Yöresel Dünya Kahvelerine ve 3. Nesil Demleme Tekniklerine İlgi Gün Geçtikçe Artıyor
Aralık 20, 2020

Yöresel Dünya Kahvelerine ve 3. Nesil Demleme Tekniklerine İlgi Gün Geçtikçe Artıyor

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/12/Foto-1.jpg

Yeni nesil çekirdek kahve ve demleme ekipmanlarının online satış mağazası COFFEEBOU.com’un kurucusu Jülide Beydoğan ile Pazar röportajı gerçekleştirdim. Kahve ve çikolata sever biri olarak merak ettiğim sorularımın yanı sıra sizden gelen soruları da röportajıma ekledim.

AC: Jülide Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

JB: İşletme bölümünden mezun olduktan sonra dijital marketing dünyasına yönelik 15 yıl kadar tasarım direktörlüğü, marka, elektronik ticaret, satış-strateji danışmanlığı yaptım. Bu sayede tekstilden dekorasyona, inşaattan gıdaya kadar birçok sektörü tanıma fırsatım oldu. Bu süreçte birçok online tasarım projem ödüle layık görüldü.

İş hayatında başarılı olmanın en önemli anahtarının mutlu bir aile hayatının olduğuna inanırım. Her zaman benim yanımda olan sevgi ve saygı duyduğum bir eşim ve iki çocuğum var.

 

AC: COFFEEBOU’nun kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

JB: COFFEEBOU’nun kuruluşu aslında sürpriz olmadı. Çünkü kahveyi çok seviyoruz ve sıklıkla tüketiyoruz. Böyle olunca da yılların dijital marketing tecrübesini böyle bir alanda ortaya koymaya karar verdik. Profesyonel anlamda kahveyi hayatıma katmadan önce yaklaşık 3 yıl dünya kahveleri alanında araştırma yaptım ve birçok çekirdeği birçok farklı kavrulma ve demleme tekniğiyle deneyimleme şansım oldu. Ayrıca Yeni Nesil (3. Dalga) kahve kültürü, demleme ve kavurma teknikleri alanlarında eğitimler aldım ve hala da birçok kaynaktan beslenmeye devam ederek bu alanda kendimi her geçen gün güncelliyorum.

Bu ön hazırlık aşamasından sonra ‘Dünyanın En İyi Çiftliklerinden Fincanınıza Dolan Lezzet’ sloganı ile ‘nitelikli, iyi kahve’yi gurme kahveseverlerle buluşturmak ve yeni deneyimleyecek herkesi dünya kahveleriyle tanıştırmak için COFFEEBOU.com‘u hayata geçirdik. Böylece COFFEEBOU.com kaliteli ve nitelikli en iyi ve en taze çekirdeğe kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir Kahve Pazaryeri olarak bu dünyada yerini aldı.

Adımızdan da anlaşılacağı üzere fabrikasyon, seri üretim niteliğinde hizmet vermek yerine, hayatın, doğanın, kahvenin tadına ve keyfine vararak hizmet vermeyi tercih eden, kaliteli ve ödüllü kahve çekirdeklerini bir arada bulabileceğiniz ‘Yeni Nesil Butik Kahve’ niteliğinde kurulmuş online satış mağazasıyız. Nitelikli kahve çekirdeklerini yeni nesil ev ve ofis demleme teknikleriyle deneyimlemeyi seven kahve sever kocaman bir aile olarak Coffeebou.com ile bu deneyimi yaşamak isteyen herkesle buluşturmayı hedefliyoruz ve bundan keyif alıyoruz.

AC: Markanızın çatısı altındaki ürün kategorilerinden bahsedebilir misiniz?

JB: Kahve, keşfi ve içecek olarak tüketilmeye başlanmasından bu yana içinde bulunduğu dönemin ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda şekillenmiş ve günümüze gelinceye kadar 1. Nesil, 2. Nesil ve şu anda günümüzde popülaritesi hızla artan 3. Nesil ya da 3. Dalga şeklinde isimlendirilmiş ve bu teknikler kahve nesilleri trendlerini oluşturmuştur. COFFEEBOU bu noktada 3. Dalga kahve kültürüne daha yakın bir konumdadır. Kahve çekirdeklerimiz; Dünyanın dört bir yanındaki en ünlü ve nitelikli kahve çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına dikkat edilerek ve tazeliği korunarak saklanan büyük lezzet potansiyeline ve 80 puanın üzerinde tadım notuna sahip, Güney ve Orta Amerika, Asya Pasifik ve Afrika’nın verimli topraklarında üretilen onlarca yöreye ait kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır.

