Jimnastik Çocukların Sadece Fiziksel Değil Sosyal Gelişimini de Sağlar…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/04/IMG-20200401-WA0032.jpg

Başkent Akademi Jimnastik Kulüp Başkanı Sema Kul’la çocuk jimnastiği üzerine bir röportaj gerçekleştirdim.

AC: Çocuklar kaç yaşında jimnastiğe başlamalı?
SK: Çocuklar üç yaşından itibaren grup derslerine başlayabilirler. 1.5 -3 yaş arası çocuklar için anne ile birlikte katıldıkları baby gym programımız var. 3-12 yaş arası çocuklar için yaşlarına ve seviyelerine uygun programlar oluşturuyoruz.

AC: Her okul öncesi çocuklar profesyonel jimnastik dersleri alabilir mi? Yoksa belli vücut tipi ve yetenek gerekli mi?

SK: Oluşturduğumuz grup derslerinde üç yaşından itibaren her çocuğa uygun jimnastik eğitimi vermekteyiz. Programlarımızı çocukların fizik yapısı, kas yapısı, anatomik yapılarını dikkatte alarak oluşturuyoruz. Bu grup programlarımıza katılan çocukları ilk önce bir test programına alıyoruz. Yaptığımız test sonucunda onlar için oluşturduğumuz uygun bir gruba yerleştiriyoruz. Yaş gruplarımız, seviye gruplarımız ve performans gruplarımız var. Yaş gruplarında her çocuğun yapabileceği, kuvvet, esneklik ve koordinasyonunun geliştirici temel hareketler yapmaktayız. Seviye gruplarındaki çocuklar doğuştan daha esnek ve kuvvetli gördüğümüz çocuklardan oluşmaktadır, bu programızda da yine kuvvet, esneklik ve koordinasyona yönelik çalışmalar yapmaktayız. Performans gruplarında fiziki olarak esnek ve kuvvetli gördüğüm çocukları seçiyoruz. Bu programımızda milli sporcular yetiştirmekteyiz.

AC: Spor hayatındaki disiplin okul hayatında da disiplini getirir mi?

SK: Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki spor çocukların daha disiplinli olmasını sağlamaktır. Çocuklar sporu severek yaptıkları için spora gelmeden önce ödevlerini yapmakta ve kendilerini ona göre bir program oluşturmaktalar. Ayrıca spor eğitimi çocukların algılama seviyelerini artırmakta ve okulda  daha başarılı olmalarını sağlamaktadır.

AC: Jimnastik çocukların fiziksel gelişiminde neler sağlar?
SK: Düzenli bir jimnastik eğitimi çocukların esneklik kuvvetli ve koordinasyonun gelişmesini sağlamaktadır.

AC: Jimnastiğin çocukların fiziksel gelişimi dışında başka yararları var mı?
SK: Jimnastik eğitimi çocukların sadece fiziksel gelişimine değil sosyal gelişimini bilişsel gelişiminde desteklemektedir. Jimnastik eğitimi alan çocuk arkadaşlarına nasıl davranması gerektiğini, verilen komutları yerine getirmesini yardımlaşmayı paylaşmayı ve kurallara uymasını öğrenir. Bir hareket öğrenirken vücudunun bütün parçalarını kullanarak koordinasyonun gelişmesini sağlar aynı anda elini kolunu kullanması algısı olarakta gelişimini destekler.

AC: Ailelere tavsiyeleriniz neler?
SK: Çocuğun küçük yaşta hareket eğitimi almadı çocuğun gelişimi için çok önemli, bunun için ailelere büyük görevler düşüyor. Aileler çocuklarını küçük yaşlarda spora alıştırmak için disiplinli bir şekilde spor eğitimine devam etmeliler. Çoğu aile kendi yoğunluklarını bahane ediyor. Hiçbir şey çocuğun gelişiminden daha önemli olamaz. Ülkemizde spor kültürünün olmaması ailelerin spordan beklentilerini olumsuz etkilemektedir. Kursumuza gelen birçok aile, çocuklarının hemen jimnastik hareketlerini öğrenmesini kısa zamanda amut, çember, köprü gibi hareketleri öğrenmesini istiyor. Vücutları kuvvetlenmeden, esneklik kazanmadan jimnastik hareketlerini yapmak çocuğun sakatlanmasına sebep olur, oluşturduğumuz seviye grupları, yaş grupları performans grupları her çocuğun yapısına uygun olarak oluşturuluyor. Bazen aileler, bir üst seviyeye çıkmak istiyor. Bir çocuğun uygun olmayan seviyede eğitim alması, diğer arkadaşları fiziksel özelliklerinden dolayı hareketleri iyi bir şekilde yaparken kendisinin yapamaması çocukta başarısızlık duygusunun oluşmasına sebep olur. Bu yüzden aileler sabırlı olmalı ve çocuğun kendi fiziki özellikleri doğrultusunda gelişimlerini takip etmeli ve çocuğu bu konuda taktir ederek sporu sevmelerini sağlamalıdır. Çünkü spor çocuğun gelişimi için çok önemli.

AC: Down sendromlu çocuklara ne tür eğitimler veriyorsunuz?
SK: Down sendromlular için yaz aylarında bir etkinlik düzenlemiştik. Etkinliğimizin adı “+1 arkadaşlık öyküsü”. Bu etkinlikte Amacımız çocuklarımızda farkındalık yaratmak ve down sendromlu çocukları hayatın içine katmak. Çocuklarımız bu çocuklarla arkadaş olsunlar, onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğrensinler. Hayata +1 kromozom ile başlayan bu çocuklara destek olmak istedik. Bu kapsamda her hafta 1 gün down sendromlulara yönelik ücretsiz kurs düzenlemekteyiz.

AC: Bu dönemde çocuklar nasıl evde jimnastik yapabilirler?
SK:YouTube kanallarında çocuklara yönelik hazırlanmış birçok jimnastik programlarını takip edebilirler. Bizim YouTube kanalımız. https://www.youtube.com/channel/UCyHX4jcLnzIuZ7_RMt9KzYg

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.