İhtiyacı Olana Kitap ve Tiyatro Davetiyesi ‘Sarıbezli Kadınlar’dan

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/03/IMG-20200329-WA0010_edited-1280x1280.jpeg

İhtiyacı olan kadınlara kitap ve tiyatro davetiyesi gönderen, Sarıbezli Kadınlar platformunun kurucusu Cemile Türkmen’le yaptığım röportaja profilimdeki linkte ulaşabilirsiniz.
AC: Sarı Bezli kadınlar platformunun kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?
CT: ODTÜ kimya mezunuyum ve aktif olarak mesleğimi özel sektörde yapıyorum. Ancak her zaman farkındalığı fazla biri olmaya çalıştığım gibi bunu eğitimin okumanın bilinçli olmanın eksikliği üzerine yoğunlaştırdım. Herkes gibi ben de şiddetin her türlüsüne karşıyım ve özellikle de çok yoğunlaştığından kadına psikolojik ve fiziki şiddete çok tepkiliyim. Her zaman ne yapabilirim kısmına çok kafa yoran biriyim. Ve okuyup bilinçlendikçe, tiyatro seyredip ufkumuz açıldıkça, eğitimlere katıldıkça kadının kişisel olarak kendini güçlü hissedeceğine eminim. Çünkü vizyon sahibi kadın etrafına ışık saçar. Yola çıkış noktam da buradan başladı.

AC: Platform sayesinde hangi kadınlara ulaşıyorsunuz?
CT: Kitap okumayı seven, tiyatroyu seven, eğitimlere önem veren her kadına açığız. Ancak bazen imkânı olup bunları en sona bırakan ya da yapmak isteyip imkânı olmayan kadınlara ücretsiz hediye ederek itici güç olmak için her kadın hedefimiz.

AC: Bugüne kadar kaç kadına ulaştınız? Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

CT: Bir yılda 8 binden daha fazla kadına kitap gitti. 1000’in üzerinde tiyatro ve eğitimlere iştirak edildi.

AC: Talep eden kadınların yaş ortalaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

CT: Instagram üzerinden ilerlediğimizden oradaki istatistiklere göre en alt yaş grubu 24 ancak daha çok 30-64 yaş aralığı çok fazla.

AC: Kitaplardan ve tiyatro etkinliklerinden yararlanmak isteyen kadınlar size nasıl ulaşabilir?

CT: Sosyal medya üzerinden şu an için faaliyet gösterdiğimiz için her kitap veya etkinliği paylaştığımda kaç kişinin faydalanabileceğini ve hangi tarihe kadar devam edeceğini belirtiyorum. Bunun üzerinden de şeffaf olarak online çekiliş sistemi ile belli oluyor. Ve bugüne dek hiçbir çekilişte bizi takip etmeniz gerekir demedim çünkü öyle bir şart yok. Okumak seyretmek isteyen herkese kapımız açık.

AC: Sizi çok etkilemiş olan bir hikayeniz var mı bize anlatacağız?
CT: Beni en çok üzenden başlayayım. Sayfayı hiç incelemeyip amacı hakkında en ufak bir fikri olmada aradı. Neden sarıbez diyerek eleştirel bir yaklaşım içindeydi. Yapıcı değildi. Ama bunu yaparken yapıcı eleştiri değil aksine demoralize eleştiri yapanlara çok üzülüyorum. Beni negatif etkilediği için değil nasıl bu kadar 4 -5 dakika ayırıp incelemeden eleştiriyorlar diyerek zihniyetleri için o kişilere üzülüyorum. Olumlu olarak birbirine kitap gönderen kadınlar oluyor ve bana yazılan her güzel mesaj beni çok etkiliyor. Çünkü o güzel mesajlarda daha ne yapabilirim diyorum. 67 yaşında bir okur hanımefendi Karadeniz’den şöyle bir mesaj yazmıştı. “İlk defa bana özel benim adım söylenerek bana bir kargo geldi ve o bir kitaptı. Ailem dışında birilerinin yaşadığımı hatırlatması beni çok mutlu etti” demişti bu beni çok etkilemişti. Bir başka okur çocukları ile birlikte meyve tohumu yaptılar. Başkaları için, bir başkası bu karantina günlerinde taş boyama etkinliği yapıp logomuzu boyamışlar. İzmir’de şahane taş tablolar yapan üretken bir kadınımız taşlarla tablomuzu yaptı bunlar mutluluk hep…

AC: Corona günlerinde çalışmalarınıza devam edebiliyor musunuz?

CT: Bu günlerde kitapları sunmaya devam ediyorum. Çünkü en çok okumaya zaman ayrılan süreç ancak kargoları tek gün yapıyorum. Tiyatro eğitimler durdu ama ön hazırlıklar tamam. Yani kitap olarak devam ediyor sadece ama sayfamızda interaktif olarak başka etkinlikler fikir alışverişi yapıyoruz

AC: Proje aşamasında olan planlarınız neler?

CT: İleride belki sarıbezli kadınlar evleri olacak ve yine her şeyin ücretsiz olduğu eğitimler elişi merkezlerimiz olacak ama ilk önce gereken her şehirde tiyatro eğitim olanakları…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.