Ruhumuz Yazlık …Bu Da Ürünlere Yansıyor

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/07/DSC_2805-3-1280x1581.jpg

Soldan Sağa Fotoğraf Altı:Selin Yazıcıoğlu, Serra Kaluti Berkman

Akdeniz kültürünün rahat ve güçlü doğasından ilham aldıklarını söyleyen Palmhouse Living markasının yaratıcıları Selin Yazıcıoğlu ve Serra Kaluti Berkman ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Palmhouse Living markasının isminin nereden geldiğini, markanın kuruluş hikayesini konuştuk. Türk kadınının dekorasyon ürünü alırken daha çok ne tür ürünleri tercih ettiği, dekorasyonun olmazsa olmazları gibi birçok sorumu yanıtladılar.

AC: Palmhouse Living markasının ismi nereden geliyor?
S.Y: Palmhouse aslında palmiye serası anlamına geliyor, palmiye seraları çok büyük genelde tümü camdan oluşan çok görkemli ve ferah yapılar. Bu ferahlığın yanı sıra içerisine giren ışığın palmiye yaprakları arasından sızması ve barındırdığı dinlendirici bitkiler bize çok ilham vermişti, isim de tamamen oradan geliyor. Yolunuz düşerse bu palmiye seralarının en güzellerine Vienna’da ve Londra’da Kew Gardens’da rastlayabilirsiniz.


AC: Palmhouse Living markasının kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz? Markanızın ürünlerinin satışlarına ilk hangi koleksiyonuz ile başladınız?
S.K.B: Zevkleri ve tarzı çok benzer olan iki kardeşiz. PALMHOUSE 2014 senesinde Selin’in tasarladığı bir grup çizimleri yastıklara transfer etmesiyle, aslında hobi olarak başladı. Bu süreç bir-iki sene devam ettikten sonra benim Amerika’da eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye dönmemle beraber bir marka kurmaya karar vermemiz ile ciddileşti. Zevklerimiz de çok benzer olunca çok vakit kaybetmeyip zorlanmadan ürün yelpazesine başka tasarımlar ekleyerek genişletip ev aksesuarları ve tekstili alanında işimizi geliştirdik.
Rahat, organik ve modern bir çizgide ilerlettiğimiz çalışmalarımızda amacımız çeşitli ürün gamına aynı tarzı ve enerjiyi yansıtmak. Ürünler farklı olduğu zaman bile hepsini renk ve malzeme bağlantısıyla aynı çatı altında toplayabilmek.
Bütün ürünlerimizi kendimiz tasarlayıp yerli atölyelerde üretiyoruz. Bu da bir yandan bizim için işimizin en eğitici ve keyifli tarafı oluyor.


AC: Markanızın bünyesinde kaç çeşit ürün kategorisi yer alıyor? En çok hangi kategoride iddialısınız?
S.K.B: Bünyemizde yaklaşık beş farklı ürün kategorimiz bulunuyor; yastık ve tekstil ürünleri, çerçeveler, akrilik tablolar, sofra ürünleri ve son olarak da cam ve seramik – kategorimiz yer alıyor. En iddialı olduğumuz kategori çerçeveler ve akrilik tablolarımız diyebiliriz. Tüm desenler ortağım Selin tarafından çiziliyor ve boyanıyor bu yüzden de her parça tamamen kendimizden çıktığı için bizim için çok değerli ve özel oluyor. Müşterilerimiz de çoğu zaman bu kıymetin farkında oluyor bu da tabi bizi günün sonunda çok mutlu ediyor.


AC: En çok satan ürünleriniz nelerdir?
S.Y: En çok satan ürünlerimiz çerçevelerimiz oluyor. Hem şık ve modern bir çizgiye sahip olan hem de fiyat olarak ulaşabilir olan bu tarzda ürün piyasada çok yer almıyor. Aslında biz de zaman içinde bu açığı fark edip son yıllarda kendimizi ve ürünlerimizi en çok bu kategoride ilerletip geliştirdik. Yani aslında yan ürün olarak başladığımız çerçevelerimiz şu an tasarımında en çok vakit harcadığımız ana satış ürünümüz haline geldi.
Çerçevelerimizden sonra ise en çok tercih edilen ürünlerimiz yastıklarımız oluyor. Yastıklarımızın da üzerine yapılan nakış desenlerinin hepsi kendi çizimlerimiz ve tasarımlarımız oluyor.


