Çocukluk Hayalini 40 Yaşında Gerçekleştirdi…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/05/IMG-20200502-WA0008-1280x1301.jpg

Ankara Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar bölümünden mezun olduktan 1989 -2016 yılları arasında D. Opera. B. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev yapan, Türk ritim ve ezgilerini içeren besteler, düzenlemelerinin yanı sıra 5 kıtada 22 ülkede önemli festivallerde konserler vererek ülkemizi temsil eden Perküsyon Sanatçısı Soner Özer’le yaptığım röportaj bugün blogumda.
AC: Ankara Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar bölümünden 1989 yılında mezun oldunuz. Perküsyon sanatıyla ilgilenme öykünüzü anlatabilir misiniz?
SÖ: Müzik ve konservatuvar hikayem babamdan (Erdem Özer müzik öğretmeni) aldığım mandolin, blokflüt dersleriyle başladı. Sonra Ankara Radyosu Çocuk Korosu ki hocalarımız ‘Saip Egüz, Gülşen Şimşek, Taner Solukçu’ çok iyi bir eğitim verip bana ve birçok arkadaşıma konservatuvar yolunu açmıştır. Aynı zamanda babamın ‘oğlum ağabeyin gibi senin okulun da konservatuvar olmalı’ teşvikiyle 1979 yılında konservatuvar sınavlarını kazanarak vurmalı çalgılar bölümünde çok değerli hocalarım Muzaffer Erberik ve Haşim Yedican ile çalışmalara başlamış oldum. Vurmalı Çalgılar bölümünden mezun olduktan sonra 1989-2016 yılları arasında D. Opera. B. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev yaptım. Türk ritim ve ezgilerini içeren besteler, düzenlemeler yaptım. 5 kıtada 22 ülkede önemli festivallerde konserler vererek ülkemi temsil ettim.

AC: PercusSoner markasının ortaya çıkma hikayesini merak ediyorum…
SÖ: Okulda çalışmak için yeterli enstrüman ve baget olmaması bana ‘büyüyünce bu enstrümanları ben yapacağım’ hayalini kurdurmuştu. 40 yaşımda. Gerçeğe dönüştü. Bugünkü hayalim ise Türk markası olarak Dünya’ya tanıtmak ve ülkemizdeki okullarda perküsyon odaları açılmasına destek olup çocukların enstrümanlara ilgisinin artmasını sağlamak.

AC: Markanızın çatısı altında hangi müzik aletlerini üretiyorsunuz?
SÖ: Özellikle Cajon bateristler için çalışma pad’leri isteğe bağlı olarak orff enstrümanları ve ışıklı davullar.

AC: Beden perküsyonu konsantrasyon üzerine atölye çalışmaları yapıyorsunuz. Kendi eğitim sisteminizi içeren bir metodunuz bulunuyor ve her yaşta öğrenciler yetiştiriyorsunuz. Metodunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?
SÖ: Beden koordinasyonu ve konsantreyi artırmak amacıyla “sağ, sol…el…ayak kombinasyonlarıyla bedenimizi bir enstrüman gibi kullanma çalışmalarından oluşuyor. Bugüne kadar birçok banka, şirket çalışanları ve öğretmenlere bu eğitimi verdim.

AC: Eğitimlerinize katılmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?
SÖ: www.percussoner.com ayrıca percussoner instagram ve facebook hesaplarımdan ulaşabilirler.

AC: Başucumda ritim projenizin detaylarını paylaşabilir misiniz?
SÖ: Müzik öğretmeni Müge Şenyıldız ile karantina günlerinde başlattığımız önemli bir proje. Amacımız, Türkiye’nin tüm illerindeki müzik öğretmenlerine Cajon, beden perküsyonu eğitimi vermek. Dolayısıyla müziğe başlangıçta çok önemli olan ritim eğitimini öğrencilerine verebilmelerine vesile olmak. Bu eğitimle ilgili kaynak eksiğini gidermek amacı ile ‘Cajon metodu’ ve okul öncesi çocuklar için ritim eğitimi metodumuz çok yakında hazır olacak.

AC: Yurtdışında hangi ünlülerle çalışma imkânı buldunuz?
SÖ: Yurtdışından Prof. Silvio Gualda (Paris Opera solist perküsyonist- Versailles konservatuarı), Prof. Yves Bristoue (Orchestre de la Suisse Romande – Cenevre konservatuarı), Prof. Jonathan Haas Newyork Üniversitesi, Luis Conte Grammy Ödüllü Latin Perküsyonist gibi ünlülerle çalışma imkânı bulabildim.

AC: Türkiye’de hangi ünlülerle çalışma imkânı buldunuz?
SÖ: Türkiye’den Fazıl Say, Zuhal Olcay, Murat Karahan, Ozan Doğulu, Ahmet Baran, Göksel Baktagir, Mercan Dede gibi ünlülerle çalışma imkânı buldum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.