Kurumsal Hayattan Bebekler Dünyasına

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/IMG_6614-1-1280x1707.jpg

Limonetta Atelier markasının kurucusu Harika Merttürk ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. El emeği göz nuru olan ahşap bebeklerinin hikayesini anlattı.

AC:Limonetta Atelier’nin ’nin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

HM: Biraz klişe bir hikâye olabilir ama 15 yıllık kurumsal hayatımın sonunda 4 sene önce kendime dedim ki; Harika, ya şimdi ya hiç… Çok geç olmadan kalbinin sesini dinlemelisin…

Bir süredir hobi olarak bebeklerimi tasarlayıp yakınlarıma özel günlerinde hediye ediyordum, aldığım tepkiler kesinlikle bu işi profesyonel olarak yapmam ve belki de markalaşmaktı. O zamanlar benim için bir hayaldi ama çevremin teşviği ve birazcık cesaret ile hayallerimin peşinden koşmaya karar verdim. Bir süre fotoğrafçılık yaptım, tasarım tarafında bu yönümü kullanmam markama ekstra bir değer kattı diye düşünüyorum, insanları mutlu ettiğimi görmek beni hayat amacıma yaklaştırıyor gibi hissediyorum.

AC: Bu tarz bir iş yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

HM: Çocukluğumda da barbie bebeklere saç ve elbise dizayn ederek vakit geçirdiğimi hatırlıyorum.  Oyuncak bebeklerde de farklı karakterle ve kıyafet tasarımını birleştirmeyi çok severdim. Limonetta fikri ise yurtdışı gezilerimde gördüğüm pegdoll’lardan çıktı diyebilirim.

AC: Siparişler üzerine kişiye özel ürünler mi hazırlıyorsunuz?

HM: Esasında işimin bir yönü o, onun dışında farklı kategorilerde yaklaşık 500’e yakın farklı tasarımım, motto serisi, masal serisi, ünlü karakterler serisi bulunuyor. Motto serisinden bir bebek seçip saç ve göz rengi güncelleterek kişiselleştirebilirsiniz.

Tabii tamamen kişiye özel olanlar da var, baştan itibaren tasarım sahibi ile tüm detayları konuştuktan sonra tasarımı oluşturuyorum.

AC: İşinizin zorlukları var mı?

HM: Elbette var, tasarımdan sosyal medya yönetimine, kargolamadan tedarikçi ilişkilerine kadar baştan sona tüm sürece hâkim olup her şeye yetişmek oldukça stresli ancak işimden keyif aldığım için her şeye değiyor.

AC: Hangi ürünlere ilgi daha fazla?

HM: En yüksek talep, kişiye özel olarak nitelendirdiğimiz fotoğraftan düzenlenen çalışmalar. Onun dışında, zamanla Limonetta’nın bir koleksiyoner tabanı oluştuğundan her ay yeni çıkan temalı bebeklere yoğun ilgi oluyor.

AC: Sizin ürünlerinizi nelerden alabilirler?

HM: Müşteriler Miamanocom veya instagram ‘dan bana ulaşıp sipariş oluşturabiliyor. Çok yakında yeni platformlarda da yer alacağını yeri gelmişken belirtebilirim.

AC: Ürünlerinizin fiyat aralığı nedir?

HM: Açıkçası hazırlanma süresi detayına göre oldukça geniş bir fiyat aralığı var diyebilirim. 50 TL’den 300 TL’ye kadar 500’e yakın farklı tasarım mevcut.

AC:Müşterilerinize ürünlerini kaç günde hazırlayabiliyorsunuz?

HM: Bu sorunun net bir cevabı maalesef yok. Çünkü kişiye özel hazırlanan bebekler tasarım için ilham ve maksimum konsantrasyon gerektiriyor. O nedenle epey uzun zaman alan da mevcut, kısa sürede tamamladıklarım da oluyor.

Galeri bebekleri, vitrin modeli dediğimiz kısım ise Limonetta’nın kendine özgün tasarımları, eğer onlardan seçilirse, yaklaşık bir hafta on gün gibi bir sürede tamamlamış oluyorum.

AC: Aile ve yakın çevrenizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

HM: İlk başta kurumsal hayatı bırakıp Türkiye’de yaygın olmayan ve benim hiç deneyimim olmayan bir konuda, tabir yerinde ise “okyanusa balıklama atlama durumuma” endişe ile yaklaşmışlardı ancak şimdi benim ne kadar doğru bir karar verdiğimi sık sık dile getiriyorlar.

AC: Önümüzdeki dönemde  ahşap bebekler dışında başka ürünler de yapmayı düşünüyor musunuz?

HM: Artık çağ dijitalleşme çağı, el emeğinin yanı sıra Limonetta ‘nın bünyesinde yeni işler olacak, her geçen gün kafamda detayları netleşiyor. Yine tasarım karakterler olacak ancak teknolojinin nimetlerinden faydalanma vaktinin geldiğini düşünüyorum.

AC: Workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

HM: Böyle bir konu gündemde değil açıkçası. Workshop düzenleyip seneler içinde sadece kendi çabamla edindiğim know-how’ı pazarlama gündemim yakın bir zamanda olmayacak gibi gözüküyor diyebilirim. Sadece çocuklara yönelik aktivite çalışmaları ise pandeminin bitimi ile gündeme gelebilir.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.