Türk Keçesini Dünyaya Tanıtan Feyza Açıkgöz

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/03/20180305181709_IMG_0111-1-son-2-1280x1474.jpg

AC: Anadolu’da geleneksel metodlarla üretilen keçeyi, süs eşyasına dönüştürerek, ev ofis aksesuarları ve firmalara özel koleksiyonlarla dünyaya tanıtıyorsunuz. Bu işe başlama hikayenizden bahsedebilir misiniz?
FA: Atölye çalışmalarıma ilk başladığımda dokuma tasarım çalışmalarına daha çok ağırlık veriyordum. Dokumalara bazen keçe de karıştırıyordum. Temiz ve düzgün keçe bulmakta zorlanınca, keçe imalatçılarına özel keçe siparişi vermeye başladım, ama keçeciler her rengi en az 25-30 adet sipariş verirseniz kabul ediyorlar. Böylece elimin altında bir oda dolusu rengârenk keçe oluştu. Bu kadar çok renk ve miktarda keçeye sahip olunca farklı şeyler üretmeliyim düşüncesiyle çeşitli ev aksesuarları tasarlamaya başladım.
Yaklaşık 20 yıldır keçeyi daha yoğun olarak tasarımlarımda kullanıyorum.
Dekorasyon dergileri endüstriyel tasarım, tekstil tasarım alanında dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli fuarları takip ediyorlar. Keçenin yükselen trendini fark ettiklerinde ilk akla gelen isim olmak bana avantaj getirdi. Böylelikle tasarımlarım dekorasyon dergilerinde çok sık yer almaya başladı.

AC: Markalaşma süreciniz anlatır mısınız?
FA: Markalaşmamda keçe çalışmamım çok faydası oldu. Çünkü keçeyi dekoratif ev aksesuarları anlamında ilk kullananlardan biriyim. Keçeden objeler yapmaya başladığımda dekorasyon dergilerine fotoğraf göndermek aklıma geldi, fotoğraf cd si ile birlikte küçük numuneler de gönderiyordum. Çünkü keçe dokusunu en iyi dokunarak algılıyorsunuz. Bir gün dekorasyon dergilerinden birinin Genel Yayın Yönetmeni aradı; ”Feyza Hanım ben şu anda Frankfurt Fuarı’ndayım. Herkese sizden bahsediyorum. Çünkü bu sene ev aksesuarlarında keçe çok trend. Fuarda hep keçe objeler görüyoruz ama sizinkiler kadar güzel değil” dedi.
Ben keçeden tasarımlar yapmaya başladığımda genç nesil için çok yeni, orta yaş ve üstü içinse çok eski bir malzemeydi. Çoban kepeneği ve yer yaygısının dışında keçeden daha modern ev aksesuarları görmek herkesin çok ilgisini çekti. Üstelik de ev dekorasyonunda trendi tesadüfen dünya modasından önce yakalamış oldum.
Basının ve bütün dekorasyon dergilerinin ilgisini çeken de bu oldu.

AC: Keçe tasarlarken neleri göz önünde tutuyorsunuz? Nelerden ilham alıyorsunuz?
FA: Tasarımlarımda Anadolu’nun çeşitli yerlerinde hala geleneksel usullerle elde üretilen ve günümüzde artık yok olmaya başlayan mamul keçeleri kullanarak, keçecilik sanatını modern form ve desenlerle farklı mekânlara taşımaya çalışıyorum. Anadolu Medeniyetlerinden, İznik Çinilerinden veya geleneksel kültürümüzden izler taşıyan stilize çalışmaların yanı sıra, modern form ve desenlerle de 700 yıllık geçmişi olan keçeyi günümüzle buluşturarak geleneksel ile çağdaşı harmanlamaya çalışıyorum.
Çizgilerimde, uygulama tekniklerimde ve kullandığım materyallerde geleneksel kültürümüzden izler taşımaya gayret ediyorum.
Bazen çocukluğumuzdaki karpuz kabuklarından yapılmış fenerler, bazen gökyüzünde uçan kuş figürleri veya balık desenleri, ya da at koşumlarından stilize ettiğim bir desenle 2 veya 3 boyutlu tasarımlar oluşturuyorum.

AC: Keçe’den yaptığınız aksesuarlar dışında başka ürünler üretiyor musunuz?
FA: Dekoratif sanatlar öğretmenliği yaptığım yıllarda ev ve giyim aksesuarları alanında aklınıza gelebilecek her türlü derse girdim. Benim branşım her türlü ev ve giyim aksesuarlarını kapsıyor. Dericilik, örücülük, dokuma teknikleri gibi birçok tekniği öğrettikten sonra uygulama dersleri veriyorsunuz.
Özellikle Peyzaj Dokuma alanında öğrencilerimle birlikte yaptığım çalışmalar bana yıllar içinde büyük bir birikim deneyim ve kendimi geliştirme fırsatı verdi.

AC: Şimdiye kadar pek çok ünlü isim sizin tasarımlarınızı satın almış? Ayrıca yurt içi ve dışında farklı markalar için tasarım yaptığınızı biliyoruz, bunlar hangileri?
FA: Tasarımlarım daha çok özel ürünler satan mağazalarda farklılıklardan hoşlanan kişilerle buluşuyor. Bu nedenle ürünlerimi ünlü kişilerin de satın aldığı oluyor.
Benim bildiğim birkaç isim var. Mesela Demi Moore Türkiye’ye geldiğinde Kaş’tan benim tasarladığım bir panoyla bir runner’ı satın almıştı.
Kendi koleksiyonumun dışında firmalar için özel tasarımlar da hazırlıyorum.
Daha önceki yıllarda Unique Art firması, Roche-Bobois (Paris), Sarlas (Atina) mağazaları için özel koleksiyon yastıklar hazırladım. Danca (Hollanda) firmasının yurt dışı etkinlikleri için her yıl çok sayıda üretilen çanta tasarımlarını hazırladım. Tuborg, Yeşim Tekstil, Superlit, Tüpraş, Adres İstanbul satış mağazası, Deco Center gibi birçok kuruluş için özel temalı tasarımlar hazırladım. Havaalanı Dış Hatlarda Freeshop mağazası, İKSV müzesi için ürünler hazırladım. Şu anda feyza@feyzatasarim.com dan özel sipariş alıyorum.

AC: Keçe’den sizin gibi ürünler üretmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?
FA: Birçok şehirde Devlet ve AB destekli kurumlar aracılığı ile çeşitli kurslar, seminerler düzenleniyor. Kadın girişimcilere kendilerini sürekli geliştirmelerini, vizyon sahibi olmalarını, takım çalışmasına önem vermelerini, üretmenin çok önemli olduğunu ama tek başına bir şey ifade etmediğini, farklılık yaratmanın ve tasarımın çok önemli olduğunu söylemek istiyorum.

Feyza Açıkgöz Hakkında
Dokuma tasarımlarının yanı sıra, özgün keçe çalışmalarıyla dikkat çeken Feyza Açıkgöz, meslek yaşamına 1980 yılında Bursa Necatibey Meslek lisesinde Dekoratif Sanatlar Bölümünde öğretmenlik yaparak başladı.
2001 yılından bu yana Feyza Tasarım markasıyla çalışmalarına devam etmektedir. Atölyesinde yoğun olarak kullanılan ve tamamen geleneksel yöntemlerle üretilen keçeler Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden temin edilmektedir.
Feyza Tasarım ‘da sunulan tasarımlar tamamen elde hazırlanır ve butik olarak sınırlı sayıda üretilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.