Saçınızı Taçlandırın…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2022/06/IMG-20220603-WA0013-002.jpg

Joyco markasının kurucusu Elif Yüksel ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Taçlarının hikayesini blogum için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

EY: 1988 Ankara doğumluyum. Başkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezunum. İstanbul’da yaşıyorum. 10 yıllık evliyim. 7 yaşında bir kızım var.

AC: Joyco markasının kuruluş hikayesi?

EY: Estetik algım çocukluğumdan beri çok yüksekti. Renklerin ihtişamı, kumaşlar, taşlar, pullar, boncuklar hep ilgi alanımdaydı. Üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra kızım dünyaya geldi ve 7 yaşına kadar onunla bil fiil ilgilendim. Ama kendi zevk ve beğenilerimi yansıtan, beni mutlu edebilicek ürün grubundan oluşan bir markamın olması hep kalbimin bir köşesinde vardı. Yakın çevremin de beni bu konuda sonsuz destekleyişleriyle birlikte Joyco’ yu kurdum. Joy ve colorful kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıktı. Çünkü bana göre renkler; yaşamı, canlılığı ve varoluşu temsil ediyor. Ve renkler aynı zaman da sonsuz enerji, keyif ve neşeyi çağrıştırıyor. Şu an satışını gerçekleştirmek de olduğum saç bantlarım tam olarak benim için bunlar demek. Kendileriyle aşk yaşıyorum.:)

AC: Önümüzdeki dönem ürün gamınıza yeni ürünler ekleyecek misiniz?

EY: Evet. Böyle bir planım var. Anne- kız saç bantları kombini ile ilgili çok talep aldım. O yüzden çocuk saç bantları eklemeyi planlıyorum öncelikle. Sonrasında cüzdan, clutch gibi aksesuarları değerli müşterilerime sunmayı hedefliyorum. Tabi ki yine üzerinde el işlemesi ve nakış işi olacak çeşitlerden.

AC: Ürünlerin hazırlanışından bahseder misiniz?

EY: Ürünlerim Hindistan’da usta zanaatkarlar tarafından çok büyük emeklerle hazırlanıyor. Önce model çizimi yapılıyor. Daha sonra saç bandı kumaşları kasnak üzerinde, belirlenen model çizilip inci, taş, boncuk, pul, nakış ipi vs malzemelerle işlenmesi yapılıyor. Ve en sonunda saç bandı formuna getiriliyor.

AC: Daha çok nasıl taçlar tercih ediliyor?

EY: Bu tamamen müşterilerimin kendi zevk, kullanım alanı, kıyafetleriyle kombinleme şekli, saç rengi gibi faktörlere göre değişiyor. Siyah tutkunları var mesela benim gibiJ Onlar tüm sezonlarda siyahtan vazgeçemiyorlar.

 

AC: Yaz dönemindeki taç koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?

EY: Yaz döneminde turuncular, hardallar, neon sarıları, pembenin tonları, yeşilin tonları ve bej ketenler var diyebilirim. Özellikle beachlerde, yaz akşamlarında, partilerde, özel günlerde kullanılmaya çok uygun çarpıcı taçlar var.

AC: Ürünleri nereden alabilirler?

EY: Joyco’nun ürünleri online platform olarak Beymen.com, Trendyol, Shopier kanallarında var. Şu için ilk mağaza anlaşmamız Galataport Design Market mağazası. Çok yakında Akmerkez Mutlu Mikrop mağazasında da ürünlerimiz yer alacak. Bunun dışında mağaza yelpazemizi genişleteceğimiz yeni anlaşmalarımız da yolda. Sevgili müşterilerimi mutlaka haberdar edeceğim.

AC: Sizin ürünlerinizi alan hedef kitleniz kaç yaş grubundan oluşuyor?

EY: Çok geniş bir yaş grubu diyebilirim. Genç kızlar, orta yaş grubu ve orta yaş grubu üzeri de tercih ediyor.

AC: Müşteriler ürünleri alırken nelere dikkat ediyor?

EY: En çok dikkat ettikleri nokta; başlarına uygun olup olmadığı, uzun süre kullanımlarda kafalarını rahatsız edip etmedikleriyle ilgili oluyor. Ama denediklerindeki ilk tepkileri tüm kalbimle söyleyebilirim ki; çok yumuşak ve hafif olduğu. Bunun dışında taçların üzerinde yoğun işlemeler olduğu için o işlemeler üzerinde bir hata olup olmadığını kontrol ediyorlar.

AC: Markanızın farklılaşması için neler yapıyorsunuz?

EY: Farklılaştırma stratejisinin, markanın sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ürün, pazarlama, hizmet, servis gibi alanlarda doğru zamanda doğru değişikliklerin yapılması gerekiyor. Bu da sektörde iyi bir analizin yapılması ile mümkün elbette. Ben de bu anlamda çalışmalarımı bütüncül bir yaklaşımla sürdürüyorum. Ürün fiyatlandırmalarımı güncelliyor, satış kanallarımı geliştiriyorum, pazar yerlerimi arttırıyorum. Ürün yelpazemin genişlemesi ile de yeni stratejiler belirlemeye devam ediyor olacağım. Joyco’nun gelişmesi için araştırmalara her daim devam.

 

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.