Sofra Sunumu Benim İçin Bir Tutku…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210305-WA0004.jpg

Atelier Fiori 52 markasının kurucusu Begüm Tellioğlu ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim. Begüm Hanım, Atelier Fiori 52 Sofrası’nın farkını, ilham kaynaklarını ve sofra tutkusunu anlattı.

AC: Atelier Fiori 52 markasını kuran Begüm Tellioğlu kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

BT: Sunuma ve dekorasyona olan merakım çok küçük yaşlarda başlayan bir tutku aslında. İçinde yaşanmışlık ve kimliği olan her şey her zaman ilgimi çekmiştir. 1991 Antakya’da doğdum, Lise eğitimimi Tarsus Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdim. Üniversite eğitimim ardından Londra’ da Jane Paker Flower School’da çiçek eğitimi aldım. Hayallerimde her zaman kendi zevkimi ve tarzımı yansıtabileceğim bir marka kurmak vardı. Hayallerimin doğrultusunda Atelier Fiori 52 ‘i 2017 Aralık ayında hayata geçirdim. Bu zamana kadar çok güzel işlere imza attığımız Fiori 52 ‘de daha birçok gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz hayaller ve projeler var.

AC: Atelier Fiori 52 markanızın kuruluş hikayenizden bahsedebilir misiniz?

BT: Atelier Fiori 52 markamı neredeyse 1 yıl süren uzun bir sürede yarattık. Marka kimliği, hikayesi ve beni yansıtması çok önemliydi. Markamın çıkış noktası aslında beni tanıyan herkesin çok iyi hâkim olduğu bir hikâye. Her zaman özen gösterdiğim davet sofralarım, evimi yaparken kullandığım dekorasyon fikirleri, çiçeklere olan ilgim ve tabii bir Antakyalı olarak mutfağa olan tutkumun bir araya gelmesi ile başladı Atelier Fiori 52’nin hikayesi… Çevremdeki insanlar, dostlarım her zaman bana nereden ilham aldığımı sorar ve merak ederlerdi. Bende bu birikimi ve deneyimlemeyi sevdiğim her konu başlığını bir marka altında toplamak istedim. Çok keyif aldığım Londra’daki çay saatlerinden tutunda Marakeş pazarlarından aldığım kumaşlara kadar her anın bizim kültürümüz ile bir harmanı aslında markamın ruhu…

AC: Atelier Fiori 52 markası altında ne tür ürünler yer alıyor? Önümüzdeki dönemde markanıza yeni ürünler eklemeyi planlıyor musunuz?

BT: Atelier Fiori 52 bünyesinde misafirlerine farklı alanlarda deneyim sağlayan bir konsept aslında. Bu konsept tamamıyla benim kendi zevkimi, merakımı yansıtabildiğim bir yer haline geldi.  Burada misafirlerimize Spode İngiliz porselenleri ve gümüş servislikler ile çay saati deneyimi imkânı sağlarken aynı zamanda bu ürünleri beğenmeleri doğrultusunda satın alma imkânı sunuyoruz.  Bu konsepte günümüz ve Dünya trendlerini takip eden bir kafemiz, davet salonumuz, çiçek, çikolata gibi farklı ürün ve hizmetlerimiz var. Bunların yanı sıra İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirde butik davet  organizyon ve catering hizmeti de veriyoruz. Atelier Fiori 52 dokunuşuyla lezzet ve görselliği siz konuklarımız için en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz. Sofralarımızdaki özen ve şıklık tüm davetlerde isim kartlarından keten peçelerine ve tabak sunumlarına kadar bütünüyle sizlere özel seçilip özenle hazırlanıyor.

Öncelikle Fiori 52’de yer alan markaları seçerken benimle bütünleşmesine çok dikkat ediyorum. Atelier Fiori 52 tarzını yansıtan ve bizimle bu dinamizmi yakalayabilecek, dünyamıza ortak olan markaları bu ailenin parçası olarak görebiliriz.

AC: Sizce bir marka başarıyı yakalamak ve fark yaratmak için neler yapmalı?

BT: Aslında her başarılı markada olduğu gibi başarının arkasında tutku, özveri ve değişen dünyaya hızlı adapte olmak yatıyor. Fark yaratmak için günümüz dünyasında gerçekten çok çalışmak ve her şeyi takip etmek gerekiyor. Fark yaratmak adına benim sırrımı sorarsanız eğer; kendim olmak ve trend olan yerine kendi gustoma uyan çizgiden şaşmamak diyebilirim.

AC: Concept store, restaurant, patisserie, tea house, coffee shop, ev dekorasyonu ve çiçekçi gibi birçok farklı alanda başarılı olarak hizmet veriyorsunuz. Başarı yolunda hangi kriterlere önem veriyorsunuz?

BT: Farklı alanlarda hizmet vermek beni her zaman tüm Dünya’yı takipte kalıp üretken olmamı sağlıyor. Yaptığımız işin en iyisini yapana kadar uğraşmak ve işimi çok seviyor olmak da beni her zaman heyecanlı ve istekli kılıyor.

AC: Atelier Fiori 52 olarak özellikle hangi ürünlerinizle farklılaşıyor ya da anılıyorsunuz?

BT: Benim porselene olan tutkum her zaman Atelier Fiori’ de öne çıkıyor tabii. İngiliz Spode porselen markasını getirmeye başladığımızda henüz Türkiye’de bu denli popüler değildi. O yüzden ilk olarak Spode diyebilirim. Kendi markamız olan Vitelli Design Studio ile birlikte Fiori52 ‘ye özgü hayata geçirdiğimiz Timeless, Marakeş, Ikad gibi. Koleksiyonlar benim ruhumu yansıtıyor ve markamı farklı kılıyor. Yurtdışı seyahatlerinden topladığım ürünler ve sonrasında koleksiyonlarıma eklediğim parçalarda benim her zaman seyahate olan tutkumu ve deneyimlerimden ilham aldığım notaları barındırıyor. Bunların hepsi bana sorarsanız Atelier Fiori52 ‘yi farklılaştıran ve öne çıkaran unsurlar.

