Corona Günlerinde You Tube’dan Tiyatro

Corona Günlerinde You Tube’dan Tiyatro

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/03/IMG-20200327-WA0001-aybented-1-1280x1280.jpeg

Devlet Tiyatrosu sanatçısı, oyuncusu, yönetmeni Hidayet Erdinç, Dünya Tiyatrolar Günü’nde ‘Tiyatro insanlar için neden önemli?’, ‘Çocuklara tiyatro sevgisi nasıl kazandırılır?’, ‘Devlet tiyatroları bu dönemde tiyatrolarını online olarak seyircileriyle buluşturuyor mu?’, ‘Bu dönemde tiyatro severlere neler önerirsiniz? gibi sorularımı yanıtladı.
Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle bu zorlu günlerin atladığı kapalı gişe tiyatro oyunlarının oynandığı günlerin kısa sürede gelmesini diler ve bütün oyuncuların ‘Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlarım.

AC: Tiyatro insanlar için neden önemli?
HE: Bizler sosyal varlıklarız. Bizim için yaşam, yalnızca, yemek, içmek, barınmaktan oluşmuyor. Bizler bedensel ve zihinsel gelişimle birlikte buna bağlı olarak, sosyal ve kültürel gelişim de gösteririz. Birbirine karşı sorumluluk, empati, ve bununla birlikte dayanışmayı oluşturan toplumlar uygar normları yakalayabiliyor. Bunun dışında kalan insanlar ise maalesef bir yığın ve sürü anlayışı ile hareket ediyor.
İnsanların bu kültürel gelişimini sağlayan en önemli etkenlerden biri de Tiyatro.
Çünkü Tiyatro yalnızca bir oyunu gidip izlemek ve iyi vakit geçirmek değil bunun çok ötesinde bir şeydir. Tiyatro; Dayanışmayı öğretir, sorumluluk duygusu aşılar, özgüven ve farkındalığı arttırır, düşünmeyi ve sorgulamayı pekiştirir, toplumun bir bireyi olarak empati gücümüzü yükseltir, sosyalleştirir, değiştirir, canlıdır ortak bir sinerji yakalanır. Bence medeni insan için vazgeçilmezdir öyle olmalıdır.

AC: Çocuklara tiyatro sevgisi nasıl kazandırılır?
HE: Bu çok önemli bir konu, çünkü geleceğin yetişkin seyircisini yetiştiriyorsunuz. Ancak ülkemiz de bu konuda çok hassas davranıldığını düşünmüyorum. Bir araya gelen eğitimi, yetkinliği tartışılan kişilerin oluşturduğu, Tiyatro grupları olduğunu ve bunların okullara gidip günde dört, beş oyun oynadıklarını biliyorum. Ancak ne kadar kontrol ediliyorlar, çocuklara verdikleri mesajlar ne
kadar doğru o konuda açıkçası şüphelerim var. Burada görev ödenekli tiyatrolara düşüyor. Mutlaka, Çocuk Tiyatrosu birimi oluşturulmalı ve bu birimin işi yalnızca, çocuklara tiyatro olmalı.

AC: Devlet Tiyatrolarının bu dönemde oyunlarını online olarak seyircileriyle buluşturuyor mu?
HE: Bakanlık bu konuda çok önemli bir adım attı. Devlet tiyatrosu, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi’ne ait birçok seçkin eser Kültür Bakanlığına ait YouTube kanalından yayınlamaya başladı.

AC: Bu dönemde tiyatro severlere neler önerirsiniz?
HE: Bol bol kitap okusunlar, film izlesinler, biraz önce söylediğim kanaldan oyunlar izlesinler, ruhlarını dinlendirsinler, güzel şeylerle beslesinler çok edebiyat çok sanat az televizyon.

AC: Dünya Tiyatrolar Günü’nde nasıl bir mesaj vermek ister siniz?
HE: Bu sene Dünya Tiyatro Günü maalesef küresel bir salgınla savaştığımız günlere denk geldi. Aslında bu dönem bize kanıksadığımız çok sıradan ve basit eylemlerin ne kadar önemli olduğunu, hayatımızın her anının, sevdiklerimizle geçirdiğimiz her saniyenin ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Bundan sonra umarım bu farkındalıkla yaşarız. Bu arada bu hassas dönemde bizim için çalışan savaşan tüm sağlık sektörü çalışanlarına minnet duygularımı ifade etmek istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *