikkate ediyorsunuz?

SY: Seth Godin’in bana ilham veren bir sözü var; ‘İyi bir iş yapmak sizi mükemmel yapmaz. Sizi mükemmel yapan şaşırtıcılıktır, göze çarpmaktır, sürprizlerle dolu olmaktır, zarif ve dikkate değer olmaktır’ Kesinlikle benim sanattan anladığım tam da bu. Anlayışım gibi yaşıyorum. Bu da sizi ne kadar farklılaştırıyorsa.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.