‘Dans’ Tek Bir İletişim Aracı Olacak Güçte…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/04/FB_IMG_1583946047140-1-Copy.jpg


AC: Dans etmeye ne zaman başladınız?
NÖ: Dans etmeye üniversite yıllarımda yani 20’li yaşlarda başladım. Zaten İzmir’de müzik bölümü okuduğum için benim için bazı şeyler tam yerine oturdu diyebilirim.
AC: Sizce dans nedir?
NÖ: Dans, öncelikle ‘tutku’ ve ‘yaşam biçimi’, ruhumu ve bedenimi tedavi etme yöntemi. Aşkla yapılan her şeyin iyi olduğu gibi, dansa da aşık olmak gerek. O zaman seni besler, büyütür ve zenginleştirir. Hiçbir ritim olmadan bile bedeninle bir şarkı mırıldanıyormuş gibi hissedersin; seni hep enerjik ve mutlu kılar. İşte dans benim için de öyle gerçekten. Bu yüzden iyi ki dans ediyorum ve herkes dans etmeli diye düşünüyorum.
AC: Kaç yaşında dansa başlanmalı?
NÖ: Dans etmenin kesinlikle yaşı yoktur. Kişi bunu istediği an zaten başarmış demektir. 7’den 70’e diye bir sloganımız var. Kesinlikle her yaştan öğrencimiz var. Fakat dansı profesyonel olarak yapmak isteyenler tabii ki geçen zamanı telafi etmek için çok daha fazla çalışmalı ve emek vermeliler. Ama bu konuda yeteneği olduğunu düşünen velilerimiz çocuklarının daha kaliteli bir dansçı ve sporcu olmalarını istiyorlarsa minimum 6 yaşından itibaren başlatmalılar. Öncelikle jimnastik, bale temel bilgilerle ilgili kalite kazandıran, esneklik sağlayan bu tarz fiziki beceriler ileride yapacağı dans için çok fazla önem taşıyor.
AC: Ödüllerinizden bahsedebilir misiniz?
NÖ: 2007’den bu yana Partnerim Şenol Vefa Gülmez ile birlikte pek çok yarışmaya, yurtiçi ve yurtdışı festivallere katıldık. Pek çok başarıya imza attık. Bunların hepsini burada saymam şu an mümkün değil ama bizim için ve en önemli olanları yazabilirim. Öncelikle Türkiye Dans Sporları Federasyonunun yapmış olduğu yarışmalarda ‘A klas’ta sayısız birincilik aldık. Bize bu yüzden “Efsane” ismini taktılar hatta. Bulgaristan’ da yapılan Avrupa kupasında birincilik İlk yurtdışı başarımızdı. 2009’da Amerika’ya gittik. ‘San Diego’da Dünya Salsa Yarışmasına katılıp 8. olduk. (World Latin Dance Championship) diye geçiyor. Varna’da yapılan bir yarışmada 2. olduk. (World Stars Salsa Festival) bünyesinde yapılan bir yarışmaydı. En son 2013’te Miami’de yapılan Dünya salsa yarışması dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan World Latin Dance Championship On 2 kategorisinde 4 olduk. Bu bizim için harika bir şeydi. Zirve oldu kendi adımıza. Sonra kendimizi okulumuza ve festival show’larına adadık. Yarışmayı bıraktık.


AC: Haftada ya da günde kaç saat çalışma yapıyorsunuz?
NÖ: Eskiden daha çoktu. Yarışma zamanları günde 4,5 saat antrenman yapıyorduk. Çocuklukta alamadığımız şeyleri telafi etmeye çalışıyorduk tabii işimiz zordu.
Şimdi ise pek çok konuda kendini kanıtlamış ve hala öğrenmeye devam eden okul sahibi, iş kadını, sporcu ve antrenörüm. Uğraşmam gereken çok fazla iş var. Ama günlük 2 saatlik kaliteli bir zaman yeterli oluyor. Akşam zaten minimum 3 saat derse giriyorum.

AC: Dans dersi almak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?
NÖ: Öncelikle yapacağı dans ile ilgili kendi şehrindeki dans okulu ve eğitmenlerinin araştırmasını sitelerinden ve internetten yapmalılar. En önemlisi de yüz yüze bir konuşma ve deneme dersine katılıp kendini o atmosferde tanımak kendine bir şans vermek ve yeni bir şeye başlamak için fazlasıyla önemli. Zaten doğru bir yönlendirme ve iyi eğitmenlerle yola çıkmak yolun yarısını tamamlamak demektir. Sonrası çorap söküğü gibi gelir, dediğim gibi vazgeçemeyeceğiniz bir sosyal aktivite ve spor olma yolunda ilerler.

AC: Dans etmek kişiye neler kazandırır?
NÖ: Dans etmek sosyal bir aktivite dışında kişisel iletişim, özgüven, güzel bir fizik, iyi bir stres atma yöntemi ve en önemlisi kendini bir ifade biçimi olabilir diyebilirim. Bunlar ki hayatımızda çok ama çok önemli unsurlardır.
AC: Dans etmek size hayatta neler kazandırdı?
NÖ: Dans ederek hayatıma kattıklarımı burada saymakla bitiremem. Ama öncelikle müzisyenken başka bir meslek edindim. Çevremde sayamadığım kadar güzel dostluklar ve anılar yaşadım. Dans festivalleri ve yarışmaları sayesinde birçok ülkeye davet aldım ve oraları gezme fırsatım oldu. Mesleğimin bana kattığı başka yeteneklerimi keşfettim. Saç yapmak, makyaj yapmak, daha tarz giyinmek, kostüm tasarlamak gibi. Hatta bununla ilgili de şu anda bir YouTube kanalı açarak başka bir platformda da yer almamı sağladı. Sürekli spor yapıyor ve dans ettiğim için enerjik ve hep hayat dolu kaldım. Ve yine en önemlisi dünyanın neresinde olursanız olun tek bir dil gibi “Dans” tek bir iletişim aracı olabilecek güçte. Dediğim gibi kendimi en iyi ifade ettiğim anlardan biri dans ederken oluyor.

AC: Okulunuzda bu dönemde online eğitimler veriyor musunuz?
NÖ: Okulumuz Ankara Tunalı Hilmi caddesi’nde Trio Dans ve Sanat Akademisi. Şuan herkes gibi biz de evlerdeyiz ama durmuyoruz. Online derslerimiz her branşta devam ediyor. Haftada bir gün ücretsiz canlı yayın eğitimlerimiz devam ediyor.

AC: Dünya Dans Günü’nde vermek istediğiniz mesaj nedir?
NÖ: Dünya Dans Günü’nde herkese şunu söylemek istiyorum. Hadi gelin dans etmek için kendimize bir şans verelim. Bugünü dansa başlayarak kutlayalım. Çünkü biz her şeye değeriz ve dans bizi tedavi edecek. Buna inanın. Dünya Dans Günü’müz kutlu olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.