Sevdiklerime Hediye Olarak Yaptığım Taçlar Benim ve Birçok Kadının Mesleği Oldu…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210122-WA0014-1280x1522.jpg

Zelice Tasarım markasının kurucu Aslı Odabaşı birbirinden şık taçlarının hikayesini Pazar röportajım için anlattı.

AC: Zelice Tasarım markanızın kuruluşundan bahseder misiniz?

AO: Kendimi bildiğimden beri hep daha iyi ne olabilir, daha farklı ne yaparsam sonuçları daha iyi olur diye düşürür ve çözüm ararım.

İğneye iplik geçiremeyen ben, dikiş makinasına uzay mekiğiymiş gibi bakan ben şimdi tasarlayıp dikip zevkle kullanılacak bir ürün çıkartıyorum. İstemek başarmanın yarısı denir ve ben bunun iyi bir örneğiyim. Bir arkadaşımın bana nakış öğretmesi ile ilk adımı attım. Her zaman renk aşığıyımdır. İplikler, kumaşlar, desenler beni çeker. Sevdiklerime hediye olarak yaptığım taçlar benim ve birçok kadının mesleği oldu. Paramızı el emeği ile hazırladığımız taçlardan kazanmaya başladık.

 

AC: İşlemeli tasarım taçlar hazırlıyorsunuz. En önemlisi ev hanımlarına iş fırsatı sunuyorsunuz.  Ev hanımlarına sağladığınız iş fırsatınızdan bahsedebilirsiniz?

AO: İlk zamanlar tek başıma her şeye yetişmeye çalışıyordum. Ama yeterli olamamaya ve talepleri karşılamakta gecikmeye başladım. Şimdi bana nakışta ve boncuk, taş işlemede yardımcı olan çalışkan çalışma arkadaşlarım var. Pandemi sırasında bu işlere girişmek inanın çok kolay olmadı. Her şeyi internet üzerinden halletmeye çalıştık. Ekibime fotoğraflarla videolarla mesajlaşmalarla destek oldum. İstediklerimi bu şekilde anlatmaya çalıştım, hala da bu şekilde çalışıyoruz. Kolay olmuyor ama sistemi oturttuk. Çalışma arkadaşlarımın hepsi kendi evlerinde çalışıyor. Ekip liderimiz işleri paylaştırıyor, ürünler toplandıktan sonra kalite kontrolünü yapıyor ve ürünler bana ulaşıyor. Ben de ürünlerin son kontrolünü yapıyorum. Ekibimin benden yana dertli olabilir. Hem simetri takıntım var hem de mükemmeliyetçi bir yapım var. Uzaktan bile milimetrik oynamaları anlarım. Benim için önemli olan çok ürün olması değil, mükemmele yakın kaliteli ürün olmasıdır. Ürünün bitmesi uzun sürsün hiç önemli değil. Ürünü elime aldığımda her şeyi ile içime siniyorsa o zaman bu iş olmuştur. İçime sinmeyen bir ürünü müşterime asla yollamam ve bunu da müşterime iletirim. Rengi ile nakışı ve işlemesiyle, dikişiyle her şey tam olmalıdır. Ekibim de benim gibi titizleniyor. Hızlı hızlı çok ürün yerine kaliteli ve eksiksiz ürün prensibini benimsedik.

Birazda marka ismim ve logomdan bahsedeyim. Benim ismimi marka ismimden dolayı Zeliha zannediyorlar, Zeliş Hanım diyen çok oluyor. Ben de düzeltmiyorum. Bu durum çok hoşuma gidiyor.

ZeLiCe kızlarımın isimlerinden oluşuyor. ZEynep, eLİf, Ceren. Logomda da dört ayaklı kızlarımın resimleri var. Snow White (scotish fold) ve Çiko. (tekir kedi ) Yani logom ve marka ismimde 5 kızımda bulunuyor.

 

AC: Taç hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

AO: Ürünleri müşterilerimle tasarlamak işimin en keyifli anını oluşturuyor. Müşterim aklındakileri anlatıyor, nerede kullanacak?, nasıl kullanmak istiyor?, mesleği nedir? bunları öğrendikten sonra tasarlamaya başlıyorum. Renkleri kumaşları çoğunlukla bana bırakıyorlar. Çünkü yazışırken birbirimizi az da olsa tanımaya başlıyoruz. Akıllarındaki ürün karşılarına çıkınca seviniyorlar. Çok şükür ki şu ana kadar mutsuz olan bir müşterim hiç olmadı. Hamile müşterilerim çok heyecanlı oluyorlar, onların heyecanı bana da geçiyor. Lohusa taçları tasarlamak ve yapmak beni çok mutlu ediyor.

