Yaratıcı ve Özgün İşler Üretmeyi Amaç Edindik…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/01/Nazan-Hanim_son.jpg

Olala Handmade markasının kurucuları Nazan Işık Çakır ve Çağkan Çakır ile 2021 yılının ilk gününde notluklarını, kartvizitliklerini, rozetlerini, takılarını, çerçevelerini, bardak altlıklarını sizler ile tanıştırmak için bir röportaj gerçekleştirdim.

AC: Olala handmade markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

NIÇ:Polimer kil ile olan ilişkim; üniversite son sınıfta, ders programımdaki boşluklar dolayısıyla tanıştığım bir hobi olarak başlayıp, çeşitli minyatür objeler üreterek ve eğitim videoları izleyerek devam etti. Mezun olmamın ardından, evlendim ve işten arta kalan boş zamanlarımda kil ile uğraşmaya devam ettim. Hatta facebook sayfamı açıp yaptıklarımı paylaşmaya başladım.

Bununla birlikte; eşim de, ben de iç mimarız. 2016 yılında bazı sebeplerden ötürü mesleğimizi bırakıp tamamen minyatür ürün üretmeye odaklandık. Kendisi de çok uzun zamandır ölçekli modelcilikle uğraşıyor. O sebeple, konuya olan ilgisi, desteği ve teknik bilgisi bizi farklı şeyler üretmeye yönlendirdi. Olala handmade markasına bakınca tek kişi tarafından idare ediliyormuş gibi görünse de, işin mutfağında 2 kişi olarak yer alıyoruz.  Keyifle üretiyoruz, paylaştıkça mutlu oluyoruz.

AC: Markanızın çatısı altındaki ürün kategorileriniz nelerdir?

NIÇ: Biz tamamen minyatür objeler üzerine yoğunlaşan bir markayız aslında. Notluklar, kartvizitlikler, rozetler, takılar, çerçeveler, bardak altlıkları, ürün kategorilerimiz arasında. Ancak zamanla öğrenilen farklı teknik ve malzeme kullanımı nedeniyle modern görünümlü takılar da üretmeye başladık.

AC: Kişiye özel ürünler sipariş alıyor musunuz?

NIÇ: Kişiye özel çalışmalar gerçekleştirmiyoruz ne yazık ki. Bu oldukça zorlu bir süreç ve bir o kadar da riskli. Belki ilerleyen zamanlarda gündeme alabiliriz düşüncesiyle şimdilik rafa kaldırdık.

AC: Ürünlerinize ilgi nasıl?

NIÇ: Bu soruya cevap vermek güç; ama genel olarak, minyatür objeler olduğu için dikkat çekiyorlar. Satın alan ya da almak isteyenler dışında, yapım sürecini merak eden kişilerden mesaj ve mailler aldığımızı söyleyebilirim.

AC: Bu kadar el emeği olan ürünleri hazırlamanın zorlukları var mı?

NIÇ: Tüm el emeği ürünlerde olduğu gibi bizim de yaşadığımız zorluklar var tabi. Malzemenin tedariği, yapım aşaması ve bu aşamadaki aksaklıklar, müşteri ilişkileri, fotoğraf çekimi, ambalajlama, kargolama, yeni ürün fikirleri ve ürünlerin tanıtımı gibi şeyler bir araya geldiğinde kimi zaman yorucu olabiliyor. Bunun yanında saymayı unuttuğum daha birçok şey de var. Bazen bunların hepsini aynı anda yapmak durumunda kalabiliyoruz. Günün sonunda hepsi bir şekilde halloluyor ancak ticari ahlakı ve disiplini olmayan, özgün işler çıkarmayı amaçlamayan (bunu söylemek üzse de), taklitçi zihniyetlerle meşgul olmak hepsinden daha güç, anlaşılmaz ve yıpratıcı. O sebeple biz her daim yaratıcı ve özgün işler üretmeyi kendimize amaç edindik.

