El Emeğine Önem Veren Müşteri Kitlemiz Var…

El Emeğine Önem Veren Müşteri Kitlemiz Var…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/Gorsel-10-1.png

‘Mutlu Ol Diye’ isimli markanın kurucusu Gizem Erdal bugün blogumun konuğu. Kendisine markası ile ilgili merak ettiğim sorularımı sordum.

AC: ‘Mutlu Ol Diye’ isimli markanızı kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

GE: Önce E-Ticaret fikri ile başladı. Üretmeyi, paylaşmayı ve hediyeleşmeyi gerçekten seven biriyim. Birkaç araştırma sonrası bu sektörde karar kıldım. 1 yıl öncesine kadar fazla popüler bir sektör değildi, bu yüzden daha çok yurtdışı piyasasını araştırmam gerekti. Fikir içime çok sindi, beni çok yansıttığını düşünüyorum. Sevdiklerime doğum günlerinde sunmayı sevdiğim bir konseptti zaten. Tek bir hediye almak yerine, onlarla aramızdaki anıları hatırlatan, gün içerisinde beni anımsatacak ufak tefek parçaları birleştirme fikri bana çok anlamlı geliyor. Bunu geliştirebileceğimi, kendimden bir şeyler katabileceğimi düşündüm. Hiç tereddüt etmeden bu girişime atıldım diyebilirim. İyi ki de atılmışım, işimi gerçekten seviyorum.

AC: Müşterileriniz ne tarz ürünler almayı tercih ediyorlar? 

GE: Müşterilerimiz de tıpkı bizim gibi emeğe değer veren, saygı gösteren insanlar. Çoğunlukla el emeği ürünler satılıyor diyebilirim. Kasnaklar, suhulet saksıları, makromeler, ahşap ürünler ve bazı polyester biblolar bizim atölyemizden çıkıyor. Seramik fincanlar, amigurumiler ve mumların üretiminde ise farklı markalar ve değerli emekçi kadınlar ile çalışıyoruz. Stokları yetiştirmekte zorlanıyoruz çoğu zaman. Fabrikasyon ürünler yerine el emeğini tercih eden bir müşteri kitlemiz olduğu için kendi adıma çok mutluyum.

AC: Kişiye özel hazırladığınız kutulara ne tür ürünler koyuyorsunuz? 

GE: Aslında ölçüleri kutuya uygun olduğu sürece hiçbir sınır yok. Bazen bizde olmayan ürünleri müşterilerimiz kutuya eklemek isteyebiliyor. Böyle durumlarda da olabildiğince esnek davranıyoruz, beğendikleri ürünleri internetten adresimize gönderiyorlar veya biz temin etmeye çalışıyoruz. Talep gören ürünler sonrasında bizim de ürün listemize girebiliyor.

AC: Müşteriler hediye kutularına koyulacak ürünleri kendileri mi karar veriyor?

GE: Evet, içerikler tamamen müşterilerimize ait. Sabit setler satmıyoruz. Kişiselleştirme, hediye sektöründe çok önemli bir kriter bence. Biz de mümkün olduğunca müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz, zaman zaman hediyenin nasıl daha güzel olabileceği konusunda kendilerini yönlendiriyoruz. Bu konuda ticari kaygı gütmüyorum. Bazen istenilen set içime sinmediğinde, müşteriyi -fiyatı daha uygun olsa bile- farklı ürünlere yönlendiriyorum. Sonuçta hediye sahibi hediyeyi açtığında sadece bir ürünü değil, ortaya konulmuş bir işi görüyor. En güzeliyle karşılaşmasını, bizi de en güzel haliyle anımsamasını isterim.

Bunun yanında, kullanıma açılmak üzere olan sitemizde hazır setler de satılıyor olacak. Hızlıca hediyesini seçmek isteyenler için hazır setlerin kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.

AC: Kişiye özel olan ürünlere olan ilgi önümüzdeki dönemde nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

GE: Bu bence hiç eskimeyecek bir sektör. Sektöre duyulan ilgi de her geçen gün artacaktır mutlaka. Bize de seve seve ayak uydurmak düşüyor. 🙂

AC: Müşteriler artık kendilerini özel hissettirecek ürünler mi tercih ediyorlar?

