Patchwork Resim Yapmak Gibi Özgür Bir Çalışma Alanı Oluşturuyor…

Patchwork Resim Yapmak Gibi Özgür Bir Çalışma Alanı Oluşturuyor…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/11.2-son.jpg

Nun Art Store markasının kurucusu Nurselin Naç ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Röportajımda markanın kuruluş hikayesini, ürünlerini üretirken nelere dikkat ettikleri gibi birçok merak ettiğim soruyu sordum.

AC: Nun Art Store markanızın kuruluş hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Biçim-dikme işlerini çok seven bir ailede büyüdüm. Misal anneannem tam olarak bir kırkyama- patchwork ustasıdır. Çocukluğumda anneanneme destek oluyordum. Bu da yaşamımda unutamayacağım izlenimler bıraktı. Bu tecrübenin üzerine lisans olarak okuduğum Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bileşik Sanatlar Bölümünde, sanat çalışmalarım büyük ölçüde kolaj ve patchwork çalışmaları olarak ilerledi. Mezuniyetimden sonra yine bu çalışmalarla çeşitli sergilerde yer aldım. Daha sonra patchwork’ü kullanım alanlarıma dahil etmeye başladım. Bana göre kolaj ve patchwork aynı çalışma disiplininde ilerliyor. Dolayısıyla ilk olarak, yaptığım kolaj tablolardan yola çıkarak yastıklar üretmeye başladım. Çevremden bu ürünlerle ilgili beğeniler alınca bunu bir markaya dönüştürdüm ve Nun Art Store markası ortaya çıktı.

AC: Markanızın çatısı altında hangi ürün kategorileri yer alıyor?

Yoğunluklu olarak tablo, yastık ve örtüler yer alıyor. Tabi bazen müşterilerimizin özel talepleri de oluyor. Örneğin; sehpa üzerine yastıklara uygun bir runner gibi.

AC: Ürünlerinize ilgi nasıl?

Oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ürün kategorisinden dolayı daha çok tasarımcılar ve mimarlardan iyi yorumlar aldığımı söyleyebilirim.  Herkesin tepkisi ilk olarak ‘ne kadar farklı bir fikir!’ oluyor. Açıkçası bu da benim için oldukça motive edici oluyor. Yaratımını gerçekleştirdiğiniz şeylerin insanlar tarafından ilgi ile karşılanması sizde yeni fikirlerin oluşması noktasında olumlu bir neden oluşturuyor.

 

 

 

Nun Art Store’ın Instagram hesabında yer alan Shopier linki üzerinden alışveriş yapabilirler. Eğer farklı ölçülerde tasarımlar ya da evinin dekorasyonuna uygun bir fikir isteyen olursa yine hesabımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Bunun dışında ürünlerimiz, Hipicon ve Lidyana siteleri üzerinden de temin edilebilir.

AC: Ürünlerinizi üretirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Patchwork aslında resim yapmak gibi size çok özgür bir çalışma alanı oluşturuyor. İstediğiniz formları uygulaya bilme olanağı sağlıyor. Fakat en nihayetinde ortaya çıkardığımız ürün bir kullanım nesnesi. Dolayısıyla kullanışlılığı ve sağlamlılığı oldukça önemli. Malzemeyi eğer iyi tanırsanız ortaya çıkaracağınız tasarımlarda daha özgür hareket edebiliyorsunuz.  Bu konuda çeşitli kumaşçılarla çalışıyoruz. Renk dokusunu ve kalitesini en iyi yansıtan kumaşları almaya gayret ediyoruz. Bununla birlikte tasarımın özgünlüğüne çok önem veriyoruz. Pek çok şey size bir esin kaynağı olabiliyor. Misal bir şiir ya da resim size farklı bir bakış kazandırabiliyor. Esinlenmek tasarım işlerinde çok olası bir durum fakat bu bir süre sonra intihale de girebilir.  Arada ince bir çizgi var. O yüzden esinlendiğim her şeyi ilk önce süzgeçten geçirip kendi formlarımı yapmaya özen gösteriyorum.

AC: Ürünlerinizin desenlerini neye göre karar veriyorsunuz?

Hiç elimden düşürmediğim bir eskiz defterim var. Gittiğim her yerde yanımda taşıyorum. Gördüğüm ve etkilendiğim her şeyi o anda gerek yazıyla gerek küçük bir desenle not alıyorum. Daha sonra atölyede kumaşlarla denemeler yapmaya başlıyorum. Eğer ortaya kullanışlı ve içime sinen bir desen çıkıyorsa ona yoğunlaşıp bir ürün çıkarıyorum.

AC: Markanıza yastıklar ve tablolardan başka ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?

Yakın zamanda kapitone örtüler üretmeye başladık. Uzun vadede hedefim tabi ev tekstiline dâhil her şeyi üretmek. Ürün çeşitliliğini artırmayla ilgili projelerimiz var. Bunla ilgili ön çalışmalara ve hazırlıklara başladık. Haziran ortalarında kurumsal hesaplarımızda bunları paylaşacağız. Oldukça keyifli bir seçki olacağını umuyoruz.

AC: Yastıklarınızda ve tablolarınızdaki desenlerde ilham kaynaklarınız neler?

İçinde geometrik bir form barındıran her şey benim için bir ilham kaynağıdır. Bunun dışında sanat akımlarından elbette ki çok etkileniyorum. Özellikle yeni serimizinde ismini oluşturan Bauhaus sanat akımı en sevdiklerimdendir. Renk ve grafik bu markamızın omurgasını oluşturan yegâne şeylerdir.

AC: Müşterilerinize ürünlerinizi kaç gün içinde teslim edebiliyorsunuz?

Ürünlerimizi çoğunlukla gelen siparişlere göre hazırlıyoruz. Ve tamamen el işçiliği isteyen ürünler bunlar bu sebeple teslim süresi 5 iş gününü bulabiliyor.

AC: Covid-19 sürecinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?

Pandemi ile birlikte başlayan zorunlu kısıtlamalar sebebi ile insanlar evlerinde daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu durumda pek çok hatta neredeyse bütün ihtiyaçların online platformlar üzerinden karşılanmasını zorunlu kıldı. Ve bu durum beraberinde insanların bulundukları yaşam alanlarını estetize kılma arzularını da beraberinde getirdi. Bu da evleriyle kurdukları ilişkinin yenilenmesine neden oldu. Ve yeni ihtiyaçların doğmasına olanak tanıdı diyebilirim.