 

AC: En çok taşlı taçlarınız mı yoksa işlemeli mi taçlarınız tercih oluyor? Taçlarınıza olan ilgi nasıl?

AO: İster nakış ister boncuk kristal taş işleme olsun hepsi el emeği ve göz nurundan oluşuyor. Genelde nakışlılar yaz aylarında tercih ediliyor. Taş ve kristal işlemeliler kış aylarına daha uygun oluyor. Kışlık kıyafetlere uygun renklerle işleniyor. Yazın daha çarpıcı göz alıcı renkler favori oluyor. Pandemiden dolayı kuaförler kapanınca saç bakımları da azaldı. Kuaförler açıldıktan sonra da bulaşma riskinden korkanlar salonlara gitmek istemedi. Bu dönemde saçlarını daha bakımlı göstermek için taç alan müşterilerim çok oldu. Hatta bu rahatlığa alışıp her renk kıyafetine göre taç alanlarda oldu.

AC: Covid -19 döneminde taçlarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

AO: Pandemi öncesi kumaş dezenfektanın varlığından bile haberdar değildim. Şimdi işimin bir kısmı oldu. Her ürün müşteriye ulaştırılmadan önce kumaşa ve nakışa zarar vermeyen dezenfektan sıkılıyor. Sonra özenli bir şekilde paketlenip kargo kolisine konuluyor.

AC: Taçlar dışında neler tasarlamayı planlıyorsunuz?

AO: Ülkemizde benim işim gibi yapan çok yok. Veya yapan varsa bile benim gibi kadınlara iş fırsatı sunup pazarlamaya yönelmiş girişimci fazla bulunmuyor. Yurtdışında benim işlerimin örnekleri var. Neden bilmiyorum ama yabancı ülkelerde el emeğine ve el işçiliğine çok daha önem veriliyor. El emeğinin ne kadar zahmetli olduğunu bilenlerden takdir ve övgü alıyorum ama “ne var ki bunda alt tarafı bir taç” diyen de yok değil. Tabi ki herkes istediğini düşünmekte serbest ama ürün küçümsense bile emek hakkedilen saygıyı görmelidir. Tek bir ürünün arka sahnesinde kumaşçısından nakış ekibine hatta kuryesine kadar harcanan emek ve bir efor var.

Benim devamlı daha ne olabilir şeklindeki düşünce tarzım beraberinde yeni ürünleri de getiriyor. Birkaç projem daha var ama henüz oluşum aşamasında şimdi paylaşmak doğru olamayabilir. Ama net olan bir çanta projem yaza doğru hayata geçecek. Tamamen nakışı ve dikişi ile el işi olan çantalarım olacak. Yine özel tasarım isteyen müşterimle bu imkânı sunabileceğim. Rengarenk, şirin ve modayı yakalamış çantalarımla yazı karşılayacağız.

AC: Sizin ürünleriniz nelerden alabilirler?

AO: Hayat artık pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak ikiye ayrıldı. Birçok şey hayatımızda değişti. Değişmeye de devam edecek bizlerde bunlara uyum sağlamak durumundayız. İnternet tüm insanlığın yaşamının ortasında oldu. Bu doğrultuda bende uyum sağladım. Kendi internet sitemi açtım www.zelice.com. Trendyol’da satışlarım devam ediyor ve başka sanal pazaryerleri ile görüşme halindeyim. Instagramı da aktif olarak kullanıyorum. Paylaşımlarım instagramda daha fazla oluyor. Genelde özel tasarım ürünleri instagramda paylaşıyorum.

Yaptığım işi severek keyifle ve mutlulukla yapıyorum. Müşterilerimden gelen güzel enerji ile çalışma arkadaşlarımdan gelen özveri ve destekle işimizi daha da güzel yerlere taşıyacağımızı düşünüyorum.

Bunları aktarmamda bana yardımcı olduğunuz ve pozitif bakış açınız için size teşekkür ediyorum.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.