GE: Aslında bu hep böyleydi, sadece fazla alternatif yoktu. Alternatifler gittikçe çoğalıyor ve bunun bir sonu yok. İsim baskılı kupalar, isim işlemeli kasnaklar, tarih yazılı termoslar, baş harf objeleri, doğum tarihine özel gerçek takvim yaprakları, isme özel emzik zincirleri… Alternatifler her geçen gün daha farklı ve daha orijinal bir hal alıyor. Bu sektörün içinde olsam da mutlaka henüz bilmediğim pek çok seçenek vardır. Keşfedildikçe de daha çok talep göreceğine eminim.

AC: Covid-19 süreci ile ilgili alışveriş alışkanlıklarında değişiklikler oldu mu?  Ne tür değişiklikler olduğunu gözlemliyorsunuz? 

GE: Biz bu işi hep E-Ticaret olarak yapıyorduk, pandeminin en can sıkıcı zamanlarında atölyemizi açtık diyebilirim. Atölye genelde üretim amaçlı kullanılıyor o yüzden bizim mağaza satışımızda pek bir farklılık olduğunu söyleyemem. Giyim ve gıda sektöründe hijyen ve rahatlık nedeniyle tabii ki online satışlarda çok büyük bir artış oldu, hayatımızın pek çok noktasında da işlerimizi online platformlara taşımaya devam edeceğiz. Sağlık kaygısı zamanla azalsa da alışkanlıklarımız bizi hep buraya yönlendirecek. Bu değişiklik bizim sektörümüze herhangi bir zarar vermiyor.

 

AC: Bebeklere özel hazırladığınız kutular bulunuyor. Bebek hediye kutularına ne tarz ürünler koyuyorsunuz?

GE: Bebekli evlerde rahatlıkla kullanılabilecek doğal ürünler tercih ediyoruz. Yenidoğan bebekler için organik müslin örtüler, amigurumi oyuncaklar veya emzik zincirleri, odaları için kasnak panolar veya ahşap harfler alternatiflerimiz arasında. Anne veya baba için ise rahatlatıcı doğal bitki çayları, parafin içermeyen mumlar ve onlara bu yolculukta ışık olacak keyifli kitaplar tercih ediyoruz.

AC: Covid-19 süreci ile online satışlarda artış olduğu gözlemleniyor. Sizin ürünlerinize olan ilgi daha da arttı mı?

GE: Bizim sektöre girişimiz Kasım ayı civarı idi, zaten 3 ay geçmeden maalesef salgın başladı. Siparişlerimiz bu süreçte %200 arttı diyebilirim. Sonrasında da bu artışı korumaya özen gösterdik.

AC: Hediye kutularınıza kitaplarda koyuyorsunuz. Kutulara koyduğunuz kitapları neye göre seçiyorsunuz? 

GE: Genelde sevdiğim yazarlardan veya dünya klasiklerinden tercih ediyorum. Herkese hitap edebilecek, herkese iyi gelebilecek konular olmasına dikkat ediyorum. Hepsini okumamış olsam da mutlaka içeriklerini ve yorumlarını araştırıyorum.

AC: Hediye kutuları yapan başka markalarda bulunuyor. Diğer markalardan ayrışmak için nelere dikkat ediyorsunuz? 

GE: Bu sektör son birkaç aydır bu kadar talep görmeye ve önplana çıkmaya başladı. Dediğim gibi, ilk başladığımızda birkaç öne çıkan marka hariç pek fazla kuruluş görememiştim. Şu anda ülkemizde de yoğun talep görüyor. Bu işin iyisi olmak ise saatlerce süren araştırma ve beyin fırtınası gerektiriyor. Çünkü dediğim gibi seçenekler sonsuz. Önemli olan farklı ve orijinal olanı bulmak. Ben de bunu daha çok el emeği ürünlerle sağlamaya çalışıyorum.

AC: Müşteriler sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler? 

GE: Şimdilik yalnızca Instagram ve atölyemizden alabiliyorlar, ancak internet sitemizin açılmasına sayılı günler kaldı. Uzun bir zamandır üzerinde çalışıyoruz, herkesin de severek ve kolaylıkla alışverişini yapabileceği bir site ortaya koymayı umuyoruz.

AC: Önümüzdeki dönem için hedefleriniz ve projeleriniz neler?

GE: Uzun vadede Türkiye’nin en prestijli hediyelik eşya platformlarından biri olmayı hedefliyoruz. Çok başarılı projelerde adımızı görebileceğinizi umuyoruz. Genel hedefimiz ise her daim öncelikli yüzde 100 müşteri memnuniyeti.