Tasarım ve Renklere Sevgisini Takılara Aktaran Bir Mimar…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/02/Kolye-Ayben.jpg

Tasarım ve Renklere Sevgisini Takılara Aktaran Bir Mimar…

Markalar ürün koleksiyonlarını oluştururken farklılıklarını, yaratıcılıklarını kullanırken tüketicinin sesini de dinlemek zorundalar. Tüketicinin hangi renkleri, modelleri daha çok tercih ettiğinin yanı sıra hangi satış kanallarına yönleniyor, hangi yaş grubu ne tarz ürünleri tercih ediyor, hangi saatlerde daha çok alışveriş yapılıyor gibi birçok sorunun cevabını araştırmak zorunda kalıyorlar. Markalar sürekli kendilerini yenilemek, günün koşullarına göre ayak uydurmak için çalışmalarını ona göre kurguluyorlar. Pazar röportajım için Atelier Cocosh markasının kurucusu Nilhan Ofluoğlu’ya marka hikayelerinin yanı sıra aksesuar markalarının farklılaşmak için neler yapmaları gerektiği gibi merak ettiğim soruları sordum.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

NO: Tasarım ve renklere duyduğum sevgiyi takılarına aktaran bir mimarım. Aktif iş hayatının sonrasında, takılara duyduğum ilgi, şehir değişikliği yaptığım bir dönemde beni takı tasarımı ile buluşturdu.

AC: Atelier Cocosh markasının kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

NO: Doğaltaş takılara ve enerjilerine her zaman ilgi duydum ve takı tasarımını iş edinebileceğimi, imalatınında çok zevkli olabileceğini düşündüm. Tasarım ürünler hazırlamak, mesleğim ile bir bütün.  Aslında, mesleğimi yapamadığım bir dönemde takı tasarımı fikri oluştu. Yakın çevrem hazırladığım takıları çok beğeniyorlardı. Benim için Bu beğeniler en büyük motivasyon oldu. Markalaşma süreci başladı ve Atelier Cocosh doğdu.

AC: Markanızın çatısı altındaki ürün kategorilerinizden bahsedebilir misiniz?

NO: Tasarımlarımı, değişen sezon trendleri veya özel günlere yönelik konsept kolye, bileklik, küpe ve setleri şeklinde hazırlıyorum. İsteğe göre çoklu takılabilen kolye kombinleri tasarlıyorum. Kombinin parçası bileklik ve küpe de tercih ediliyor.

AC: Ürünlerinizi hazırlarken hangi malzemeleri kullanmayı tercih ediyorsunuz?

NO: Tasarımlarımı; doğal taş, inci, sezon trendi zincirler, ahşap boncuklar, el işçiliği cam boncuklar, metal malzemeler (gümüş ve altın rengi) ve püsküller ile hazırlıyorum.

AC: Diğer aksesuar markalarından fark yaratmak için neler yapmalılar?

NO: Tasarımdaki ince ayrıntılar, bütünlük ve renkler, malzemenin iyi kalite olması tasarımcıyı diğer markalardan farklı yapar.

AC: Bu yıl kolyeler ve bileziklerde trendler neler?

NO: Bu yıl sezonda doğal taş uzun ve kısa kolyeler, çoklu takılabilen zincirli kolye kombinleri, inci kolyeler ve bileklikler göze çarpıyor. İnci bileklikler ile; ipli, zincirli ve doğal taş bilekliklerin çoklu kombinleri trend. İncili halka küpelerde çok beğenilenlerden.

AC: Kadınlar daha çok nasıl aksesuarları tercih ediyorlar?

NO: Kadınların en büyük zevklerinden biri takılar. Daha çok inci, mercan, doğal taş takıları, hafif ve günlük kullanabilecekleri parçaları, sezon trendine, kombinlerine göre tercih ediyorlar.

AC: Müşterileriniz kaç yaş grubundan oluşuyor?

NO: Modele göre değişebiliyor yaş grubu. Atelier Cocosh’un aslında  her yaştan müşteri grubu var. Bazı modellerimi çocuklar içinde uygun boyutlarda hazırlayabiliyorum.

 

AC: Covid-19 nedeniyle kadınların aksesuar alışlarında bir düşüş oldu mu?

NO: Covid 19 nedeniyle, bazen de sezon gereği, takı alımında değişiklikler olabiliyor. İnsanların birbirine uzak yaşadığı bu dönemde, alışverişler çoğunlukla internetten yapılıyor. Arkadaşlara, aileye özel gün hediye siparişleri oluyor. Şık paketleriyle kendilerine ulaştırıyoruz.

AC: Kişiye özel aksesuarlar hazırlıyor musunuz?

NO: Kişiye özel tasarlayıp, ortaya koyduğum süreç bana çok büyük bir keyif veriyor. Takının kullanılacağı kombini görerek, rengine, tarzına göre seçimler yapmak, beğendirme sürecindeki iletişim, işimin en çok sevdiğim yönü.

 

AC: Sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?

NO: Ürünlerime, Shopier ve Miamanocom’dan ulaşılabilir. Instagram sayfamdan da sipariş verilebilir.

 

AC: Önümüzdeki dönemdeki hedefleriniz ve projeleriniz neler?

NO: Satış platformların, kişiye özel üretim ve tek parça üretimler keyifle devam edecek. Zamanla, ürünlerde, takı dışında da, çeşitlilik artabilir.

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.