Çocukların Ruhunu Taşıyan Ürünler

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/02/Gorsel-6.png

Yuvasa markasının kurucusu ve tasarımcısı Gözde Ekinci ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdik.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

GE: Marmara Güzel Sanatlar, Tekstil ve Moda Tasarım bölümünü bitirdikten hemen sonra, giyim tasarımı alanında birçok farklı yerli ve yabancı markada tasarımcı olarak görev yaptım.

Halen tasarım alanındaki işlerime devam ediyorum ve bunun yanında Yuvasa’yı büyütüyorum. Büyütüyorum diyorum, çünkü benim çocuğum gibi şu an çok yeni emekliyor, markamın koşması için çabalıyorum.

AC: Yuvasa markanızın doğuş hikayesini anlatabilir misiniz?

GE: Hep  sevdiğim insanlara ve yakınlarıma özel günlerinde farklı bir hediye arayışındayken bulurdum kendimi.Yine böyle bir zamanda ortaya çıktı Yuvasa.

İlk bu fikri eşimin ablasına bir doğum günü hediyesi hazırlayarak ortaya çıkardım. Kızının çok güzel çizimleri vardı, renkler yanyana harika duruyordu o an o çizimleri bir fularda hayal ettim ve telefonuma çizdiği resimleri kaydettim.

Ortaya çıkan ürün o kadar çok içime sindi ki, bundan herkesin faydalanmasını istedim. İçinde bir masumiyeti, duygusu, çocukların ruhu olan ürünler üretmek istedim. Marka ismimi bile 3,5yaşında olan yeğenim verdi.

AC: Markanızın çatısı altında kişiye özel hangi ürünleri üretiyorsunuz?  Daha farklı ürünler eklemeyi düşünüyorsunuz?

GE: Aslında yola çıkış amacım sadece çocuk çizimleri ile bir şeyler üretmekti, ama daha sonra talebe yönelik yine kişiye özel olarak, baş harflerden ve burçlardan oluşan fularları eklemeye başladım. Şuan fular dışında bardak altlıkları var, bunun arkasından yastık gibi daha çok ev ürün ve aksesuarları eklemeyi düşünüyorum.

Çok fazla materyal var denemek istediğim, ama bir Ar-ge ve üretim süreci var tabi ki. Yarın hiç aklımda olmayan başka bir ürünle bile çıkabilirim karşınıza. Bu uçsuz bucaksız bir süreç bence.

AC: Ürünlerin hazırlık süreci nasıl işliyor?

GE: Şu anda 52 cm ,70 cm, ve 90 cm olmak üzere 3 boyda eşarp üretim yapabiliyoruz. En küçük boy için en az 9-10 çizim olsun istiyorum, daha dolu dolu bir görüntü olması adına, büyük boylarda ise belki 15 çizimi bulabiliyor ama tabi ki kısıtlamak istemiyorum, uygun buluyorsam eğer tek çizim ile de devam ettiğim oluyor. Zaten müşteriler emin olamadıkları noktada önden bana gönderip fikrimi alıyorlar. Gönderme kısmı çok kolay, sadece telefon ile güzel, net çekilmiş fotoğrafları bana mail atmalarını istiyorum, çünkü herkesin elinin altında bir tarayıcı olmayabilir. Benim işim biraz zorlaşsa da karşı tarafın işini kolaylaştırmaya çalışıyorum.

AC: Eşarplarınızı hazırlarken zorlandığınız noktalar var mı?

Üretim sürecinde çok zorlandım açıkçası, halen daha o tarafın güllük gülistanlık olduğunu söyleyemem. Ama tekstil geçmişim olduğundan ötürü bunun biraz üstesinden gelmeyi başarıyorum diyebilirim.

Aslında meslektaşlarım ne demek istediğimi çok iyi anlar. Üretim sürecinde adet konuşulur hep ama bahsettiğim adetler 5-10 adet değil,1 üründen en az 500-1000 adetin konuşulduğu bir ortamda ben her üründen sadece 1 tane yaptırmaya çalışıyorum. Yani üretim tarafından bakıldığında yaptığım çok mümkün olmayan bir iş.

AC: Covid-19 sonrası workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

GE: En çok istediğim şeylerden biri aslında, maalesef bu fikir Covid-19 dönemine denk geldiğinden dolayı ertelemek durumunda kaldım. Ama normal yaşantımıza döner dönmez mutlaka bir workshop düzenlemek istiyorum.

AC: Konsepti ne olacak?

GE: Konsept olarak bir tema belirleyip, çocuklarla beraber güzel tasarımlar oluşturup kendi fularlarını yapmalarını isteyeceğim ve günün sonunda bunları annelerine hediye etmelerini sağlayacağım.

AC: Çocuklarının resimlerinden eşarp yaptıran ailelerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Evet, ve inanın ki yaptırmayanlardan bile o kadar güzel geri dönüşler alıyorum ki, bu beni çok mutlu ediyor.

Yani sadece Instagram’dan beğenip geçmiyorlar, bir paragraf içinde bir sürü güzel dilek dolu mesajlar atıyorlar. Bu son derece motive edici durum olduğunu söyleyebilirim.

Önümüzdeki dönemdeki projeleriniz neler? 

Öncelikle 2-3 ay içerisinde hızlıca bir internet sitesi açmayı düşünüyorum. Belki arkasından marka iş birlikleri olabilir. Workshoplar, sanat atölyeleri gibi kafamda çok fazla şey var yapmak istediğim, ama hepsi zamanla olabilecek.

AC: Markalara yönelik hediyelik eşyalarda yapmayı düşünüyor musunuz?

GE: Elbette isterim, gelecek projeler içerisinde var.

AC: Önümüzdeki dönemlerde kişiye özel olan ürünlere ilginin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Bence bu ilgi hep vardı, ve var olacak. Sadece alternatif yoktu. Kişiye özel dediğimizde hep aklımıza, yastık ve kupa üzerine fotoğraf baskı geliyordu, bunun dışına çıkamadık hiç ve bence bu durumdan sıkıldık.

Ben çevremdeki herkesin artık yeni arayışlarda, ruhu olan gerçek el emeği ile üretilmiş ürünlere ilgisinin arttığını düşünüyorum.

Bir bardak alırken bile artık farklı olanı arıyor gözümüz, fabrikasyondan öteye çıkma isteği hepimizde var, eskiden bu tarz özel şeyleri sadece yurt dışında görürdük ama artık Türkiye de çok güzel işler yapılıyor ve hepimiz yeni ne yapabilirizin arayışı içindeyiz.

İnsanların şuan Instagram üzerinden kendilerini çok iyi ifade ettiğini düşünüyorum, özellikle yeni markaların bilinirliği açısından güzel bir mecra, artık kendime ve birilerine birşey alırken, gidip x bir marka zincirinden almak yerine, girişimci yeni markaları bulup oralardan almayı tercih ediyorum.

AC: Sizin ürünlerinizi nelerden alabilirler?

Şu anda sadece instagram üzerinden Yuvasa hesabımdan satış söz konusu, ama bahsettiğim gibi çok kısa bir süre içinde internet sitemizden satış yapılabilecek.

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.