Nitelikli gurme çekirdeklerimizin yanında, Belçika, ve İsviçre Çikolatalı, Fındıklı, Ahududulu aromalı ve sade filtre kahvelerimiz ve yine aromalı ve sade Türk kahvesi ve dibek kahvesi gibi geleneksel lezzetlerimiz, frappe, sıcak çikolata, sahlep, gold kahve toz içecek grubumuz, Güney Afrika endemik bitkisi olan Rooibos çayından bir çok farklı versiyonuyla bitki ve meyve çaylarımız ve demleme ekipmanlarının da satışa sunulduğu bir mağazayız. Ve tabi Dünya Kahvelerinin en iyi arkadaşı el yapımı Belçika çikolatalarımızı da unutmayalım 🙂

 

AC: Kahve nesillerinden, trendlerden söz ettiniz. 1.  2. 3. nesil kahve nedir?

JB:1.Nesil kahve 1900’lü yılların başında keşfedilen, suda çözünebilir, toz-granül kahvelerdir. Hızlı hazırlanır, temizlik derdi yoktur, bardağa 1-2 kaşık kahve ve üzerine sıcak su ekleyerek hazırladığımız pratik içecektir. Ancak bu suda eriyen granül kahvenin yapımında, kahve çekirdekleri kimyasal ve ısıl işlem gördüğünden çekirdeğin karakteristiği ve yapısı, aromatik dengesi tamamen bozulmuş oluyor.  Gördüğü işlemler sonucu aromasını kaybeden çekirdeğe dışarıdan yapay aroma, raf ömrünü uzatmak için koruyucu ve katkı malzemeleri ekleniyor. İçeriğindeki kahve miktarı çok azalıyor. Ortaya kahve oranı az, oldukça ekonomik bir içecek çıkıyor ama maalesef sağlıklı olduğunu söylememiz mümkün değil.

  1. Nesil kahveciliğin doğuşu ise 1960’lı yılların başına rastlar. Zincir kafelerin doğmasıyla ortaya çıkar. Espresso bazlı kahveler popülerdir ve süt-krema eklentisiyle kahve çeşitliliği sağlanır. 1. Nesil Kahveciliğe göre nispeten daha sağlıklıdır. Tek tip kahve tüketmek yerine kahve severlere seçme imkanı sunar. Sert tercih edenler için espresso daha yumuşak sevenler için latte ve mocha tarzı çeşitlilikler vardır. Kahve çeşitliliğinin yanı sıra asıl bu kültürü önemli kılan nokta kahve içilecek yerlerin aynı zamanda ‘sosyalleşme mekanları’ olmasıdır. İnsanlar için ne içtiğinden ziyade nasıl vakit geçirdiği daha önem kazanmıştır. Ama burada da dezavantaj fiyat olarak karşınıza çıkar. Günde birkaç fincan kahve içmek için ve sosyalleşmek için bu kafelere gitmek günün sonunda maliyetli olacak, sürdürülebilir gelmeyecektir. Diğer yandan maliyeti düşürmek adına hazırlanan kahveler şurup, krema ve aromalarla tatlandırıldığı için kullanılan kahve çekirdeğinin kalitesi düşük olabilir ve gurmeleri tatmin etmeyebilir.

3.Nesil Kahvecilikte ise içtiğiniz kahvenin yöresi, yetiştirilme koşulları, yüksekliği, hasat tarihi, çekirdeğin yapısı, türü, işlenme şekli, çiftlik özellikleri, tadım notları, karakteristik aroma özellikleri, aldığı ödüller (Bkz. Cup of Excellence) kavrulma profilleri, öğütme seçenekleri ve demleme teknikleriyle birlikte birçok bilgiye sahip olursunuz ve kabul görmüş demleme ve kavurma tekniklerinin yanı sıra tamamıyla kendi damak tadınıza uygun dereceleri yakalamak olasıdır. Daha butiktir, kişiye özeldir. Sağlıklıdır, ne içtiğinizi bilirsiniz. Performans açısından oldukça üst seviyede tadım ve lezzet deneyimlersiniz.

İşte COFFEEBOU tam da bu noktadadır. Yeni nesil çekirdeklerin tüm özelliklerini bilerek onları satın alırsınız. Evde ya da ofisinizdeki demleme ekipmanınıza göre nasıl öğütülmesini isterseniz isteğinize göre öğütülür adresinize taze taze gönderilir. Size de tamamıyla kendi damak zevkinize uygun şekilde demlemek ve gerçek iyi kahvenin tadına varmak kalır.

 

AC: En çok ne tarz kahveler tercih ediliyor?

