Hobi Olarak Başladı Mesleği Oldu…
Ağustos 22, 2021

Hobi Olarak Başladı Mesleği Oldu…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/08/IMG-20210807-WA0039.jpg

Takı tasarımcısı Birgül Tekin ile Pazar röportajı gerçekleştirdim. Camdan yaptığı takılarının renkli dünyasını blogum için paylaştı.

AC: Takı tasarlamaya ne zaman başladınız?

BT: Önceleri cam yoğun çalışma hayatımın terapisi idi. Takı tasarlamaya başlamam ise lampwork boncuk çalışmalarıma başlamam ile eş zamanlı. Aslında hikâye özetle şöyle; 2002-2003 yıllarıydı.  Herhalde Beykoz Cam Ocağının ilk öğrencilerinden biri olmalıyım. Hocamız Alman Helga Seimel İlk kursu tamamladığımda cam aşkı başlamıştı bile. Tabi zaman içinde uzun ve meşakkatli çalışmalar. Alevde çalışmayla ürettiğim rengarenk boncuklar bir süre sonra beni bir tasarım dünyasına soktu.

AC: Ne tarz takılar hazırlıyorsunuz?

BT: Takılarım için önce boncuklarımı üretiyorum. Hocamız Helga Seimel kendi yöntemini şöyle özetlemisti “ben önce yapacağım takıyı düşler ona uygun boncuk üretirim” demişti. Kulaklarınız çınlasın hocam ben sizin dediğinizi hiç yapamadım. Ben önce alevde boncuklarımı yapmaya başlıyorum. Karıştırdığım renkler hep bir arge zaten. Ortaya çıkan sonuçlar o esnada onlarla ne yapacağım ilhamını veriyor kendiliğinden. Bu tam anlatabileceğim bir durum değil. Tarzım şudur diyemem. Bazen genç kızlar için minik sade, bazen de anneannelerin de kullanabileceği klasiğe uygun. Bazı zaman modern, bazı zaman ise çok modern takılar üretiyorum.

AC: Takılarınızı tasarlarken farklı zevklere de hitap etmeye çalışıyor musunuz, yoksa tamamen kendi zevkinizi mi ortaya koyuyorsunuz?

Sonunda hepsi benim zevkim. Hepsi tek. Hiçbir takının ikincisi yok. Ben serbest çalışmalıyım. Bana bunun aynısını istiyorum denmemeli. Zaten istenirse ancak benzeri olabilir. Aynısı asla olamaz. Takılarımın hepsi benim o boncuklarla ne yapmak istediğim ile oluşuyor. Sadece 2 şeye dikkat ediyorum.

Birincisi eğer o yıl çok trend bir renk varsa onu tasarımlarıma mutlaka sokuyorum. İkincisi kolyelerin kullanım uzunluğu çok önemli kıyafetin yakasına, tarzına, kullanım alanına uygun olması gerektiğini düşündüğüm için neredeyse tüm kolyelerimde uzunluk ayarı bulunuyor.

Hiçbir Takının

İkincisi Yok,

Hepsi Tek!

AC: Stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

BT: Kişisel tarzım modern ve sade olarak tanımlanabilir. Ama şu bir gerçek ki kişi her girdiği toplulukta görünmek istediği gibi tasarlar giysisini ve takılarını diye düşünüyorum. Mesela genelde altın,pırlanta kullanmayan bir kişinin bir düğünde ve hele evlenen yakını ise neredeyse bunları kullanması prestijdir. Benim de genel bir tarzım var. Ama zaman zaman şaşırtabilirim çevremi. Aynı durum takılarıma da yansıyor. Bazılarını kokteylde, bazılarını kır kahvesinde, bazılarını kare yaka ile, bazılarını yakalı kazak ile kullanabilirsiniz.