Seramik Çalışmaları Terapi Gibidir…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0011-002.jpg

Floripa Artworks markasının kurucusu Başak Erdemir ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Seramik ile ilgili çok ilginç detaylar öğrendim.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

BE: Ben İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yıllar içinde çeşitli sektörlerde çalıştım ve bir taraftan resimle uğraştım. Yaklaşık 7 yıl önce ilk olarak eskicilerden aldığım oyuncak ve saatlerle yapmaya başladığım broşlarla Floripa Artworks’ün temellerini kurdum. 6 yıl önce de tam zamanlı işimden ayrılıp bu yolda devam etmeye karar verdim. Zaman içinde Floripa Artworks şekillendi. Bugün resim ve seramik ağırlıklı yola devam ediyorum. Bunun yanında yaklaşık 5 yıldır da porselen tabak boyama atölyeleri düzenliyorum. Bir de her sene sınırlı sayıda ürettiğim serilerim oluyor; bunların içinde ipek şallar, elde boyanmış t-shirtler, yastık kılıfları, kimonolar gibi tekstil ürünleri var. Her sene en az 2 farklı koleksiyon oluşturuyorum.

AC: Seramik ile tanışma hikayenizden bahsedebilir misiniz? 

BE: Seramik ile ilk olarak lise yıllarında tanıştım. Resim hocamız bize kamyon ile çamur getirtip seramik heykel yaptırmıştı. Sonra yıllarca seramik ile alakam olmadı; bir gün bu isle ilgili bir şeyler yapmak istediğime karar verdim ve bir atölyeye yazıldım.

AC: Markanızın çatısı altında hangi ürünleri üretiyorsunuz?

BE: Atölyemde tuval ve kağıt üzerine yaptığım resim çalışmalarım ve seramik işlerim bulunuyor. İmzam haline gelen kadın karakterimi resimlerimde de seramiklerimde de görebilirsiniz. Kendileri yoksa bile saçlarındaki, giysilerindeki renk ve desenler mutlaka var. Biri de mini koleksiyonlarım bulunuyor. Bazen ahşap bir ev mobilyası bazen ipek şal ya da yastık kılıfı gibi bir tekstil ürünü olabiliyor, sürprizli ve her defasında yeni bir şey olmasına özen gösteriyorum.

AC: Ürünlerinizin satışlarını hangi dijital platformlardan yapıyorsunuz?

BE: Shopier hesabımdan ve instagram adresimden bana ulaşabilirler. Onun dışında Nişantaşı’da Zmix mağazasında sadece resim ve porselen duvar tabaklarını, Göcek’te Marina’daki Mahza’da yastık kılıfı ve seramik kolyeleri, yaz aylarında Bodrum Bugazzi’de seramiklerimi bulabilirler.

AC: Seramik sanatına son dönemde ilginin artığını gözlemliyoruz. Bu ilginin neden olduğunu düşünüyorsunuz?

BE: Herkes bir çıkış yolu arıyor. Sadece iş anlamında değil çamurla ve boyalarla çalışmanın rahatlanan bir tarafı var.

AC: Workshoplar düzenliyor musunuz?

BE: Evet uzun yıllardır porselen boyama workshopu yapıyorum. Ancak pandemi sebebiyle ara  verdim.

AC: Seramik sanatı ile uğraşmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler?

BE: Kimseye tavsiye vermek haddim değil. İstiyorlarsa hemen başlasınlar. Bolca deneyerek yanılarak kendi tarzlarını bulsunlar.

AC: Eserlerinizin her birinin hikayesi var mı?

BE: Eserlerimin her birinin hikayesi bulunuyor. Bazen tanıştığım bir insanı, bazen bir anı, bazen gittiğim bir şehir, bazen gördüğüm bir çiçekten esinlenerek eserlerimi üretiyorum.

AC: Önümüzdeki dönemdeki projelerinizden bahsedebilir misiniz?

BE: İlk kitabım ‘Hayvanlar Özgür Kalsın’ geçen sene çıkmıştı. İkinci çocuk kitabımın hazırlığı içindeyim.

 

 

 

 

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.