Kendim İçin Yaptığım Kahve Fincanı Marka Oldu…

Kendim İçin Yaptığım Kahve Fincanı Marka Oldu…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210102-WA0001.jpg

Başta Türkiye olmak üzere Kuveyt, Katar, Dubai, Amerika ve Avrupa ülkelerinde ürünleri talep gören Tod&Co markasının kurucusu Tuğçe Elmacı ile Pazar röportajı gerçekleştirdim. Markasının çatısı altında ürettiği ve ‘Rukiye’ ismini verdiği ürünlerinin hikayesini anlattı.

AC: Tod&Co’nun kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

TE: Tod&Co markamızın temelleri Ortadoğu’ya ihracat yapan bir firmaya yaptığım tasarımları sergilediğim bir instagram hesabı ile başladı. Güzel tepkiler aldığımı görünce tamamıyla bana ait ürünler tasarlamak istedim.  Özgün ürünler yaratmak için seramik çok uygun bir malzeme. Çamur halinden son aşamaya kadar her detayı kendiniz şekillendiriyorsunuz.

AC: Markanızın çatısı altında kaç kategoride ürün satışlarınız bulunuyor?

TE: Tod&Co markası çatısı altında seramik ve porselen olmak üzere iki materyal üzerinden ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Seramik ürünlerimizde türk kahvesi fincanları, espresso bardağı, mug modelleri, saksı, vazo ve demlik kategorileri bulunmakta. Porselen ürünlerimizde ise çay, kahve setleri, pasta ve servis tabakları kategorisi yer alıyor.

AC: Rukiye isimli ürünlerinizin hikayesini anlatabilir misiniz?

TE: İlk toplu seramik satışımı kendi başıma ürettiğim 40-45 adet ürünle sokağa çıkma yasağının ilk günü yaptım. Pandemi süreci yaza kadar kendi başıma yaptığım üretim ile devam etti. Yazdan itibaren 3 tam zamanlı, 2 yarı zamanlı çalışanlarımızla üretimimize devam ediyoruz. Rukiye en başında kendim için yaptığım bir kahve fincanıydı. Nasıl bir fincanla kahve içmek istiyorsam onu tasarladım. Rukiye isminin hikayesi çok merak ediliyor:) Tasarlarken işin renklendirme kısmında kırmızı dudaklı, al yanaklı dikkat çeken bir kız olsun istedim. Işıldasın ve renkleri cezbedici olsun. Ürünü tamamladıktan sonra bilinçaltımdan sebebini bilmediğim bir şekilde ‘Rukiye’ ismi çıkıverdi. Rukiye isimli tanıdığım kimse yok. ‘Rukiye’ kendi ismini kendi koydu. Anlamının büyüleyici, sihirli olduğunu öğrendiğimde kesinlikle ürünün isminin böyle kalmasının gerektiğini düşündüm.

AC: Fincanlara küpe, tabaklara ise kulak yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

TE: Göz gördüğü her şeyi kaydediyor aslında. Küpeli saksı yapan birçok seramikçi var. Onlara olan beğenim ve göz aşinalığım ile masaya oturduğumda küpesi olan bir kahve fincanı yapma fikri ortaya çıktı. Sonra o küpe neden altın olmasın, neden bir de kolyesi olmasın diye düşündüm😊

AC: Ürünlerinize ilgi nasıl?

TE: Ürünlerimize inanılmaz bir ilgi var.  İlgi sadece Türkiye’den değil Kuveyt, Katar, Dubai Amerika ve Avrupa ülkelerinde de talep çok iyi durumda. Öyle ki ilk toptan satışımıza Kuveyt ile başladık. Bana göre ürünlerimize olan ilginin sebebi yüzde 80 daha önce satın alanların memnuniyetlerinde oluşuyor. Siparişlere baktığım zaman aynı isimleri görüyorum. Bazı isimleri artık tanıyorum diyebilirim. Aynı  zamanda Rukiye’ye karşı inanılmaz bir müşteri sadakati de var. İnsanlar kendileri tanıştıkları gibi çevrelerini de Rukiye ile tanıştırmak istiyorlar. Olumlu geri dönüşler, insanların Rukiye’yi bu kadar sevmesi beni inanılmaz mutlu ediyor.

AC: Ürünlerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

TE: Ürünlerimizi hazırlarken büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Ürünlerin üretim esnasında kalite kontrolünden geçtiği 4 aşama var. En son paketleme öncesi kontrolden geçiyor. Ben mükemmeliyetçi bir insanım. Kendim severek kullanmayacağım bir ürünün paketlenip bu atölyeden çıkmasını istemem. Bunu personelime de aşıladım. Bunun dışında ürün, satın alan kişinin içine sinmediyse ya da beklediği gibi değilse iade alıyoruz. Bu çok nadir karşılaştığımız bir durum kimse iade etmek istemiyor. Ürünlerimiz el yapımı imzasını taşır. Asimetriktir. Aldığınız iki aynı ürün birbirinden ayrıdır. Boyası farklı,  boyayan farklı, sırı farklı ve girdiği fırın farklıdır. Sonuç olarak ürünler birebir aynı çıkmaz. Bizim müşteri kitlemiz aldığı ürünün ne olduğunu ve değerinin farkında bir kitle.

AC: Tüketiciler sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?

TE: Ürünlerimizi Türkiye’de sadece yaklaşık haftada bir yaptığımız stok güncellemelerini takip ederek satın alabilirler.  Bunun dışında mağazalara toptan ürün satışımız yok.

AC: Müşterilerinizi hangi yaş grubu oluşturuyor?

TE:15 yaş üzeri kadınlardan ve erkeklerden her yaş grubundan oluşan müşterilerimiz var.  Erkek müşterilerimizin sayısı azımsanmayacak derecede. Eşlerine ya da kız arkadaşlarına hediye alan çok erkek müşterimiz var.

AC: Covid-19 sonrası workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

TE: Workshop düzenlemekle ilgili çok güzel bir hayalim var. Aslında Rukiye sevenleri çok heyecanlandıracak bir proje olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu yakın tarihte maalesef mümkün değil.

AC: Markanız için hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

TE: İlk gününden bugüne öncelikli hedefimiz üretimi arttırmaktı. Sürekli büyümemize rağmen talep halen çok fazla. Atölyemizi daha büyük bir yere taşımak ve kadroyu daha da genişletmek yakın zamanlı planımız. Bunun dışında yeni satış kanalları hiç aramadık. Üretimi arttırdıktan sonra yeni satış kanalları arayışına girebiliriz. Hayalim ve hedefim Tod&Co markasının uluslararası bilinirliğinin arttırmak ve Avrupa’daki fuarlara katılarak markamızı Avrupa’da yaşayanlar ile tanıştırmak.