Kahkaha Yogası İle Mutlu Olun…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/04/İpek-Ateşalp_Foto-1.jpg

Kahkaha yogasının ne olduğunu biliyor musunuz? Ben de yeni duydum. Kahkaha Yogası Master Eğitmeni İpek Ateşalp yaptığım röportajda detayları paylaştı.

AC: Kahkaha yogası nedir?
İA: Kahkaha yogası Hintli tıp doktoru Dr. Madan Kataria tarafından geliştirilmiş; herkesin herhangi bir mizah, şaka ya da komiklik olmaksızın nedensiz gülebileceği eşsiz bir tekniktir. Kahkaha egzersizleri ile yoga nefes tekniğinin (paranayama) harmanlanmasından oluşmaktadır.

AC: Kahkaha yogasının faydaları nelerdir?
İA: Yoga nefes teknikleri ve kahkaha egzersizlerinin birleşmesi ile bedene ve beyne giden daha fazla oksijen ve salgılanan endorfin (mutluluk hormonu) salgılanır. Kahkaha Yogası istekle yapıldığında bedenin gerçek ve sahte kahkahayı ayırt edemediği bilimsel gerçeğine dayanır. Kahkaha gerçek de sahte de olsa aynı fizyolojik ve psikolojik faydalardan yararlanılır:

Kahkaha Yogasının kazandırdıkları:
 Bağışıklığımızı güçlendirir.
 Akciğerlerimizi açar.
 Stres düzeyimizi düşürür.
 Zihni olumlu kılar.
 Dolaşım sistemimizi canlandırır.
 Oksijen alımımızı artırır.
 Tüm vücut kaslarımızı rahatlatır.
 Kan basıncımızı düzenler.
 Neşelendirir.

AC: Kahkaha yogasına kimler katılabilir?
İA: Endişe ve stresini azaltmak; duygu durumunu yükseltmek; bağışıklığını kuvvetlendirmek ve zihnini olumlu kılmak isteyen herkes katılabilir.

AC: Bu dönemde evde nasıl kahkaha yogası yapabilirler?
İA: Ben instagram canlı yayında destek oluyorum. Bazı videolarımı instagram ve youtube kanalımdan paylaşıyorum. Bunları izleyerek kendileri de katılabilirler. Dünyada 100’den fazla ülkede kahkaha liderleri ve eğitmenleri salgının yarattığı endişe ve strese karşı kahkaha yogası canlı yayınları ile destek veriyorlar. Zira bu süreçte bağışıklığımızı yükseltmeye, akciğerlerimizi güçlendirmeye, zihnimizi olumlu kılmaya ihtiyacımız var.Evde kaldığımız döneme adapte olan firmalar da e-event kapsamında çalışanlarına destek olarak evden kahkaha yogası seanslarına katılımlarını sağlıyor. Bunun dışında kurumlar çalışanlarının katılacağı, onlara yardımcı olacak başlıklarda online eğitim ve webinarlara büyük ilgi gösteriyorlar.

AC: Kimler kahkaha yogası eğitimi alabilir?
İA: Stresi azaltmanın en hızlı, en eğlenceli ve en kolay yolu olan bu tekniği öğrenmek, hayatına daha çok neşe, kahkaha, enerji katmak ve bunu yaymak isteyen herkes bu eğitimi alabilir.

AC: Kahkaha yogası için nasıl bir eğitim alınması gerekir?
İA: Birinci aşaması 2 gün süren ve uluslararası geçerliliği olan Kahkaha Yogası Liderlik programıdır. Kahkaha Lideri katılımcılara kahkaha yogası egzersizlerini yaptıran kişidir.
İkinci aşaması 5 gün süren ve uluslararası geçerliliği olan Kahkaha Yogası Eğitmen Eğitimi programıdır. Kahkaha Eğitmeni kahkaha liderlerini yetiştirir.

AC: Instagram üzerinde kahkaha yogası ile ilgili canlı yayınlar yapıyorsunuz. Hangi günler, hangi saatte canlı yayınlarınızı yapıyorsunuz?
İA: Instagram canlı yayında kahkaha yogasının önemli bir bölümü olan kahkaha meditasyonunu yaptırıyorum. Her akşam saat 20:30’da başlıyor,15 dakika sürüyor. “ipekatesalp” instagram hesabına bağlanarak katılabilirler. Bana www.kahkahaokulu.com sayfasından ulaşabilirler.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.