Yeni Medya Sanatçısıyım…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2021/02/WhatsApp-Image-2021-02-26-at-15.40.14-1.jpeg

Sanatçı Doğukan Çiğdem ile Pazar röportajı gerçekleştirdik. Birbirinden ilginç eserlerinin hikayelerini blogum için anlattı.

AC: Sizi tanıyabilir miyiz?

DÇ:1988 doğumluyum ve İstanbul’da yaşayan görsel ve yeni medya sanatçısıyım. Varoluş ve medeniyet araştırmalarını, yeni nesil görsel araçlar ile özgün formlarda uyguluyorum. Çizim ve görsel hikayeler yaratmaya olan eğilimim sayesinde, üretim gerçekleştirmekteyim.

AC: Sanat yaşamınıza nasıl başladınız?

DÇ: Sanat hayatıma ilgiyle başladım. Başlamadan önce, insanı yeteneğinin değil, ilgisinin onu bir yere taşıyabileceğini düşündüm. İlk ilgilendiğim şey ise ereksel açıdan üretmekti. Yola çıktıktan sonra, başka şeyler ile de ilgilenmeye başladım. Arkeoloji, antropoloji ve etimoloji gibi. İlgi alanım genişledikçe kendi Neverland’imi yaratmış oldum.

AC: Sanat sizin için neyi ifade ediyor?

DÇ: Tek kelime ”YORUM”.

Yorumu, insanlar kendileri inşa ederler. Ettiklerini bilirler ama bunu asla ifade etmezler. Yorumun gücü ise sosyal ve kültürel yaşamın kalitesini belirler. Yorum bittiğinde, orada canlılık kalmaz.

AC: Eserlerinizde hangi soruların cevaplarını arıyorsunuz?

DÇ: İlk insandan hareketle avcılık, göç, buğdayın işlenmesi gibi sosyal dönemeçleri, karakterlerin mizahi özellikleriyle uyumlu şekilde ele alırken daha çok kültürel kilometre taşları üzerinde duruyorum. Psiko-arkeolojinin cevaplarını arıyorum.

AC: Eserlerinizde özel bir teknik kullanıyor musunuz?

DÇ: Bireysel açıdan herkes özeldir. Mümkün olduğunca farklı malzemeler kullanmaya özen gösteriyorum. Hem doğal hem kimyasal malzemelere ilgi duyuyorum. Özgün olmak için elimden geleni yapıyorum.

AC: Eserlerinizin her birinin ilham kaynağı var mı?

DÇ: İnsanın, kültürel bir varlık olması bakımından en başta insan olmak üzere, çeşitli kültürleri araştırıyorum. Bunu hem alanda hem stüdyomda izleyerek ve okuyarak, kaynaklarımın seviyesini arttırmaya gayret gösteriyorum.

AC: Eğitimler veriyor musunuz?

DÇ: Hayır, vermiyorum. Buna karşı olduğumdan değil, eğitim verebilecek seviyede olmadığımı düşünüyorum. Eğitim alanı çok ciddi, saygı duyulası bir alan, ileri süreçte ne olacağını bilemeyiz lakin bugün vermemekteyim.

AC: Önümüzdeki dönem hayata geçirmeyi planladığınız hedefleriniz ve projeleriniz neler?

DÇ: Konu olarak ”idrak”, anlam olgusunu kavramaya çalışacağım. Süre gelen çağlar arası, köklü değişimler dünyayı daha geniş alanda ve yeniden anlamlandırma olanağı kazandırması bakımından, bir sonraki kişisel sergimde anlatan ile anlatılan arasındaki ilişkiyi, izleyici ile buluşturmayı planlıyorum.

AC: Eserlerinizi nerelerde bulabilirler?

DÇ: Kendimi temsil ediyorum. İnternet sitem ve atölyem üzerinden çalışmalarımı bulabilirler. Güncel bir sergim esnasında da çalışmalarımı keşfedebilirler.

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.