Müşterilerimize ‘Kendin Olabilme’ Özgürlüğünü Sunmaya Devam Ediyoruz…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/06/Ömer-Taviloğlu-Fotoğraf-1-son.jpg

Her zaman kaliteli ve farklı olma prensibi ile müşterilerine ‘kendin olabilme’ özgürlüğünü sunmaya devam eden Mudo markasının Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Taviloğlu ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Mudo’nun kuruluş hikayesi, markanın yeni hedefleri ve projeleri, bu dönemde en çok hangi ürünler tercih edildiğini ve tüketicinin satın alma alışkanlığında gözlemledikleri değişiklikler neler olduğuna dair birçok sorumun cevabını yanıtladı.
AC: Mudo’nun kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?
ÖT: Mudo, 1964 yılında Beyoğlu Fitaş Pasajı’nda 12 metrekarelik küçük bir dükkânda doğuyor. Babam Mustafa Taviloğlu, dostu Doğan Gürün ile isimlerinin baş harflerinden markanın adını yaratıyorlar. O dönemde hediyelik eşya ve plak satarak başladığımız yolculuğumuza bugün 29 ilde, 124 mağazamızla devam ediyoruz.
Mudo bu anlamda Türkiye’nin en köklü perakendecilerinden biri, 2014’te 50. Yılımızı doldurduk. Hedefimiz markamızı gelecek nesillere başarılı bir şekilde taşımak.
Markamızın ruhunda yenilikleri takip edip kendi felsefemiz ile yorumlamak yer alıyor. Her zaman kaliteli ve farklı olma prensibimiz ile müşterilerimize ‘kendin olabilme’ özgürlüğünü sunmaya devam edeceğiz.


AC: Mudo’nun başına geçtikten sonra yaptığınız temel değişikler var mı? Markaya kattığınız yeni bakış açınız ne oldu?
ÖT: Biz her zaman hiyerarşiden uzak, oldukça yatay ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla ilerlediğimizden, inan bu konuda kafamda ne net bir tarih ne de ‘ilk 100 günümde şunları yaptık’ gibi bir hikayem var. Her ne kadar bir bayrak teslimi olmuş olsa da Mustafa Bey bugün hala bizim en büyük destekçimiz, eleştirmenimiz ve ittiricimiz diyebilirim.
Mudo’da son senelerde neler yaptık diye kısa bir toparlamam gerekirse müşteri deneyimine çok odaklandık. Hem müşteri hem operasyonel süreçlerimizde dijitalleştirmeyi arttırdık ve de iş gücüne yeni katılan yarının Mudo’sunu taşıyacak kuşaklarla daha etkin bir yönetim ekibi kurmak için çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra perakendenin olmazsa olmazı olan koleksiyon, ürün ve fiyatlama stratejilerimizde de düzenli olarak gerekli güncellemeleri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.


AC: Sürdürebilirlik moda sektörünün son trendlerinden. Moda sektörü açısından sürdürülebilirliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
ÖT: Üzerinde yaşadığımız gezegenin iyiliği ve devamlılığı için ürünlerimizin sürdürülebilir, üretim süreçlerimizin de sorumluluk sahibi olması adına çalışıyoruz. Daha duyarlı yöntemlerle üretim yapma yolunda yeni teknolojilerden yararlanıyor, kullandığımız hammaddeleri çevreye daha saygılı olanlardan seçmeye çalışıyoruz. Ancak bu bir yolculuk ve hatta uzunca bir yol… Birçok Dünya’ya mal olmuş uluslararası markanın bu alandaki hedeflerini 2022 – 2025 aralığında verdiğini görüyoruz, biz henüz bu yol haritamızı hazırlama aşamasındayız ancak bir yerden de başlamak adına ‘Ecollection’ adını verdiğimiz bir line ile sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş materyallerle üretilen ürünlerimizi böyle bir çatı altında toplayıp sunmaya başladık.

AC: Mudo’nun müşterisi daha çok kadınlar mı erkekler mi?
ÖT: Mudo temelde 3 ana ürün grubunu (Mobilya, Ev & Dekorasyon, Giyim & Aksesuar) müşterilerine sunuyor. Bu üç grubun hepsinde kadın müşteriler hem sayı olarak hem de tutar oranı olarak daha büyük bir yer alıyorlar. Kadın müşteri oranımız moda ve ev & dekorasyon taraflarında %70’lere çıkarken, Mobilya alışverişlerinde bu oran %60’lar civarında gerçekleşiyor.


