İki Ev Kadını İle Çıktığım Bu Yolda Şimdi Onlarca Kadınla Birlikte Büyüyorum…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/06/22234CC8-797F-4358-B911-46E449AAC9FD-3-1280x1707.jpeg

Clentti markasının başarılı kurucusu Tuğçe Karayiğit ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Tuğçe Hanım markasının kuruluş hikayesini blogum için anlattı.

AC: Clentti markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

TK: Üniversite eğitimimi İşletme üzerine yaptım. Ancak küçüklüğümden beri ürünler tasarlamak ve üretmek istiyordum. Üniversite son sınıfta bir hocamızın istihdam artışı ile ilgili proje istemesi ile benim Clentti yolculuğum başlamış oldu.  Başlarda iki ev kadını ile çıktığım bu yolda şimdi onlarca kadınla birlikte büyüyorum. Bu bana hem mutluluk hem de gurur veriyor. Clentti de domino taşı gibiyiz. Hepimiz sistemin bir parçasıyız ve ekibim en baştan beri benimle büyüyerek yanımda olmaya devam ediyor. Ürünleri ben tasarlıyorum. Ancak elişi bir ürünü yüksek adet çalışan bir markaysan tasarlamak yetmiyor. Ekip halinde o ürünü çoğaltabilmek en ince çizgi diyebilirim. Ve biz bunu 2016’dan beri yapıyoruz.AC: Markanızın çatısı altında hangi ürünler bulunuyor?

TK: Clentti el örmesi ürünler temasıyla yolculuğa başladı. En çok çanta, örgü bikini, mayo ve kıyafetler tasarlıyoruz.

AC: Markanızı farklılaştıran özellikler neler?

TK: Ülkemizde örgüyü iyi bilen çok yetenekli binlerce emekçi kadın var. Clentti bu kadınlarla birlikte sıradanlaşmış ürünlerden sıyrılarak tasarımlanmış zanaat ürünleri üretiyor.

 

AC: 2021 yaz koleksiyonuzdan bahsedebilir misiniz?

TK: Biz ürünlerimizde birkaç farklı şekilde kullanılabilecek ürünler tasarlamaya çaba gösteriyoruz. Bu senede ürünlerimiz askı sistemleri ya da portetif kısımları sayesinde birkaç farklı şekilde kullanılabilecek sade ve vazgeçilmez parçalar olmasını hedefledik.

AC: Koleksiyonlarınızı hazırlarken öncelikleriniz neler?

TK: Gözümü kapatıp Clentti kadınını hayal ediyorum. Güneşten hafif bronzlaşmış özensiz şıklığını üstüne giymiş güney ruhlu bir kadın bu. Biz bu noktada en çok sade ve şık olarak bu kadın için vazgeçilmez bir parça üretmeyi hedefliyoruz yani; geceden gündüze şehirden plaja her alanda yanlarında olmak bizim için en önemli nokta olduğunun altını çizmek isterim.

AC: Kadınlar çanta alırken nelere dikkat ediyorlar?

TK: Her kadın farklı noktalara dikkat eder. Ama biz Güney ruhlu Clentti kadınlarının istekleri doğrultusunda kullanışlı ve şık parçalar üretmek için çabalıyoruz.

AC: Ürünlerinizi müşterileriniz nelerden alabilirler?

TK: Openhouse, Burqu, Maezae, Signstore mağazalarımızda ürünlerimiz sergilenmekte. Haziran sonu birkaç mağazada daha yer alacağız. Onun dışında kendi satış sayfamız www.clentti.com ürünlerimizi alabilirler.

AC: Önümüzdeki dönemde markanız ile ilgili hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

TK: Ürünlerimiz yurtdışında da seviliyor. Ancak biz daha geniş ve evrensel bir kitleye hitap etmek istiyoruz. Bu da markanın tasarım çizgisinin zamanla hafızalara kazınmasıyla olacak. Yani ürünlerimizde Clentti yazmasa da onun bir Clentti ürünü olduğunun anlaşılmasını hedefliyoruz. Bizim marka giydirmemiz kendimize özgü tasarımımız olmalı.

AC: Online satışların ilerleyen dönemde daha da artacağını düşünüyor musunuz? Covid -19 dönemde alışveriş alışkanlıklarında ne gibi değişikler olduğunu gözlemliyorsunuz?

TK: Alışveriş şekli gün geçtikçe değişim göstermekte. Artık online alışverişler daha fazla yapılıyor. Covid-19’unda etkisi çok büyük. Ama onun yanı sıra kadınlarımızın artık daha çok iş hayatında olması ve online alışveriş sisteminin pratikleşmiş olması. Bu yönelim gün geçtikçe artacağa benziyor. Bir süre sonra Dünya markalarının bile birkaç adet mağazası olacak. Geriye kalan tüm sistem online’dan yürüyecek.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.