Lagom’da Her Kadın Onu Büyüleyen, Ruhuna Uygun Tasarımı ve Kokuyu Buluyor…

Lagom’da Her Kadın Onu Büyüleyen, Ruhuna Uygun Tasarımı ve Kokuyu Buluyor…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/Ipek.jpg

Lagom’da Her Kadın Onu Büyüleyen, Ruhuna Uygun Tasarımı ve Kokuyu Buluyor…

Türkiye’de 11 farklı tasarım platformunda, yurtdışında ise Almanya ve İngiltere’de satışı olan Lagom markasının kurucusu İç Mimar İpek Tüner markasının çatısı altında bulunan mumların ve oda kokularının hikayesini Pazar röportajımda anlattı.

A.C: Lagom markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?
İ.T: Ben çocukluğumdan beri kokuya karşı çok duyarlı ve meraklı biriyim. Annemin kokularını karıştırıp kullanmayı çok severdim. Büyüdükçe tasarıma ve sanata olan ilgimi de fark ettim. Bu doğrultuda aldığım iç mimarlık eğitimi ile tasarladığım birçok ev projesinde de evin aurasını belirleyen mum ve oda kokularını sıklıkla kullandım. Bir süre sonra gördüm ki piyasadaki tüm lüks segment ürünler global markaların ürünleri. Bunun üzerine ağabeyim Levent Tüner’in bir sohbet arasında ‘Madem öyle neden kendi markanı yaratmıyorsun’ sorusu üzerine özel olarak tasarlanıp el yapımı olacak, aynı zamanda Türk dokularını da taşıyacak lüks ve şık bir mum markası kurmaya karar verdim. Bu doğrultuda da 3 yıl önce büyük keyif aldığım tasarım sürecine başladım.

A.C: Markanızın çatısı altında kaç kategoride ürün satışlarınız bulunuyor?
İ.T: Şimdilik Lagom çatısı altında mum, mum aksesuarı ve oda kokusu olarak 3 farklı kategori bulunmakta.


A.C: Mumlarınızın dizaynlarına nasıl karar veriyorsunuz?

İ.T: Güzel Sanatlar mezunu olmamdan kaynaklı zaten görsel algım her zaman çok açıktı ve bu sebepten gördüğüm her şey benim için ilham kaynağı oluşturuyor. Beni tasarıma götüren yollardan biri ham malzemeleri birbiriyle kombinleyerek en kaliteli şekilde sunmayı hedeflemek, içime sinmeyen hiçbir ürün bizim atölyemizden dışarı çıkmıyor. Bundan dolayı atölyemizde son dokunuşunun tamamlanmasını bekleyen birçok ürün var.

A.C: Ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?
İ.T:
Koleksiyon içeriklerinden kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş el oyması, telkâri gibi yüzyıllar öncesine dayanan el sanatlarını günümüze uyarlayarak tasarlayıp sunmaktan tutun, doğal enerji taşlarını bakırla harmanlamaya, doğanın mucizesi mistik sedir ağacının kadim zamanlardan gelen hikayesine kadar birçok özellik bulunmakta. Mum içeriğinde bitkisel parafin kullanılmakta bu sebepten dolayı mum yandığın da eriyip tekrar donar. Yanma süresi normal mumlara göre daha uzundur. Lagom mumların en beğenilen özelliği ise yoğun kokularıdır. Genelde mumlara konulan yüzde 8 oranındadır. Lagom’da koku oranı ise yüzde 12’dir. Müşterilerimizden sıklıkla kokularımızın yoğunluğuyla ilgili şahane yorumlar alırız.

A.C: Kadınlar mum alırken nelere dikkat ediyorlar?
İ.T:
Büyüleyici bir koku ve özel bir tasarıma dikkat ediliyor. Mum hepimizin zihninde romantizm öğesi ve her kadının romantizm anlayışı farklı. Bu sebepten de Lagom’da her kadın onu büyüleyen, ruhuna uygun tasarımı ve kokuyu muhakkak buluyor. Minimal tasarımlardan, gösterişli tasarımlara kadar birçok farklı çeşit ürünümüz mevcut.

A.C: Ürünlerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
İ.T: Tasarımlarımızın her birinin tüm süreçlerinde tek tek el emeği, özen ve titizlikle kendimize hazırlar gibi müşteriye hazırlayıp sunmaya dikkat ediyoruz.

A.C: Erkekler de mum ve oda kokusu alıyor mu?
İ.T: Gün geçtikçe beklentimizin üzerinde erkek müşteri kitlemiz oluşmakta. Bu sebepten oda kokularımızdan ‘Midnight’ serisini erkek müşterilerimize özel olarak tasarladık. Ayrıca son zamanlardaki tasarımlarımızda da maskülen tasarımlara ağırlık vermeye başladık.


A.C: Tüketiciler sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?
İ.T: Genelde en çok ürün çeşidine www.lagom.com.tr web adresimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca şuan Türkiye’de 11 farklı tasarım platformunda, yurtdışında ise Almanya ve İngiltere’de online satışı bulunmaktadır. Türkiye de bulunan platformlardan bazıları  Kanyon AVM İntema Yaşam, Hip-icon, Shopstar woman, Trendyol, Lidyana ,Design State Home gibi.

A.C: Müşterilerinizi hangi yaş grubu oluşturuyor?
İ.T:
Her yaş grubundan kadın ve erkek müşterimiz mevcut.  Fakat en potansiyel müşteri kitlemiz 30-50 yaş arası kadın müşterilerimiz olarak tanımlayabiliriz.

A.C: Markanız için hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
İ.T: Markamı geliştirmek ve büyütmek için hayal ettiğim çok şey var. Hatta gerçekleştikçe yerine yenilerini ekliyorum. Ama bunlardan biri yeni kategoriler eklemek ve Ortadoğu pazarına girmek aslında bununla ilgili çalışmalara başladık bile😊 Hedefim ise Lagom markasının uluslararası bir marka olmasını sağlamak.