AC: Tekstil dışında Mudo Concept adı altında mobilya sektöründe de önemli bir yere sahipsiniz? Ev ve bahçe ürünlerinde hedef kitleniz nedir? Tasarım anlayışınızı anlatır mısınız?
ÖT: Mudo Concept’in güncel, geniş ve özgün ürün yelpazesiyle koleksiyonlarımız yıl boyunca güncelleniyor. Her evde konseptlerde yer alma, ilham kaynağı olma hedefindeyiz…
Mobilya koleksiyonumuz oldukça geniş; salon, oturma ve yatak odası koleksiyonumuza çalışma odası ve iç mekânda konsepti tamamlayıcı birçok mobilya çeşitliliği eşlik ediyor. Bahçe grubu bizim için en az iç mekân mobilya çeşitliliği kadar özenle oluşturduğumuz koleksiyonlarımızdan. Oturma ve yemek gruplarına salıncak daybed, şezlong gibi tamamlayıcı mobilyalar, bahçe aksesuarlarına, dekoratif ağaç ve saksı koleksiyonlarımızın eşlik ettiği geniş ürün yelpazemizle her yeni sezonda müşterilerimizle buluşuyoruz. Mobilya dışında Mutfak ve Sofra koleksiyonumuz, Aydınlatma, Ev Tekstili ve Banyo koleksiyonlarımız Mudo Concept’in ürün yelpazesinde önemli bir paya sahip. Koleksiyonlarımızda olduğu gibi tek bir stile bağlı kalmayan, özgür ve özgün, yeniliği yaşam alanlarına taşımak konusunda bizim gibi cesur bir müşteri kitlemiz var. Biz de koleksiyonlarımızda farklı stilleri, dünyanın her köşesinden, özgün tarzları benimsediğimiz ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.

AC: Mudo markası olarak yeni hedefleriniz ve projeleriniz var mı?
En önemli hedefimiz dijital platformlarımızı geliştirmeye devam ederek online offline entegre müşteri deneyimini en üst seviyeye taşımaktır. Koleksiyonlarımız noktasında da sürdürülebilir üretimi önceliklendirerek, ayrıca farklı tasarımcı ve hatta marka iş birlikleri yoluyla da müşterilerimizi heyecanlandıracak yenilikler sunmaya devam etmek istiyoruz. Bunların yanı sıra şu an 4 ülkede 5 mağaza ile faaliyet gösteren yurtdışı mağazalaşmamızı da büyütmeyi hedefliyoruz.

AC: Covid-19 la birlikte tüketici online alışverişe kaydı. Bu dönemde en çok hangi ürünler tercih edildi? Tüketicinin satın alma alışkanlığında gözlemlediğiniz değişiklikler neler oldu?
ÖT: Bu süreç müşterilerimizin alışveriş alışkanlıkları anlamında bazı değişimlerin hızlıca birkaç yıl ileri gitmesine sebep oldu. Pandemi süreci ile müşterilerimiz dijital platformları kullanma anlamında çok aktif rol oynadılar.
Bu süreçte tüketicilerin oturma alanlarını ve mutfak ürünlerini yenilediklerini gözlemliyoruz. Bunlar dışında moda tarafında rahat ve evde de giyilebilir koleksiyonlar tercih edilirken, dekorasyon alanında da ev güzelleştirme ve hobi ürünleri satın alma tercihlerinde önceki döneme göre ciddi artış gösterdi.

AC: Yeni normalleşme ile ilgili olarak sektörde ve tüketici alışkanlıklarındaki öngörüleriniz nelerdir? Mağazalar açılmaya başladı ancak yine online alışveriş daha tercih edilir mi olacak?
ÖT: Yeni normalleşme ile beraber tüketiciler online alışveriş alışkanlıkları anlamında kendilerini normal süreçte geliştirebilecekleri süreden çok daha hızlı bir şekilde geliştirdiler. Mudo’da online alışveriş sipariş hacmi geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık 4 katına çıktı. Online satış hacminin birazı azalarak normalleşme ile beraber mağazalardan alışveriş hacminin artacağını öngörsek de dijital platformların artık birçok ilk kez deneyimleyen müşterinin hayatında çok aktif rol alacağına inanıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.