Kişiye Özel Masal Kutuları…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/08/IMG_4067.jpg

Masal Kutusu markasının kurucusu Damla Yardımcıoğlu ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim.  Markasının hikayesini blogum için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

DY:1989 İstanbul doğumluyum. Eğitimciyim. Alanım çocuk gelişimi ve sosyoloji. 9 yıldır birçok eğitim kurumunda normal gelişim gösteren ve özel gereksinimli çocuklarla çalıştım ve çeşitli yardım kuruluşlarında da gönüllü görev aldım. Uzun yıllar alternatif eğitime olan ilgilimle farklı eğitim sistemlerini inceleme ve çocuklara uygulama imkânı buldum. 2015 yılında reggio emilia ilhamlı bir yuvanın da kurucu ortaklığını sürdürdüm.  Bu süreçte Avrupa’da da farklı eğitim sistemlerini inceleme, farklı okulları gözlemleme fırsatı da buldum. Türkiye’ye döndüğüm uzun yıllar yol aldığım bir Waldorf yuvasında eğitmenliğime devam ettim. Şu anda Uluslararası Waldorf Erken Çocuk Eğitimi’ne devam ediyorum. 2018 yılında kurduğum Masal Kutusu da tam zamanlı üretilmeye ve Masal atölyelerinde çocuklarla buluşulmaya devam ediyor.

AC: Masal Kutusu markanızı kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

DY: Masal Kutusu, Masa Tiyatrosu ismi verilen bir Masal anlatım ritüelinde, çocuklara olan yararını uzun süre yakından görebilme şansı bulduğum ve her çocuğun da bundan yararlanmasının hayaliyle üretmeye başladığım, içinde kendi yazdığım hikayeler ve keçeden kahramanların yer aldığı kocaman kutular.

AC: Masal kutularınızı neye göre hazırlıyorsunuz?

DY: Yazdığım hikayelerde ve yarattığım keçe karakterlerde çocukların gelişimsel ihtiyaçları doğrultusunda Masal Kutuları ortaya çıkıyor. Özellikle doğa ve mevsim döngülerine, hayvan ve doğa sevgisine, yardımlaşma, sevgi paylaşım gibi önemli konuların çocukların içselleştirmesini istiyorum.

AC: Markanızın çatısı altında kaç çeşit masalı çocuklarla ile buluşturuyorsunuz?

DY: Şimdilik sekiz çeşit masal kutularını masalseverlerle buluşturuyorum. Her çocuğun kendi hikayelerini oluşturmaları adına da iki masal kutusunun içinde sadece kahramanları bulunuyor. Böylelikle her çocuk kendi masalını anlatıyor.

AC: En çok tercih edilen masal kutunuz hangisi? Neden?

DY: Tüm kutular seviliyor. Mevsimlere ait dört adet kutular mevcut. Her mevsimin ayrı hikayesi var. Özellikle yeni yılda kış mevsimi çok ilgi görüyor. Özellikle sevdiklerine hediye etmek isteyenler için Kış Masalı tercih ediliyor.

AC: Masallarınız kaç yaş aralığındaki gruba hitap ediyor?

DY: 2-6 yaş aralığına uygun olarak hazırlanıyor tüm kutular fakat daha küçük ya da daha büyük çocuklara da ilgi gösteriyor.

AC: Kişiye özel masal kutuları hazırlıyorsunuz. Kişiye özel masal kutuları hazırlatmak isteyenlerden neler istiyorsunuz? Masalınızı neye göre şekillendiriyorsunuz?

DY: Kişiye özel Masal kutusu için kişiye özel hikâye ya da kahramanlar olması gerekiyor. Üretimin gerçekleşebilmesi için yaratılacak karakterlerin özelliği ve sayısını planlamak gerekiyor.

AC: Ürünlerinize ilgi nasıl?

DY: 2018 yılından bu yana yoğun ilgi devam ediyor. Çocuklarla birlikte, ebeveynlerin, eğitimcilerin hatta terapistlerin de Masal Kutusu’na olan ilgisi bizleri de mutlu ediyor.

AC: Sizin ürünlerinizi nelerden alabilirler?

DY: Tüm kutulara; www.masalkutusu.net adresimizden, instagramdan ulaşabilirler. Bununla birlikte; www.ormancucesi.com adresinde waldorf ilhamlı oyuncak satışı gerçekleştiren bir online web sitesinden de ulaşabilirler.

AC: Önümüzdeki dönem projelerinizden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

DY: Masal kutuları üretime devam ederken, Masal atölyelerimizle de çocuklarla buluşmaya devam ediyorum. Birçok online mağaza yoluyla kutularımızı ulaştırmaya devam etmeyi planlıyoruz. Farklı dillerde Masal Kutuları ulaştırmayı da planlıyoruz çocuklarla. Ayrıca uzun süredir planladığımız yurtdışı satışı da gerçekleştireceğiz. Masal Kutusu’nda geçen tüm hikayeleri bir kitapta derleyip, baskıya sunmayı da planlıyoruz. Geçen yıl başladığımız Youtube kanalında bulunan Masal Kutusu, Masa tiyatrolarını da yayınlamaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.