Evde Çocuklarla Nasıl Vakit Geçiyorsunuz?

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/04/IMG-20200407-WA0005.jpg

Anaokulu öğretmeni Elif Danış ile bu dönemde çocukları evde nelerle oyalayabileceğimizle ilgili bir haber yaptım.
AC: Bu dönemde evde çocukların bilgi becerilerini artırmak için hangi çalışmalar yapılmalı? Oyun çocuğun hem kendini, hem duygularını ifade etmesi hem de dünyayı anlayabilmesi açısından çok önemlidir. Peki nasıl oyunlar oynayabiliriz?
ED: Bedensel koordinasyon gerektiren oyunlar: Evdeki eşyalarını kullanarak kendi parkurlarınızı oluşturabilirsiniz. Hem eğlenceli hem de çocuklarınızın hareket etmesine destekleyici olacaktır.
Duygusal oyunlar: Farklı materyallerden çocuğunuzun dokunduğunda ayırt etmesini sağlayacak oyunlar tasarlayabilirsiniz (sert, yumuşak, pürüzlü, pürüzsüz vb). Su, sabun, renkli boyalar kullanarak doldur boşalt ya da oyuncakları su için de yıkayarak hem rahatlatıcı hem motor becerisi geliştirici oyunlar oynayabilirsiniz. Ev de kendi hamurunuzu yaparak küçük kaslarını gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.
Akıl ve zeka oyunları: Puzzle, kutu oyunları gibi ailece oynayabileceğiniz oyunlar hem eğlenceli hem de bilişsel açıdan çok öğretici olacaktır.
Hayal gücünü artırıcı oyunlar: Çocukluğunuzda oynadığınız oyunlar da eğlenceli diğer seçeneklerden biri olacaktır.
AC: Çocukların dikkatlerini toplamaları için hangi çalışmaları öneriyorsunuz?
ED: Çocukların dikkat süreleri, yaş ve gelişim özelliklerine göre paralel ve değişkenlikler gösterebilmektedir. Bununla birlikte kitap okumak, geri dönüştürebilir eşyalardan oyuncak tasarlamak, deney yapmak, mutfak etkinliklerini, resim yapmak bilgi ve becerilerinin gelişmesine hem yardımcı hem de keyifli olacaktır.
AC: Çocukların bedensel gelişimlerini artırmak için çocuk yogası öneriyor musunuz? Çocuk yogası dışında beden gelişimlerini artırmak için başka hangi çalışmaları öneriyorsunuz?
ED: Evet önerebiliriz. Çocuk yogası, klasik yoga duruşlarını çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı bununla birlikte eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür. Çocuklar eğlenirken esneklik, güç, gevşeme ve konsantrasyon sağlanır. Çocuk yogasının yanı sıra zumba kids ve jimnastik dersleri de çocukların bedensel gelişimini destekleyebilir.
AC: Çocukların bilgisayar eğitimleri dışında günde kaç dakika bilgisayarla oyun oynamalarına izin verilmeli?
ED: Bu durum aslında göreceli ve değişkenlik göstermektedir. Batılı eğitimciler ve ebeveynler15-30 dk. arası sınırlama konulması taraftarı, diğer tarafta ise derslerini yaptılar istedikleri kadar zaman geçirsinler diyorlar. Ben bir eğitimci olarak 15-20 dk. arası bilgisayar ile anne babanın onayladığı oyunları ve görselleri izlemesi taraftarıyım. Zaten evde kalma süreci geçiren çocuğun rahatlamaya, kendini dinlemeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

AC: Çocuklara televizyonda hangi programların izletilmesini öneriyorsunuz?
ED: Çocukların programlarının çocuklara olumlu davranışlar kazandırmalı, meraklarını gidermeli, izlerken düşünmelerine yönlendirici özelliklere sahip olması gerekir. Bu nedenle izlenilen programlarında bu özene dikkat edilmeli. Örnek vermemiz gerekirse; çocuk belgeselleri, çocuk sinema filmleri, sanatsal eğitime destek veren programlar ve TRT çocuk olabilir.
AC: Aileler evde çocuklarıyla birlikte hangi aktiviteleri yapabilirler?
ED: Bu dönemde öncelikle günlük bir rutin oluşturup ve takip etmeye gayret göstermeleri gerekmektedir.
 Resim yapmak, lego oynama, kitap okumak ve kutu oyunları için gün içerisinde belli saatler oluşturulabilir.
 Onlara evde küçük görevler verilip nezaket sözcükleri kullanarak onore edilebilir. Ev için de yeni işler yapmaya yönlendirilebilir.
 Mutfakta hep birlikte yeni tarifler denenebilir.
 Aile bireyleri kendi aralarında sohbet saatleri oluşturabilir. Birbirimize sarılmak, gülmek eğlenceli olabilir.
 Günlük bir resim defteri tutulabilir. Hergüne 1 resim yapılıp notlar yazılabilir.
 Sokakta yaşayan dostlarımız için hergün yiyecek ve içecek çıkarılıp apartmanların kapısına bırakılabilir.
 Çocuklarının odalarında değişikler uygulanabilir. Çocuklar kendi alanlarını baştan oluşturabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.