Gelenekten Geleceğe Mardin El Emeği Köyü’nün Hikayesi…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2023/10/Gorsel-7-1.png

Mardin El Emeği Köyü’nde çalışan Hidayet Ülgüner ile Pazar röportajı gerçekleştirdim.  20 kadın büyük emek harcayarak hazırladıkları ürünlerin hikayesini blogum için anlattı.

AC: Mardin El Emeği Köyü’nün hikayesini anlatabilir misiniz?
HÜ: Senelerdir ertelediğim içgüdüsel bir davranış ile atıldık bu projeye…Annem ve ablam sürekli sanatın içerisinde olan kadınlardı ve onların detaycılığı ile yoğruldum aslında.
Büyük zorluklarla karşılaştık bu yolda…Mottomuz farklılık ve farkındalık idi. Mesela Baksı Müzesi’ ne bebek tasarlarken hayal ettik ve başardık, Four Seasons Oteli ‘ne de kaftan dolap kokularını da hayal ederek heyecanlanarak tasarladık. Bazen maliyetine bazen düşük kârlarla projeler aldık. Emeğin çalışmanın karşılığında network ağımızı genişletmeye çalıştık.
Halen de yeni projeler ürünler tasarlamaya ama Anadolu’nun özünü kaybetmeden çağdaş
kadın çalışmaları yapıyoruz. Bütçe olarak kendi tasarrufumuzu koyduk ortaya. Kredi teşvik gibi yöntemlere girmedik. Her kadın kendi evinde bazen küçük ofisimizde toplanarak süreci yönettik.
Profesyonel hayattan sonra Mardin’de Çatom Artuklu kadınları ile tanıştıktan sonra bir arada üretmeye karar verdik ve projemizi her şeye rağmen 15 senedir yürütüyoruz. Tamamen yerel kumaşlarla geleneksel yöntemleri modelliyoruz ve gelecek nesillere sevdirmeye çalışıyoruz.
El emeği bizim medâr-ı iftihârımız. Birçok kurumsal çalışmalar yaptığımız gibi farklı atölyelerimizde farklı ürünleri de tasarlıyoruz.

AC:Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?
HÜ: 20 kadar kadınız ve büyük bir özveri ile sevgi ile büyük bir dayanışma ile yürütüyoruz . Üreterek kendi el becerilerimizi de geliştiriyoruz. El emeğine yerel üretime yerel ürüne verilen değer ülke kültürü ile orantılıdır. Bu kültür önce evde anneden sonra okulda öğretmenden sonra da içerisinde yetiştiğimiz beslendiğimiz toplumdan edinilir. İnşallah bu çağdaş seviyeye medeniyete Atatürk’ün açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğiz.

AC: Ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?
HÜ: Ürünlerimiz hep yerel dokuma kumaşlar kullanılarak iğne oyaları işlenerek nakış dokuyarak elde şekillendirdiğimiz cam boncuklar ekleyerek gerek ahşap gerek bakır gerek seramik ile donattığımız hayal dünyamızı yansıtan; Yastık kavanta keseleri, Cam altı Şahmeran bakır tepsiler, keten elbiseler ,masa örtüleri ,seramik tavalar ,ahşap aksesuarlar , hapishane işi boncuk anahtarlıklar , Dokuma çantalar, tel kırma cüzdanlar , kadife bileklikler kolyeler …

AC: Sizinle çalışmak isteyen kadınlarda aradığınız özellikler neler?
HÜ: Yüreği sevgi dolu etik çalışan ihtiyacı olan olmayan dünyaya değer katmayı hedef alan herkes…

AC: Kurumsal markalara ne tarz ürünler hazırlayabiliyorsunuz?
HÜ: Müzelere bebekler, nakışlar ; otellere küçük kaftan dolap kokuları,  cam balıklar,  bereket keseleri ,İğne oyalı bıttım sabunları hazırladık.

AC: Ürünlerinizi nereden alabilirler?
HÜ: Instagram ve shopier sitemizden tedarik edebilirler.

AC: Kaç günde ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırıyorsunuz?
HÜ: Siparişler 1-5 gün içerisinde sadece seramikler 10 günde hazırlanabiliyor.

AC: Önümüzdeki dönemde yeni ürünler hazırlamayı düşünüyor musunuz?
HÜ: Her an yeni ürün tasarlıyoruz. Mottomuz gelenekten geleceğe.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.