AC: Ürünleri hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

NIÇ: İki adet defterimiz mevcut. Biri proje, bir diğeri ise reçete defterimiz. Proje defterimizde aklımıza gelen her ne olursa hepsini yazıyoruz ve resimliyoruz. Akabinde kil ile somut hale getirip, sonuç ürün çıkana kadar çeşitli denemeler yapıyoruz. Temiz ve doğru işçilikle yapılmasına özen gösteriyoruz. Reçete defterimizde ise, renk çalışmaları ve ürünlerin üretim aşamasındaki ölçüleri/oranları yer alıyor. (Göz kararı üretmek çok zor oluyor.) Bu işlemlerden sonra seçtiğimiz konu üzerinden varsa yapılan örnekleri inceliyoruz ve içimize sinen çalışmayı sonuçlandırıp takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Bunun yanında ürünlerimizi ön plana çıkaracak ambalajlama öğelerine dikkat ediyoruz. Aksesuar kartları da bunlardan biri. Bunun için  illustrasyon çalışmalarını bizim için Belkıs Aksu (www.belkisaksu.com) tasarladı ve severek kullanıyoruz. Hatta çok güzel geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim. Takipçilerimizin  yorumları, mutlulukları, aldıktan sonraki heyecanlarını paylaşmaları bu ürünleri hazırlarken en önemli motivasyon kaynaklarımızdan biri. İnsanları mutlu görmek bizim daha iyisini üretmemiz  için  çok çaba göstermemizi sağlıyor.

AC: Tüketiciler sizin ürünlerinizi nereden alabilirler?

NIÇ:Ürünlerimiz fiziksel olarak, şu an için Denizli ve Antalya’da bulunan, pazenpakizedenizli ve                kirazantalya mağazalarından temin edilebilir. İstanbul’da ise tilki tasarım mağazasında ürünlerimiz bulunuyor. Ürünlerimizi online olarak temin etmek isteyenler için gerekli tüm bilgiler ise instagram adresimizde mevcut. Bunlar dışında paspasınbahçeleri’nin canlı minyatür bahçelerinde kullanılmak üzere ürettiğimiz özel ürünlerimiz bulunuyor. Paspasın bahçeleri’nin ayrı bir özelliği var; minyatür canlı bahçe ürünleri yapan mimar bir çiftin kurduğu ve markalaştırdığı bir firma. Biz sadece kendilerine özel hazırladığımız minyatür objeler ile bahçelerine katkıda bulunuyoruz. Minyatür salıncaklar, kasalar, insan figürleri vb.

AC: Müşterilerinizi hangi yaş grubu oluşturuyor?

NIÇ: Ürünlerimizde bir yaş sınırlaması yok. 7’den 77’ye dersem yanlış olmaz sanırım.

AC: Workshoplar düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

NIÇ: Gelecek dönemde düşündüğümüz bir konu. Bir araya gelmek, paylaşmak, üretmek hepimiz için ayrı bir tecrübe niteliğinde olacaktır. Biz de keyifli olabileceğini düşünüyoruz. Umarız ilerleyen zamanlarda bu düşüncemizi hayata geçirebiliriz.

AC: Önümüzdeki dönemlerde markanızla ilgili hedefleriniz ve projeleriniz var mı?

NIÇ: Bizim her zaman bir hedefimiz var. Hedeflerimize ulaştıkça ister istemez yenilerini düşünmeye ve tecrübe etmeye çalışıyoruz. Yapmak istediğimiz bir çok ürün var. Bu yıl bunlar için çalışacağız. Bu sebeple proje olarak değil ama kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmek adına adımlar atacağımız bir yıl olsun istiyoruz.

Olala Handmade markasının kurucuları Nazan Işık Çakır ve Çağkan Çakır ile 2021 yılının ilk gününde notluklarını, kartvizitliklerini, rozetlerini, takılarını, çerçevelerini, bardak altlıklarını sizler ile tanıştırmak için bir röportaj gerçekleştirdim.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.