Yılbaşı İçin Neşeli Hediye Kutuları Hazırladık…
Aralık 12, 2020

Yılbaşı İçin Neşeli Hediye Kutuları Hazırladık…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201211-WA0034-002.jpg

Toz Atölye’nin kurucularından Lale Sarıoğlu Erkman ile Cumartesi röportajı gerçekleştirdim.  Markanın kuruluş hikayesini, yılbaşı için hazırladıkları ürünleri, ürünlerin tasarımlarını neye göre karar verdikleri ile ilgili birçok sorumun cevabını yanıtladı.

AC: Toz Atölye’nin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?
LSE: Ortağım Pınar Ertin ile birlikte her ikimiz de kurumsal firmalardaki çalışma geçmişimizin ardından çok isteyip de zamansızlıktan bir türlü fırsat bulamadığımız seramiğe öncelikle hobi olarak başladık. Sevgili arkadaşımız ve hocamız Tülin Bozüyük’le yaptığımız harika dersler esnasında seramiğin, hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu fark ettik. Bir süre sonra derslerdeki vakit bize yetmemeye başladı, evlerimizde yaptığımız seramikler için de tahmin edeceğiniz üzere fırın gereksinimimiz doğdu. Aslında daha ileriki süreçte düşündüğümüz atölye kurma fikri şu anki atölyemizin bulunduğu yeri tesadüfen bulmamla birlikte bir anda hayata geçti ve iki yıl önce Toz Atölye’nin temelleri kuruldu.

AC: Markanızın çatısı altında kaç kategoride ürün satışlarınız bulunuyor?
LSE: Biz sofra ürünleri tasarlıyoruz. Bardak, fincan, kupa, tabak, kase, servis ürünleri gibi çeşitlendirebileceğimiz pek çok alt kategorimiz ile birlikte kişiye özel tasarımlarımız bulunuyor.

AC: En çok hangi ürünleriniz tercih ediliyor?
LSE: Bardak, fincan ve kupaların kullanım alanı geniş olduğundan biraz daha fazla tercih ediliyorlar. Farklı çamur türlerinden, çok çeşitli form ve renkte bardak üretiyoruz.

AC: Tasarımlarınızı nasıl oluşturuyorsunuz?

LSE: Doğruyu söylemek gerekirse bu işin satışından çok üretim kısmı mutlu ediyor bizi, butik bir işletme olmamızın da verdiği rahatlıkla tamamen içimizden geldiği gibi tasarımlar yapıyoruz. Bizim için kullanışlı olması ve ruhumuza hitap etmesi önemli. Yeni denemeler yapmaya bayılıyoruz. Seramik dünyası o kadar geniş ki, tekniğinden, malzemesine, sırından, pişirim derecesine kadar sınırsız varyasyon var. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz ve bu da heyecanımızın sonsuz bir tutkuya dönüşmesine yol açıyor. Seramik yapan herkes aynı fikirdedir sanırım; fırını açtığımız andaki heyecan ve yeni çıkan ürünler ile karşılaşmanın verdiği mutluluğun tarifi yok diyebilirim. İşletmelere ve firmalara yaptığımız ürünlerde öncelikli olarak onların taleplerine, ihtiyaç ve kullanım alanlarına göre en doğru malzeme ve modeli seçerek müşterilerimiz ile ortak bir noktada buluşuyoruz. Özetle onların hayalindeki ürünü kendi tarzımızla birleştirerek üretiyoruz.

AC: Ürünlerinizi hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
LSE: Her şeyden önce bizi yansıtmasına ve kullanışlı olmasına dikkat ediyoruz. Tarz olarak çok yakın olsak da ikimiz de kendi özgün ürünlerimizi yaratıyoruz. Detaya çok önem veriyoruz, şekil vermeden rötuşa, sırlamadan pişirmeye kadar her aşama ayrı titizlik gerektiriyor. Tasarıma uygun olarak çalıştığımız kalın ürünler dışında genel olarak ince ve zarif ürünler yaratmaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimizin de bu tarz ürünleri daha çok beğendiğini geri dönüşlerden anlıyoruz.

 

AC: Kadınlar ne tarz ürünler almak istiyorlar?
LSE: Tabii ki zevkler çok değişiklik gösteriyor. Ancak en belirleyici unsurlar renk, kullanım rahatlığı ve ürünün sağlamlığı. Kadınlar için en önemlisi ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanabilmesi😊

AC: Yılbaşı için hazırladığınız ürünleriniz var mı?
LSE: Yılbaşı için ürünlerimizi farklı içeriklerde kombinleyerek neşeli hediye kutuları hazırladık.

AC: Bu dönemde en çok hangi ürünler tercih ediliyor?
LSE: Hediye olarak yine çoğunlukla kupa ve bardaklar tercih ediliyor. Bir de bu yılbaşını evlerimizde geçireceğimizden yılbaşı sofraları için sunum ve servis ürünleri çokça tercih ediliyor.

AC: Ürünlerinizi tüketiciler nereden alabilirler?
LSE: Ürünlerimizi İstanbul Kavacık’taki atölyemizden, www.tozatolye.com dan ulaşabilecekleri web sitemizden ve instagram sayfamızdan alabilirler.

AC: Önümüzdeki dönemde hedefleriniz ve projeleriniz neler?
LSE: Öncelikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminden bir an önce kurtulup, sağlıkla, sevdiklerimizle, keyifli günlerimize dönmeyi diliyoruz. Bir arada, neşeli sofraları çok özledik.
En büyük hedefimiz ürünlerimizin kalabalık sofralara eşlik etmesi.