Çocukluğumdan Beri Girişimci Ruhu Taşıyorum…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/03/1.jpg

Peak Design Kids markasının kurucusu Elif Şişmanoğlu Bakar ile Pazar röportajı gerçekleştirdim. Elif Hanım markasının hikayesini blogum için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

EŞB:1987 İstanbul-Şişli doğumluyum. Lisans eğitimimi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde tamamladıktan sonra yine aynı bölümde yüksek lisans eğitimime devam ettim. Yüksek lisans eğitimim içerisinde hazırladığım tez çalışmamda, çocuk gelişimini incelediğim ve çocuklara yönelik tasarımların “kullanıcı odaklılık” alanında incelenmesini araştırdım. Bu kapsamda Türkiye’de öncü firmaların (çocuk odası, anaokulu yardımcı eşya ve mobilya, park mobilyaları gibi) yurtdışı markalar bazında karşılaştırmalarını inceleme fırsatım oldu. Oldukça kapsamlı ve bir o kadarda öğretici bir tez çalışmasıydı. Ardından özel sektöre adım attım. Birçok otel, kafe ve restoran, konut projelerinde iç mimarlık hizmeti veren firmalarda tasarımcı olarak görev aldım. Şu an aktif olarak müze ve sergileme alanında bir firmada tasarımcı olarak görev alıyorum.

AC: Peak Design Kids’in kuruluş hikayesinden bahsedebilir misin?

EŞB: İlkokul arkadaşımla küçük yaşta Paint programında apartmanımızın adı olan Erguvan ağacından esinlenerek gazete çıkarmıştık. Biz bu gazeteyi okulda diğer çocuklara satardık. Sanırım o yaşlardan itibaren hep içimde bir girişimcilik ruhu taşıyorum. Akademik kariyerime de sanırım bu nedenle ara verdim. Ve bir şeyler üretmeliyim diyerek hizmet sektörüne atıldım. Ardından kızım Defne’nin doğumundan sonra, ona alacağım oyuncakların hep doğal ve gerçek anlamda gelişimini destekleyecek nitelikte olmasını istedim ve hep bu arayışta oldum. Çok beğendiğim birkaç yabancı markanın oyuncağının parçalarını üst üste koyarken bir ışık yandı zihnimde. “Neden böyle doğal malzemelerden hem çocuklara mimari yapıları tanıtma hem de 3 boyutlu yeni tasarımlar yapabilecekleri ve birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunacakları bir oyuncak markası kurmuyorum?” fikrini giderek olgunlaştırdım. Ardından 2020 Mart başlarında ülkemizin de pandemiyle tanışmasının ardından evlere hapsolduğumuz günlerde, hem bir ev-ofis ilişkisinin yanı sıra kalan zamanımı değerlendirmek üzere Peak Design Kids, bu hissiyatın artık dışa vurumu olarak ortaya çıktı.

 

AC: Sizin oyuncaklarınızın özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

EŞB: Az önce de bahsettiğim gibi bir oyuncak markası oluştururken temel değişmezlerim oluştu. Bunlar; öncelikle malzemenin doğallığı ve kalitesi, çocuklara şehirlerin ya da ülkelerin kültürel sembolleri hakkında bilgi sahibi olmalarını oyunla sevdirerek sağlamak. Tüm bunlar ışığında herkesin sevdiği ya da bir anısına dokunan yapıları içselleştirerek yalınlaştırma yöntemiyle önce tasarlıyorum. Objeleri tasarlarken, tam olarak çağrışım yapmamasına özen gösteriyorum. Çünkü eğer bir parça, gerçek anlamda “bir şeye benzerse” çocuğun yaratıcılığını şekillendireceğine inanıyorum. Ardından parçaların birbirleriyle ilişkisi, çocuğun sadece yapı kurmaktan ziyade birbirleriyle geometrik formlarla denge kurması ya da kuramaması bununla ilgili bir şeyler öğrenmesini sağlamak bence çok önemli.

AC: Oyuncaklarınızı hangi maddelerden hazırlıyorsunuz?

EŞB: Oyuncaklarımın ana malzemesi doğal masif kayın ağacı. Büyük bir plaka halinde aldığım ana malzememi, çizimlerim doğrultusunda kesilmiş parçalar halinde hazırlıyorum. Ardından her bir parçayı önce kaba zımpara ardından çocukların eline batmayacak şekilde ince zımparalıyorum. Ardından boyanacak oyuncaklarım; ilk iki kat EN 71-3 boya olup son iki kat DIN 53160 sertifikalı mat vernikle işlem görmektedir.

EN 71-3 (Safety Of Toys / Migration Of Some Elements) standardına uygundur. En European Norm (Avrupa Birliği Standartları) manasına gelmektedir. EN 71-3 standardı, boyanmış yüzeylerin ağızla temasını esas alan ve ağır metal sınırlaması getiren bir standarttır. Bu standart kapsamındaki testler, antimon, arsenik, baryum, kadminyum, krom, kurşun, civa ve selenyum gibi vücuda girdikten sonra atılamayan ağır metalleri sınırlamaktadır. Bu ağır metaller insan ve özellikle hassasiyeti daha fazla olan çocuk sağlığını ciddi şekilde tehdit etmekle beraber ekolojik sisteme de oldukça zararlıdırlar. Ağır metaller; kanser, kısırlık, hafıza kaybı, çocuklarda gelişme problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Son katı vurduğum vernik ise DIN 53160 sertifikalıdır. DIN 53160 sertifikası, çocukların temas ettiği nesnelerin salya ve tere karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

AC: Markanızın çatısı altındaki oyuncaklarını yenilerini eklemeyi düşünüyor musunuz?