AC: Markanızın ürünlerini üretirken hangi cins kumaşları tercih ediyorsunuz? Neden?
S.K.B: Genellikle keten ağırlıklı çalışıyoruz. Markamız, Akdeniz kültürünün rahat ve güçlü doğasından ilham alıyor. Ruhumuz yazlık bu da ürünlere bir hayli yansıyor, kumaş olarak ketenlerle çalışmamızın başlıca sebebi de budur. Keten kumaşın doğallığı ve rahatlığı çok hoşumuza gidiyor özellikle sofralara en çok ketenin yakıştığını düşünüyoruz. Yastıklarımızda ise yine keten görüntüsünü bozmadan birazda kırışmanın önüne geçebilmek adına keten karışım kumaşlar tercih ediyoruz.

AC: Koleksiyonlarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?
S.K.B: Kendi tarzımız doğal ve yalın. Naturel dokulardan hoşlanıyoruz. Dolayısı ile ürünlerimizde ve yaptığımız işlerde modernlik, doğallık ve yalınlık arasındaki dengeyi kurmaya özen gösteriyoruz.
İkimizde genelde tarz olarak ferah ve yazlık evleri beğeniyoruz. Beyazın hâkim olduğu sade tonlar ve aksesuarlarla canlılık katılmış evler hoşumuza gidiyor. Ürünlere karar verirken hangi kumaşların, renklerin ve çizimlerin bu tarzı öne çıkarabileceğini düşünüyoruz. Bahsettiğim gibi çerçeve, tablo ve yastık üzerinde ağırlıklı olarak çalışıyoruz, diğer her şeyin de bu ürünleri doku ve hava olarak tamamlayıcı özelliğe sahip olmasına özen gösteriyoruz.

AC: Türk kadını dekorasyon ürünleri alırken nelere dikkat ediyor?
S.Y: Türk kadınları şıklığı seviyor. Masalarında keten takımlardan yastıklara özellikli ürünleri seviyorlar. Genelde keten takımlarda özellikli farklı nakışlar çok işliyoruz. Renkte çok seviliyor, son dönemlerde evler genel hatları ile gri, krem ve yalın tonlarda döşeniyor, bizden tamamlayıcı aksesuar aldıklarında da renk tercih edenlerde çok oluyor. Türk kadını aynı zamanda detaycı ve kaliteli ürünün farkını anlayıp onu tercih ediyor.


AC: Hedef kitlenizden bahsedebilir misiniz?
S.Y: Hedef kitlemiz, evinde modern, sade ve rahat bir şıklığa ve tarza kolay ulaşabilmek isteyen herkes. Hazırda tasarladığımız parçalarımıza benzer fakat farklı renklerde veya desenlerde evinin renklerine uygun ürünlere ulaşmak isteyenlere burada özel yapılabilecek ürünler ve seçenekler sunuyoruz bu da müşterimizin çok hoşuna gidiyor.


AC: Rakiplerinizden sizi ayıran özellikleriniz nelerdir?
S.K.B: Rakiplerimize göre bizim tarzımız daha doğal ve yalın kalabiliyor, sade şıklığı tercih eden müşterilerimiz bunun değerini iyi anlıyor. Fakat bana göre bizi ayıran en büyük özellik tasarımları kendimizin yapıyor olması. Özellikle çerçeve ve tuvallerimizde müşterilerimizin isteğine göre hemen hemen her detayı değiştirerek üretebilmemiz oluyor. Mesela Selin baskı tercih etmeyen müşterilerimize özel suluboya yada akrilik çalışmalar yapabiliyor böylelikle ortaya çıkan ürün tamamen kişiye özel oluyor.

