Pandemi Döneminde Doğan Bir Marka ‘Crux’

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/08/IMG-20210730-WA0005.jpg

Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümü 4. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Su Evci pandemi döneminde eğitiminin yanı sıra Crux markasını kurarak girişimcilik yolundaki ilk adımlarını atmış. Su Evci ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Girişimcilik yolundaki hikayesini blogum için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

SE: Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Psikoloji ile birlikte İşletme yan dalı yapıyorum. Şu an Psi Chi topluluğunun Türkiye ayağında sosyal medya sorumlusuyum. Kitap okumayı, popüler kültürü, araştırmayı çok seviyorum. Bilgiye daima aç bir insanım. Kendimi birçok branşta geliştirmeye çalışan, ilerde insanlığa katkım olması için çalışacak biri olduğumu söyleyebilirim.

 

AC: Shop Crux markasının kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

SE: Her zaman bir şeyler yaratma, tasarlama tutkum vardı. Küçüklükten beri hayal gücümün geniş olduğunu söylerler. Ben de hep erteliyordum bu hayalimi, çok genç olduğumu düşünüyordum. Sonra pandemi ortaya çıktı ve okula gidemez oldum. Nasıl oturduğum yerde bir şeyler yaratabilirim diye düşünürken bu tişörtler ve Crux ortaya çıktı. Başta hobi olarak çizimler yapıyordum. Neden olmasın bunu işe dönüştürebilirim dedim ve daima arkamda olan halamla iletişime geçtim.

AC: Burçlardan t-shirt hazırlama fikri nasıl ortaya çıktı?

SE: İlk başta böyle bir planım yoktu. İnsanların ilgisini ne çeker, kendilerini özel nasıl hissederler diye düşündüm. Burçların da kişiliğimizi çok iyi yansıtabildiğini, onlarla kendimizi daha iyi ifade ettiğimizi, tanıdığımızı gördüm. Üstünlüğü olan bir burcun olduğu da yok, herkesin iyi ve kötü özellikleri var. Her burcun kendine özel rengi, özellikleri var. Bu yüzden burçlarla başlamak istedim.

AC: Markanızın çatısı altında ürün gamınıza yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?  Hangi ürünleri eklemeyi düşünüyorsunuz?

SE: Tabii, insanların ilgisine göre daha farklı burç tasarımları olabilir. Doğum aylarına göre çiçekler vb. Monokromatik setlerin de çok revaçta olduğunu görüyorum. Tişört dışında Crux markamın başka ürünlerle büyüdüğü görmek gibi bir hayalım var.

AC: Burç t-shirtlere ilgi nasıl?

SE: Üzerinde anlamının bilinmediği tasarımlara göre daha fazla ve özel bence. Herkes tişörtü sipariş verirken çok heyecanlanıyor ve özel hissediyor.  Mesela yakınlarıma satış yaptığım zaman hemen bir burç sohbeti açıldı.

AC: Sizin ürünlerinizi kimler tercih ediyor?

SE: Şu an 7’den 70’e talep olduğunu gördüm. Normalde Unisex olarak da planlanmıştı, ancak tişört bedenleri biraz kısa ve dar oldu. Bir sonraki seri olursa kesinlikle erkekleri de işin içine katacağım. Özellikle onlardan beklediğim bir ilgi geldi. Hala kısa ve sıska olan erkeklerin şansı var tabii. Bedeni uyan çocukların da. Onun dışında daha çok kadınlar tercih ediyor tabii.

AC: Üniversite öğrencisi olarak böyle bir işe adım atılmanız size neler kattı?

SE: Kesinlikle çok fazla deneyim. Crux’tan önce kendimi hep akademik alanda geliştirmiştim. Crux ile birlikte iş hayatına adım atmış gibi oldum. İşletme derslerimin çok katkısı oldu tabii, SWOT analizleri, maliyet tabloları vb. yaptım, ama bu sefer gerçek anlamda, ödev olarak değil. Pazarlama, sosyal medya ile daha ilgiliyim artık.

AC: Sizin gibi girişimci olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler?

SE: Öncelikle iyi bir kar-zarar tablosu yapmaları, eğer zarar etme riskleri varsa daha temkinli olmaları. Daha sonra tedarikçileri ile iyi bir iletişime sahip olmaları ve sosyal medya pazarlamasına daha fazla önem vermelerini öneriyorum.

AC: Markanızı kurumlaştırmak için önümüzdeki dönem için neler planlıyorsunuz?

SE: Şu an öyle bir planım yok, satışların durumuna bakacağım. Aynı zamanda okulum da var, önce onu bitirmem lazım. Ancak ilerde neden olmasın, ben çok isterdim. Zamana bıraktım şimdilik.

 

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.