Hayatı Çikolatalaştırıyorum…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/12/IMG_0909-son.jpg

Her yeni çikolata konsepti benim için yeni bir dünya diyen ödüllü Çikolata Şefi Gamze Baş ile Pazar röportajı gerçekleştirdim.  Röportajımda ödüllü çikolatasını, çikolatalarının ilham kaynaklarının neler olduğu gibi birçok merak ettiğim soruları sordum.

AC: Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansınızı eğitim alanınızda yaptınız. Üniversitelerde ders verdikten sonra yemeğe, mutfağa ve çikolataya olan merakınızın peşinden gittiniz. Neden yemek, çikolata ile ilgilenmeye başladınız?

GB: İnsanın hayatta kendi frekansını bulması için bazı duraklara uğraması, orada kendi titreşimini hissetmesi gerekiyor. Benim de kişisel yolculuğumda bu duraklar vardı. Şu an hayatta olduğum noktadayım. Edindiğim tüm kültürel birikim ve deneyimleri bir araya getirip hikayeleri, markaları, kişileri; kısacası hayatı çikolatalaştırıyorum.

AC: 2006-2007 yıllarında Londra’da Cordon Bleu’de eğitim aldınız. Sonrasında beş yıldızlı otellerde ve pastane mutfaklarında görev aldınız. Çikolata şefi olma hikayenizi anlatabilir misiniz?

GB: Bir gün, mezuniyetin ardından, tatlı şefliği yaptığım restorana sık gelen bir müşteri bana pırlanta bir yüzük uzattı. Ertesi akşam yemeğe geleceklerini ve tatlıya geçtiklerinde sevgilisine evlenme teklif edeceğini söyledi. İkisinin de çikolatayı çok sevdiğini; bu nedenle yüzüğü mümkünse çikolatalı bir sunumla masaya göndermemi istedi. Ben de tamamı çikolatadan bir kutu yaptım ve yüzüğü içine koyup, zamanı geldiğinde şef garsonla beraber masaya gönderdim. Ardından alkışların koptuğunu duydum ve çiftle tanışmaya masalarına davet edildiğimde yüzlerindeki büyük heyecanı gördüm.

O gün, o iki kişinin hikayesini anlatan bir çikolata yapmış ve onları mutlu etmiştim. Bu çikolata, bundan sonra yapacaklarımın ilkiydi. Başkalarının hikayelerini çikolata yoluyla anlatmaya ve onları çikolatalaştırmaya ise 2011 yılında başladım. Aynı yıl uluslararası bir yarışma olan Dünya Çikolata Ustaları’nda, “en iyi çikolata ödülü”nü kazandım.

AC: Ödüllü çikolatanızdan bahsedebilir misiniz?

GB: ‘Rakılı Çikolata’ World Chocolate Masters, ‘en iyi çikolata’ ödülünü aldı Varşova’da 2011’de. Hikayesi ‘Rakı Sofrasına Övgü!’ Dostlarla çevrili, sohbet, muhabbet, neşe, kahkaha, ve mezelerle daha da neşelenen “Rakı Sofrası”na…

İçinde rakı ile hazırladığım bir üst dolgu ve rakı sofrasının eşlikçilerden üzüm ve kuru yemişlerle hazırladığım ikinci bir alt dolgu var. Bu çikolataya 2021 için hazırladığım “Neşe” konseptleri tatlar içinde de yer verdim.

AC: Çikolatalarınızı hazırlarken ilham kaynaklarınız neler oluyor?

GB: Ben hikayelerden ilham alıyorum. Bir kişi, bir anı, bir marka hikayesi, bir şehir, o şehre özgü bir ürün yani kısaca her şey olabilir. Önemli olan anlatacak bir hikayesi olması ve benim onu çikolatalaştırmak için üzerine çalışabilmem. Çikolatalaştırdığım her hikaye tat, şekil ve sunum olarak ifade buluyor.

AC: Çikolata sizin için neyi ifade ediyor?

GB: Çikolata sihirli bir kapı, içinde ve ötesinde alternatif dünyalar barındıran.

AC: Sizin çikolatalarınızı tüketiciler nerelerden alabilirler?

GB: Web sitem www.gamzebas.com üzerinden dönemsel olarak konseptlerimi satışa çıkarıyorum. Her konseptin bir teması ve numarası var. Instagram ve site üzerinden takip edebilirler. Özel projeler için de iletişim bilgilerim yine her iki platformda da bulunuyor.

AC: Yılbaşı için hazırladığınız çikolatalarınız var mı?

GB: Evet, Konsept 1. Neşe’yi yeni yıl için hazırladım. Fransız filozof Alain’in ‘İnsanlığın en büyük serveti, neşedir’ aforizmasından yola çıkarak geliştirdiğim bir konsept oldu. 2020 yılı insanlık tarihinde unutulmaz bir yıl olarak yerini aldı. Neşe bugün sağlık gibi en büyük ihtiyaçlarımızdan biri. Ve neşe tek tip bir duygu değil. Çeşitleri var. Ben de içinde neşeyi ve neşeli anıları hatırlatan tatların olduğu beş farklı çikolata tadı geliştirdim. Bu tatlara da yine instagram üzerinden interaktif olarak karar verdik. Detayları okumak isteyenler web sitemde ulaşabilirler.

AC: Ürünleri hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

GB: Lezzete, hikayeleriyle bütün olmalarına, ayrıca, yerli, kaliteli ve sürdürülebilir tarım ürünleri kullanmaya. Hazırladığım konseptler “sınırlı sayıda”; çünkü çikolataların içlerinde kullandığım malzemeler taze tüketilmesi gereken ürünler.

Ben genelde yapılanın aksine, sürekli üretim yapıp satışa çıkarmıyorum. Bir konsept üzerine çalışıyor ve malzeme tedariğini belirli bir sayıya göre yapıyorum. O konsept zamanı geldiğinde site üzerinden siparişe açılıyor ve tükeniyor. Bu model ve felsefe, gıda israfına, rafta bekleyen uzun ömürlü ürünlere karşı olan bir bakış açısı. Hazırladığımız kutu ve kargo kutuları dahi geri ve/veya ileri dönüştürülebilir özelliklere sahip.

AC: Çikolata şefi olmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

GB: Kendi yollarını keşfetmek için çok çalışmak ve öğrenmeye açık olmak.

AC: Covid-19 sonrası için yeni projeleriniz ve hedefleriniz var mı?

GB: Her yeni çikolata konsepti benim için yeni bir dünya. Umarım Covid-19 çabucak bitsin ve bunu kutlamak için yepyeni bir çikolata yapayım, tadına hep beraber karar verelim.

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.