AC: Bir yeri dekore ederken nelere dikkat edersiniz?

S.Y: Dekorasyon bize göre, insanın kendisini yansıttığı ve rahat hissettiği alanın şekillenmesidir. Ev ve dekorasyon, insanı dengeleyen ve huzur veren bir alan olmalıdır. Dekorasyonda doğal malzemelerin önemi büyük, dikkat ettiğimiz bu unsurun ürünlerimize yansıdığında görebilirsiniz. Gerek şekil ve form olarak gerekse malzeme ve doku olarak nefes alan malzemelere yöneliyoruz. İç mekanın genelinin organik ve sakin, çarpıcı noktaların ise detaylarda gizli olması hoşumuza gidiyor.

AC: Ürünlerinizi almak isteyenler hangi satış noktalarından alışveriş yapabilirler?
S.K.B: Ürünlerimizi almak isteyenler online sitemizde satışta bulabilirler. Aynı zamanda kişiye özel siparişlerde çalıştığımız için sık sık müşterilerimizle showroom’umuzda da bir araya geliyoruz. Hem ürünleri ve kullanılan malzemeleri yakından görme fırsatı olabiliyor hem de beraber yeni fikirler tasarlayabiliyoruz.
Beymen Home mağazalarına özel tasarladığımız çerçeve ve tablo serilerimizde bulunuyor. Orda yer alan ürünlerin hepsi orijinal akrilik çalışmalar ve sadece Beymen Home mağazalarında satışları oluyor. Farklı parçalarımızı merak edenler orda da bulabilir.


AC: Hazırladığınız yeni koleksiyonunuz varsa tüketicilerinizi yeni koleksiyonda neler bekliyor?
S.Y: Şuan kış koleksiyonumuz üzerinde çalışıyoruz. Genelde ürünlerimize krem, bej ve siyah tonları hakim oluyor bu çizgide yeni desenli yastıklarımız ve çerçevelerimiz ekleniyor olacak. Çerçevelerimizde çizim yerine fotoğraf ile ilerlemeyi planladığımız birkaç modelimiz olacak. Bunların yanı sıra çok severek hazırladığımız mini bir seramik serimiz bulunuyor. İki boy kase ve bir de mumdan oluşuyor. Yakında bu koleksiyonumuzda sitemizde satışa çıkacak bunun için çok heyecanlıyız.


AC: Covid-19 la birlikte tüketici online alışverişe kaydı. Bu dönemde en çok hangi ürünler tercih edildi? Tüketicinin satın alma alışkanlığında gözlemlediğiniz değişiklikler neler oldu?
S.K.B: Covid-19 süreci ile beraber hemen hemen herkes online alışverişe yöneldi. Online satışımızda bir hayli artış oldu, tabi bu süreçte müşterinin de alışkanlık olarak online’a kaymış olması bizi memnun etti. Yine en çok tercih edilen ürünlerimiz çerçeveler ve yastıklar oldu. Bizim çıkarımımıza göre, insanlar bu süreçte evinde çok vakit geçirdiği için kendi yaşam alanındaki eksikleri tamamlaması için veya hiç bir zaman yapmadıkları değişimleri yapabilmeleri için güzel bir fırsat oldu.


AC: Yeni normalleşme ile ilgili olarak sektörde ve tüketici alışkanlıklarındaki öngörüleriniz nelerdir? Mağazalar açılmaya başladı ancak yine online alışveriş daha tercih edilir mi olacak?
S.Y: Bize göre müşteriler online satışa bu dönemde iyice alıştı. Mağaza mağaza gezmeden ihtiyacınız olan bir ürünün online’da bir çok seçeneğini bir arada bulabiliyorsunuz bu büyük bir rahatlık. Bir yandan da aldığı ürünü hala yakından görmek ve dokunmak isteyenlerde olabiliyor o yüzden bu dönem geçtiğinde bize göre insanlar yine spesifik şeylerde tekrar mağazalara yönelebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.