Kendini Arama Yolculuğunda Aromaterapi İle Buluştu…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/04/Gorsel-1-1.jpg

Ova’da Aromaterapi markasının kurucularından Aslı Babacan ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdik. Yoga, nefes, meditasyon gibi pek çok eğitimden sonra aromaterapi ile buluşmasının hikayesini blogum için anlattı.

                AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

AB: Doğma büyüme Adanalıyım. Üniversite eğitimimle birlikte İstanbul’a taşındım. Marmara Üniversite’sinden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversite’sinde yüksek lisansımı yaptım. Şu anda da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Tarihi yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Yeni şeyler öğrenmeye, kendimi geliştirmeye tam anlamıyla bayılıyorum. Yoga, nefes ve aromaterapi üzerine eğitimler almaya, kendimi geliştirmeye hala da devam ediyorum.

AC: Ova’da Aromaterapi markasının kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

AB: Yaklaşık 10 sene kadar kurumsal hayatta çalıştıktan sonra kendimi arama yolculuğumda yoga, nefes, meditasyon gibi pek çok eğitimden sonra aromaterapi ile buluştum.  Tüm bu arayışlar sonunda kendime, doğaya, geldiğim topraklara daha çok dönmeye başladım. Kardeşim Gökberk de benzer şekilde nefes, meditasyon eğitimleri devamında aromaterapi ile buluştu. Gökberk’in saf uçucu yağ arayışları bizi kendi uçucu yağlarımızı yetiştirmeye kadar götürdü. Çok şanslıyız ki Adana diğer adıyla Çukurova gibi bereketli topraklardan geliyoruz. Hem ailemiz hem de çevremiz çiftçi dostlarımızla dolu. Bu sayede, çocukluğumuzdan beri hep doğaya yakın büyüdük. Doğaya olan sevgimiz bizi her şeyin doğalını kullanmaya hatta üretmeye kadar götürdü. Şimdi de kardeşim Gökberk ile birlikte kendi topraklarımızda, Ova’da, ürettiğimiz ürünleri bizim gibi bitkilerin iyileştirici gücüne inanan herkesle buluşturmak için çalışıyoruz.

 

AC: Markanızın çatısı altında hangi ürünler bulunuyor?

AB: Şu an için kendi tarlalarımızda hiçbir kimyasal kullanmadan tamamen doğal üretip özenle kuruttuğumuz bitki çaylarımız var. Tarlamızda ekinezya, tıbbi nane, melisa, limon otu, ıtır, civanperçemi, adaçayı, stevia (şeker otu), tıbbi lavanta gibi pek çok şifalı özelliği bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Yakında uçucu ve sabit yağlarımızı da sizlerle tanıştıracağız.

AC: En çok tercih edilen çaylar hangileri? Neden?

AB: Bitki çaylarımızdan şu sıralar en çok limon otu, melisa, ekinezya ve tıbbi nane talep görüyor. Melisa ve limon otunun sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri var. Özellikle son bir yıldır hepimiz çok yorulduk. Çevremizdekilerin çoğu stres, kaygı ve devamında uykusuzluk problemleri yaşıyor. Melisa ve limon otu çaylarımız şifalı özellikleriyle rahatlamanıza ve deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı oluyorlar. Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirme, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların tedavisini destekleyici amaçlı kullanılabiliyor. Tıbbi nane de sindirim, hazımsızlık ve mide problemlerinin tedavisinde yardımcı amaçlı kullanılabiliyor. Hem de keskin nane mentolüyle nefesinizi açıyor resmen. Günümüz koşulları paralelinde en çok talep gören çaylarımız bunlar.

AC: Bağışıklığı güçlendirmek için hangi çaylar tercih ediliyor?

AB: Ekinezya bitkisinden çiçeğine kadar ilaç yapımında kullanılan bir şifalı bir bitki. Bağışıklık sistemini güçlendirme, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların tedavisini destekleyici amaçlı kullanılabiliyor. Adaçayı da zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına, boğaz ağrısı ve öksürüğün giderilmesinde yardımcı amaçlı kullanılabiliyor. Soğuk algınlığı ve gribal durumlarda destekleyici olarak ekinezya ve adaçayı çaylarımız tercih ediliyor.

AC: Markanız ile ilgili önümüzdeki dönemdeki projeleriniz neler?

AB: Önümüzdeki yaz için çok heyecanlıyız. Temmuz ayı itibarı ile yüzde 100 doğal ve saf uçucu yağlarımızı ve aromaterapi ürünlerimizi çıkartacağız. Ekim ayı itibarı ile de çok sevdiğimiz dostlarımızla yapacağımız harika iş birliklerimiz olacak.

 

AC: Sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?

AB: Ürünlerimiz Trendyol ve n11 de satışta, kısa bir süre içinde Ayben Cumali Shop’tan da ulaşabileceksiniz. Çok yakında kendi web sitemizden de satışa sunacağız.

AC: Bir markanın farklılaşması için neler yapılmalı? Siz markanız için neler yapıyorsunuz?

AB: Ben her markanın kendi hikayesinde en iyi olduğu noktada yoğunlaşıp aşkla yolculuğuna devam ederse farklılaşacağını düşünüyorum.

Piyasada çok fazla aromatik yağ var ama maalesef sentetik yağlar ile seyreltilmiş, artık saflığını, doğallığını ve dolayısıyla şifasını da kaybetmiş o kadar çok ürün var ki… Biz de tam da bu yüzden, uzun uğraşlarımız sonucu en kaliteli fideleri bulup yurt dışından ve yurt içinden getirerek tarlalarımıza ektik. Kendi tarlalarımızda doğallığından ve saflığından emin olarak üretip, uçucu yağlarını çıkartacağımız Ova’da Aromaterapi ürünlerimizi bitkilerin iyileştirici gücüne inanan herkesle buluşturmak için heyecanlanıyoruz.

AC: İşinizin zor ve kolay tarafları neler?

AB: İşimizin zor tarafları tabi ki var, bir kere doğaya tabiata hükmedemiyorsunuz. Her an beklenmedik zorlu hava ve iklim koşulları oluşabiliyor. Siz her şeyi layıkıyla yapsanız dahi bir anlık ani hava koşulları elvermediği takdirde verimli hasat alamayabiliyorsunuz. Ama ben zor taraflarına değil de kolay taraflarına odaklanmayı seçiyorum, çünkü yaptığım işi gerçekten keyifle yapıyorum. Toprakla uğraşmak, bir şeyler ekip biçmek, ürününüzün büyüdüğünü, sonrasında başkalarına şifa olduğunu görmek insanı çok mutlu eden, maneviyatı çok yüksek tarifsiz duygular.

AC: Aromaterapi işi ile uğraşmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

AB: Fideler ve hammadde konularında çok iyi araştırma yapmalarını öneririm. Mesela biz, Gökberk’in uzun araştırma ve uğraşları sonucu Tıbbi Lavanta (Lavandula Angustifolia) fidelerimizi lavantada Fransa ile birlikte dünyanın en önde gelen ülkesi olan Bulgaristan’dan getirttik. Bunun meyveleri de uçucu yağlarımızı çıkarttığımızda ürünümüzün kalitesine yansıyacak. Eğer kendileri üretmeyeceklerse de gerçekten doğallığına saflığına güvendikleri üreticilerden analiz raporlarıyla birlikte almalarını öneririm. Daha önce de değindiğim gibi maalesef piyasada çok fazla aromaterapi adı altında satılan saflığından eser kalmamış uçucu yağlar mevcut. Tabi bunun yanında işini hakkıyla yapan üreticiler de var.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.