EŞB: Elbette. Markamı büyütmek biraz zaman alıyor. Bunun nedeni, her bir oyuncağımın ana kurgusu, renkleri, kutusu ve broşürlerinin tasarımı ve her birinin bir ürün ailesi dili yansıtmasına önem veriyorum. Ardından her biri, tescillendirme aşamalarından geçirdiğim hukuki bir sürece giriyor. Bu nedenle biraz yavaş ilerliyorum. Ancak yakın zamanda Galata Kulesi ve Nostaljik Araçlar serisi gelecek, şu an broşür ve ambalaj tasarımı aşamasındayım. Ardından birçok şehir hatta ülke bazında çalışmalarım mevcut, ben yaparken çok eğleniyorum 😊.

AC: Oyuncaklarınızın çocuk gelişiminde bahsedebilir misiniz?

EŞB: Montessori eğitim sisteminde çocukların doğal materyallerle ve hayal gücünü sınırlandırmayan objelerle oynaması ve teması çok önemlidir. Bunun nedeni çocukların, motor becerilerini ve hayal dünyasını geliştirmesidir. Peak Design Kids ürünleri, tam da bu noktaya hizmet etmek adına tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra oyuncaklarımın sürdürülebilir olduğuna inanıyorum. Bunu da 2 yaşından itibaren yan yana dizme, 3 yaşından itibaren ebeveyn eşliğinde bir yapı kurma, 4 yaşından itibaren yine ebeveyn eşliğinde kutu içerisinde yer alan bilgi broşürleri ile mevcut yapıya dair bilgiler öğrenmek ve merak duygusunu uyandırmak, 5 yaşından itibaren bu oyuncağı bir kültürel aktivite edinerek hissetmek ve yaşamak, 6 yaşından itibaren ise yeni tasarımlar yaratarak hayal gücünün farklı boyutlarıyla tanışmak gibi olduğunu hem inanıyor hem de gözlemliyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor.

AC: Aileler ne tarz oyuncakları çocukları için seçmelidir?

EŞB: Şu an iki kategoride ürünüm var. Yapı blokları ve ham hayvan figürleri. Ham hayvan figürleri 12 aydan itibaren kullanılabilir. Ham oldukları için üzerleri boyanabilir ve kendi figürlerini yaratma imkânı sağlar. Yapı blokları ise tercihen 3 yaşından itibaren kullanılabilir. Ancak daha ufak kaşiflerimizin oynadığı da mevcut. En iyi gözlem kaynağım kızım iki yaşından itibaren benim oyuncaklarımı deneyimliyor. Yan yana dizerken rengarenk şekillerle çiçek vb. şekiller tasarlıyoruz. İnanıyorum ki biraz büyüdüğünde onların gerçek bir yapı olduğunu anladığında çok değişik düşünecek. Şimdiden isimlerini telaffuz etmeye başladı bile.

AC: Aileler sizin oyuncaklarınızı nerelerden alabilirler?

EŞB: Oyuncaklarım hakkında daha fazla bilgi ya da satın almak için www.peakdesignkids.com adresi üzerinden satın alabilirler.

AC: Ailelerden ürünleriniz ile ilgili ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz?

EŞB: Çocukların dünyasıyla birlikte çok renkli fotoğraflar ulaşıyor, bir kısmını instagram hesabımdan paylaşıyorum. Hatta ailelerden özel olarak teşekkür mesajları alıyorum. Bazı yapılara hayranlık duyan çocuklar var. Onlarla ortak bir dil yakalayabilmek beni son derece heyecanlandırıyor. Aslında bu oyuncaklarla birlikte 2 yaşındaki minik bir kâşifin hayal dünyasından, 83 yaşındaki bir büyüğümüzün anısına dokunduğumu fark ettim. Kimi zaman bir arkeoloğun kütüphanesinde yer aldı Ayasofya Camii oyuncağım, kimi zaman Haydarpaşa Garı’nda bir süre yaşamış birinin hayatına dokundu oyuncağım. Bunun tarifi bence yok, daha nicelerini yaşamam ümidiyle 😊.

AC: Önümüzdeki dönemdeki hedefleriniz ve projeleriniz neler?

EŞB: Çocuklarla geçmişe ışık tutmak için çok şeyler yapılabileceği kanaatindeyim. Öncelikli hedefim, ülkemizin tanınmış, yabancı turistler tarafından da bilinir kimlikli bir oyuncak markamızın sahibi olmak. Bunun için medeniyetler zengini olan ülkemizi, tanıtan objeler ve oyuncaklar alanında da yeni bir Pazar haline getirmek için çalışıyorum. Aynı zamanda çocuklara bu yapıları tanıtmanın dışında pandemininde sona ermesiyle birlikte oyuncaklar üzerine konuşabileceğimiz, hayal dünyasını paylaşabileceğimiz atölyeler gerçekleştirmek diğer hedeflerim arasında.

 

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.