Parfüm Zanaatkarlığı Yeniden Canlanıyor…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/04/Moschidae-Fragrances-1-son-1280x853.jpg

Kişiye özel parfümler hazırlayan Moschidae markasının kurucularından ve parfüm tasarımcısı Ayfer Göksu ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Handmade parfümlerin nasıl üretildiği ile ilgili merak ettiklerimi sordum.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

AG: Parfüm tasarımcısıyım. Çocukluğumdan beri kokulara karşı çok duyarlıydım. İlk parfümüm 7-8 yaşlarındayken Paris’ten gelmişti ve her sabah uyanır uyanmaz ilk işim parfümü koklamaktı. Ben de yarattığı mutluluğu tarif edemem. Kokuların ruh hali üzerindeki etkisinin farkındaydım. Ancak bir gün bunu meslek edineceğimi bilmiyordum.

26 yaşında Sosyoloji Yüksek Lisansı için gittiğim İtalya’da parfüm tasarım eğitimine başladım. Ardından Paris’te eğitimime devam ettim ve 28 yaşında Türkiye’ye döndüğümde kız kardeşimle birlikte markamız için çalışmaya başladık.

AC: Moschidae markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

AG: Hikayemiz bir İtalyan parfümör ile tanışıp ve koku tutkusunu zanaata dönüştürme fikri ile başladı. Modern dünyada birçok şeyde olduğu gibi parfümde de özgün tasarımlar bulmanın neredeyse imkânsız hale geldiğinin farkındaydık. Markalar yalnızca satışa odaklanıyor, bir önceki yılın satış rakamlarına göre belirleniyor. Bir sonraki parfümün formülasyonu. Fakat modern parfümeriye geçilen 20. yy’ın başlarında ve öncesinde parfüm tasarımı bir zanaat olarak görülür, parfümörler yıllar süren tecrübe ve deneme yanılma yöntemleri ile sanat eseri yaratıyorlar. Bu zanaatı yeniden canlandırma misyonu ile 2 yıl süren bir eğitim serüveninden sonra 2018’de Moda’da parfüm tasarım stüdyomuzu kurduk.

 AC: Markanızın çatısı altında hangi ürünleri üretiyorsunuz? Önümüzdeki dönemde hangi ürünleri ekleyeceksiniz?

 AG: Koku zevkimiz öznel deneyimlerimize dayandığından, bir parfümün bizi tamamlayabilmesi için kendi kişisel tarihimizi referans almamız gerektiğine inanıyoruz. Bu referansla kişi ve markalar için yüksek kaliteli, parfümerideki en değerli malzemeleri kullanarak özgün kokular tasarlıyoruz.

Bunun yanı sıra kendi niş parfüm koleksiyonumuz bulunuyor. Yakın zamanda parfüm hobisi olan ve kendi parfümünü tasarlamayı denemek isteyenler için parfüm yapım kitleri çıkaracağız.

AC: Sadece kadınlara yönelik parfümler mi üretiyorsunuz?

AG: Hayır, erkek müşteri sayımız oldukça fazla. Zaten parfümde kadın-erkek çizgisi gittikçe siliniyor, unisex parfümler üretiliyor.

 

AC: Kadınlar ne tarz kokudaki parfümleri tercih ediyor?  Neden?

AG: Kadınlar en çok çiçeksi parfümleri tercih ediyor. Özellikle yasemin ve gül, kadın parfümlerinin büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Misk de yine hem pudra etkisinden, hem de parfümün kalıcılığını arttırdığından dolayı birçok kadın parfümünde karşımıza çıkıyor.

AC: Parfümlerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

 AG: En çok önem verdiğimiz konu, kaliteli hammadde kullanmak. Kullandığımız malzemelerin birçoğu kendi anavatanında yetişen, nadir bulunan malzemeler. Bu, parfümün kalitesini etkileyen en önemli faktör. Bunun dışında tasarladığımız parfüm, kullanıcısının günlük rutinleri, deneyimleri ve arzuları ile uyumlu olmalı ki üstünde taşıdığı sürece mutlu hissetsin kendini.

 AC: Parfüm alırken nelere dikkat edilmeli?

 AG: Parfümlerin içeriğindeki moleküller farklı uçuculuk seviyesine sahip oldukları için bir parfümü sıktığımızda ilk aldığımız koku ile 15 dakika sonraki ve 2 saat sonraki koku ayni olmayacaktır. İlk 15-20 dakika daha çok narenciyeler gibi en ferah kokuları hissederiz, bu aşamada parfümü satın almaya karar vermek yanıltıcı olabilir. Diğer koku katmanlarını da deneyimlemek için en az 1 saat bekletmek gerekir. Ayrıca her tenin kendine has ph derecesi, kimyası olduğu için başkasında beğenerek bir kokuyu almak yine hayal kırıklığı yaratabilir. Özetle bir parfüm alırken mutlaka kendi tenimizde en az 1 saat dinlenmesine izin vererek karar vermeliyiz.

AC: Parfüm hazırlamanın zorlukları var mı? Neler?

AG: Parfüm tasarımı uzun süreli eğitim ve tecrübe gerektiriyor. Kullanılan malzemeleri çok iyi tanımak ve kompozisyonu önce zihninizde yaratmanız gerekiyor. Mesleğe ilk başlandığında hayal kırıklıklarına hazırlıklı olunmalı ve denemekten asla vazgeçilmemeli.

AC: Kış ve yaz kokusu diye bir ayrım var mı? Eğer varsa kış ve yaz kokuları nelerdir?

AG: Parfümü oluşturan koku molekülleri sıcaklıkla birlikte daha çok yayılıyor; bu nedenle yazın daha çok ferah kokular tercih ediliyor. Daha çok limon, portakal gibi narenciyelerin beyaz çiçeklerle ya da lavanta gibi aromatik kompozisyonları kullanırken kişin ise daha ağır diye bilinen tarçın, zencefil gibi baharatların oud, sandal, sedir gibi ağaç notaları ile olan kombinasyonları tercih ediliyor.

AC: Yurtdışı pazarına açılmayı düşünüyor musunuz?

AG: Elbette. Daha önce de belirttiğim gibi biz ürünlerimizi limitli sayıda üretip niş bir kitleye hitap ediyoruz. Yurtdışına yüksek miktarlarda ürün üretmek şu an için planlarımızda yok ancak yurtdışındaki markalar için tasarım yapmak hedeflerimiz arasında.

AC: Önümüzdeki dönemde workshoplar düzenleyecek misiniz?

AG: Pandemi kurallarına çok bağlı kalıyoruz. Kendi stüdyomuzda ağırlayabildiğimiz kişi sayısı şu an için çok düşük ancak özel gruplar için sosyal mesafe gerekliliklerini karşılayan mekanlarda workshoplarımıza devam ediyoruz.

AC: Hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

AG: Yerli bir niş parfüm markası olarak Türkiye’deki açığı kapatmak, insanlardaki yabancı marka algısını kırmak istiyoruz. Su anda birçok yerli marka ile çalışıyor, kurumsal kokular tasarlıyoruz. Öncelikli hedefimiz portföyümüzü genişleterek daha çok markanın çalışmalarında kokunun gücünü kullanmasını sağlamak.

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.