AC: Şık yemek masaları hazırlarken nelere dikkat edilmeli?   

BT: İlla büyük şamdanlar, kristal kadehlere gerek yok günün her saatinde sofranızı şıklaştırabilirsiniz. Soframın olmazsa olmazları canlı taze çiçekler, keten peçeteler, özenle seçilmiş porselenlerimdir.  Yemek masamın her zaman beni yansıtmasına çok dikkat ederim. Eşimle çok sık seyahat ediyoruz ve seyahatlerimizde gözüme güzel görünen her şeyi alıyorum ve küçük detaylarla sofralarımı güzelleştirmeyi çok seviyorum.  Örneğin Londra’daki antika pazarlarından aldığım küçük Bleu blanc küplerim evimin göz bebekleri onları soframda farklı boyutlarda kullanmayı çok seviyorum. Mavi ve beyaza olan tutkumu beni tanıyan herkes çok iyi bilir.

AC: “Atelier Fiori sofrası”nın farkı nedir?

BT: Atelier Fiori 52 de biz misafirlerimize farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu farklılıklar kullanılan İngiliz porselenleri, gümüş servisleri ve detayları ile ortaya çıkıyor. Atelier Fiori 52’ye gelen tüm misafirlerimize aynı özeni gösteriyoruz. Sadece davet sofralarında bulunmanıza gerek yok bu zarif Fiori 52 dokunuşları çay ve kahve sunumlarında bile karşınızda. Atelier Fiori 52 ve benimle bütünleşen İngiliz porselenleri, gümüş suplalar, keten peçeteler, canlı çiçekler, konseptimize uygun menü ve isim kartlıkları gibi detaylar bizim davet sofralarımızda olmazsa olmazlarımızdır.

AC: Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli? Bir ev dekorasyonunda olmazsa olmaz dediğiniz ürünler neler?

BT: Dekorasyon hayatımın büyük bir parçası. Eşimle fırsat buldukça yurtdışına seyahat ediyoruz ve seyahatlerimizde deneyimlediğimiz otellerin, mağazaların, sanat galerinin ve kültürel noktaların bizim zevkimize ait olan tüm objeleri, eserleri, oraya ait olan kokuları yanımızda getiriyoruz. Gezdiğimiz yerlerin kültürleri; bizim anılarımız ile bir bütün olup dekorasyonumuzda yer buluyor.

Ev dekorasyonu benim hayatımın içinde çok önemli bir yer temsil ediyor. Evde vakit geçirmeyi seven; özen gösteren ve yaşayan bir ev olmasını sağlamak için elimden geleni yapan biriyim. Nasıl mı yaşayan bir yer olmasını sağlıyorum? Evimden canlı çiçek hiç eksik olmaz. Mumlarım, şöminem her zaman yanar. Keyifli bir müzik her zaman arkadan gelir. Misafirlerime bir ev ziyareti yerine deneyim yaşatmak çok hoşuma gidiyor. Ev dekorasyonunda olmazsa olmazlarım; kristal ve gümüş parçalar. Klasik olan rafine parçalardan hoşlanıyorum. Dekoratif kitaplar; genellikle masa düzenlemesi ve seyahat ile ilgili olanları koleksiyonuma ekliyorum. Zamansız parçalarda benim favorilerim arasında Ralph Lauren fenerler, sofra takımlarım, dekoratif objelerim ve diğer favori markalarımdan Lalique, Herend, Christofle, Hermes gibi sıralayabiliriz…

AC: Düğün, nişan vb. gibi organizasyonlarda da butik hizmet veriyorsunuz. Bu konuda olmazsa olmazlarınız nelerdir?

BT: Butik hizmet vermemizin sebebi; her detay ile özenle ilgilenmek istiyoruz ve çiftimize veya davet sahibine özgü bir tema yaratmak istiyorum. Temayı belirlerken mevsim çiçekleri, renkleri beni çok etkiler. Davetin detayları, kullanılacak aksesuarlar, malzemeler, renkler hepsi davet sahibi ile bütünleşmelidir. Davet masalarımı düzenlerken özellikle canlı çiçek, çiçeklerime uygun mumlar, keten peçeteler, kadehler, menü ve isim kartlıkları, hediyelikler ve temaya uygun porselenlerimi kullanmaya özen gösteririm. Masaya eldiven ile gümüşlerimin yerleştirilmesine ve hazırlanan çiçek düzenlemesinin masamın ortasında misafirlerimi rahatsız etmeyecek şekilde olmasına çok dikkat ederim. İdeal davet sofrası tabiî ki eksiksiz olmalıdır. Yemek ve içecek sunumlarının daha önce planlanmış olup sofra ile bütünlüğüne her zaman özen gösteririm. Davetlerimde özen gösterdiğim başka bir konu ise uyumlu müzik seçimleridir.

AC: Müşteriler sizin ürünlerinizi nelerden alabilirler?

BT: Online sitemizden satın alma yapabilirler ve tabii Instagram Direct üzerinden bizimle iletişime             geçerekte bilgi alabilirler. Arada pop-up olarak işbirliklerimiz oluyor. Instagramda aktif bir şekilde duyuruyoruz. Takipte kalırlarsa her konuda fikir edinebilirler.

 

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.