Üretmek İnsanın İçine Yolculuğudur ve Ürettikçe Kendinizle Yüzleşirsiniz…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/02/ID_1846-1280x853.jpg

Cre&Art Seramik markasının kurucusu İmran İlter ile birbirinden şık seramiklerinin hikayeleri hakkında Pazar röportajı gerçekleştirdik.

AC: Sizi tanıyabilir miyim?
İİ: İnsanın kendisini anlatması hep zordur. Ben pek hareketsiz duramayan, bir şeyler üretmeye düşkün ve gerek doğada olan, gerekse insan elinin değdiği tüm güzel şeylere ilgi duyan biriyim.

AC: Cre& Art Seramik’in kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?
İİ: Atölyemin adında, seramik ana başlığı oluştursa da aslında aynı atölye çatısında hem seramik, hem gümüş hem de ham ağaç ve ahşap işleri mevcut. Mini bir cafe bile var bahçe kısmında. Aslında evim üretme isteğime yetmeyince böyle bir yer açmaya karar verdim. Ben yaptığım işlerden öyle keyif alıyorum ki, benim gibi hisseden ve evi bu çalışmalara uygun olmayan veya kendine zaman ayırıp elleriyle üretmeyi öğrenmek isteyen insanlara yol arkadaşı olmak istedim sanırım.

AC: Seramiklerinizi hazırlarken ilham kaynaklarınız neler?
İİ: İnsanın günü gününe uymayabiliyor. Bazen sebepsiz neşeli bazen yine sebepsiz hüzünlü uyanmaz mıyız? Ben de bu değişen ruh halime göre rüzgâr nereden eserse uçurtmanın kuyruğunu yakalayıp o tarafa uçuyorum. Hiç ilham sıkıntım olmuyor. Mutlaka kafamda bir ışık yanar ve ben de yola koyulurum. En önemli kaynak insanın yüreği, ruhu sanırım.

AC: Sizin ürünlerinizi nerelerden alabilirler?
İİ: Öncelikle Göztepe’ de bulunan atölyemde satış da yapıyorum. Bunun dışında etsy ve shopier’da da mağazam var. Cre_art_seramik adıyla Instagram ve Facebook üzerinden takip ederek mesaj yoluyla da sipariş verebilirler.

AC: Bir seramik markası olarak diğer seramik markalarında farklılaşmak için neler yapıyorsunuz?
İİ: Yaratım açısından sorduysanız her birimizin parmak izleri birbirinden farklı ve seramik bu izleri sonuna kadar taşıyan bir sanat dalı. Artık yeni bir şeyler yaratmanın zor olduğu, pek çok şeyin çoktan yapılmış olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Üstelik her türlü görsele kolayca ulaşabileceğimiz çok sayıda internet kaynağı mevcut. Bazen yapılmış bir ürünü çok beğenip yapıyorum. Ama çoğunlukla kendi kafamı, yüreğimi dinlemeyi seviyorum. Farklılaşmak amaç olduğunda farklılaşamıyor sanırım. Hayat o farkı yaratacak iç dinamikle ödüllendirdiyse sizi ne mutlu…

AC: Kişiye özel tasarımlar hazırlıyor musunuz?
İİ: Evet, hazırlıyorum. İnsanların düşlediklerini karşılarında gördükleri andaki mutlulukları paha biçilmez.

AC: Son yıllarda seramik kurslarına gidenlerin ve seramik eşyaları alanların sayısı arttı. Bunun neye bağlıyorsunuz?
İİ: Artık teknoloji ve sanallık kanımızla birlikte damarlarımızda dolaşıyor. Oysa toprağa dokunmak, bir şeyler üretmek insanın doğasında var. Üretmek insanın içine yolculuğudur ve ürettikçe kendinizle yüzleşirsiniz. Sanıyorum pek çok ifade kullanılsa da ana sebep bu olabilir.

AC: Seramik workshopları düzenliyor musunuz? Sizin kurslarınıza nasıl katılabilirler?
İİ: Mekanı özellikle workshop düzenleyecek şekilde tasarladım. Gerek seramikle ilgili, gerek ahşap ve gümüşle ilgili workshop’ lar düzenliyorum. Kurslar ortak boş zamanlara göre düzenleniyor. Diledikleri şekilde atölyeye gelerek kayıt yaptırabilirler. Pandemi sebebiyle maksimum 2 kişilik derslerle devam ediyoruz.

AC: Covid -19 döneminde evde fazla zaman geçirildiği için tüketiciler daha fazla ev eşyası almaya başladı. Sizin ürünlerinizin satışlarında bir artış oldu mu?
İİ: Ben atölyemi tam da pandeminin ortasında açtım. Sanal marketlere de yeni giriş yaptık. Bu sebeple ben pandemi öncesi ve sonrasını değerlendiremiyorum.AC: Önümüzdeki dönem hedeflerinizi ve projeleriniz anlatabilir misiniz?

İİ: Benim bir hedefim yok ama projem hiç bitmez. İnsanların kendileri için hayattan çaldıkları huzurlu, mutlu bir zaman geçirmelerini sağlayabileceğim bir yer olsun istedim. Atölyeyi de böyle dekore etmeye çalıştım. Ticari bir müessese gibi göremiyorum atölyemi. Burada benim olduğum kadar mutlu olan insanlarla sürekli üretmek istiyorum. Elbette ürettiklerimin beğenilip satılması, hediye verilip yüzleri güldürmesi çok hoşuma gidiyor.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.