JB: Aslına bakarsanız tamamıyla sizin damak tadınız belirliyor. Herkes aynı çekirdeği kullansa bile demleme tarzı ve damak zevkine göre deneyimlediği tat kendine has nitelikte oluyor. Ama kısaca çok tercih edilenleri şöyle sıralayabiliriz. Özellikle zincir kahve markalarının ülkemize girişi ve tüketiciyi farklı kahve versiyonlarıyla buluşturması özellikle Latin Amerika çekirdeklerine yani klasik bilinen, alışılagelmiş kahve tadına yönlendiriyor tüketiciyi. Odunsu, baharatlı topraksı tatlar daha çok tercih ediliyor. Afrika çekirdekleri daha meyvemsi daha çiçeksi tatlar ve aroma barındırıyor karakteristik olarak. Farklı, gurme lezzetlere açık olan tüketiciler ise daha çok bu tatlara yöneliyor.

 

AC: Çekilmiş kahve kaç gün taze kalabilir?

JB: Önerimiz kahvenizi çekirdek olarak sipariş vermeniz ve mümkünse demlemeden hemen önce taze öğütmeniz. Ama bir öğütücünüz yoksa COFFEEBOU.com’da siparişinizin hemen ardından demleme ekipmanınıza göre isteğiniz profilde kahve çekirdeklerinizi öğütüp tek taraflı valfli Kraft kahve paketlerine koyuyoruz. Tek taraflı valfli paket tercih etmemizin sebebi kavrulma ve öğütme esnasında kahveden çıkan gazın paketledikten sonra çıkmaya devam etmesinin sağlanması ama içeri hava girişinin engellenmesiyle kahvenin maksimum seviyede tazeliğini koruması. Öğütme işleminden hemen sonra kahvenin bayatlama süreci için geri sayım başlar. Paketi açtığınızda ilk demlediğiniz kahve ile son demlediğiniz arasında fark mutlaka oluşur. Valfli paketler sayesinde paket açılmadan tazeliğini 1 yıl korurken açtığınızda maksimum 1 ayda tüketmeniz gerekir. Bu nedenle COFFEEBOU ambalajları 250G ve 125G paketlerden oluşur. Her defasında taze tüketmeniz için 🙂

AC: Tavsiye ettiğiniz en iyi filtre kahve nedir?

JB: Her yörenin çekirdeğinin kendine has karakteristik aromatik özelliği ve bu özellikleri maksimum derecede açığa çıkartacak her birine ayrı uygulanan kavurma reçetelerimiz vardır. Ama rakım olarak 1600m 2000m aralığındaki kahveler özellikle 2000m ve üzeri daha aromatik, daha dolgun ve daha olgun çekirdeklerin yetiştiği kahve ağaçlarından elde edildiği için daha kıymetlidir diyebiliriz. Costa Rica, Honduras Tucan Birds, Guatemala Huehuetenango, Nicaragua La Finca Tormenta, Kenya Thika AA, Rwanda Birambo, Burundi Kirezi, Indonesia Sumatra.

 

AC: Kaç çeşit kahveniz bulunuyor?

JB: 20’ye yakın yöresel çekirdeğimiz mevcut.

AC: Kahveyi metal filtre ile demlemek kahvenin tadını bozar mı? Kağıt ve metal filtre arasındaki nasıl bir tat farkı oluşur?

JB: Kaliteli bir metal filtre ise  hayır bozmaz. Hatta tüm demleme ekipmanları bir yana French Press bir yana diyen kahve severlerimiz çoğunlukta 🙂 Daha gövdeli ve aromatik tat seviyorsanız kağıt filtre yerine metal filtreyi önerebiliriz. Çünkü metal filtre, öğütülmüş çekirdekler içindeki yağ ve partikülleri kağıt filtre kadar kahveye karışmasını engelleyemez. Ve kahveniz demleme süresi boyunca suyla birlikte kalır ve daha yoğun bir lezzet sunar.  Kağıt filtre ile demleyeceğiniz kahveniz mikro parçaları geçirmeyeceğinden çok daha berrak ve yumuşak içimli olacaktır.

AC: Filtre kahve demlenenin püf noktalarını anlatabilir misiniz?

JB: Pandemi dönemiyle birlikte evlere kapanmamızın ardından profesyonel demleme teknikleri ve ekipmanlarıyla nitelikli kahve içmek isteyen pek çok kahve sever tarafından bu sorular geliyor. https://coffeebou.com/blog/ Blog sayfamızda Barista önerisi demleme tekniklerimizi detaylı olarak sizler için hazırladık.  Her bir ekipmanla ayrı ayrı ele alınan demleme teknikleriyle siz de evinizin konforunda iyi kahve içmenin keyfini sürmek isterseniz online kahve mağazamıza bekleriz.

 

AC: “Kahvenin en iyi arkadaşı çikolata” diyorsunuz. Kahvenin en iyi arkadaşı neden çikolata? Bu söyleminizi açabilir misiniz? Kahve ve çikolata ikilisi sizin için neyi ifade ediyor?

JB: Kendi başına kahve ve çikolatanın muhteşem tadı, kokusu ve görüntüsü bize paha biçilmez keyif dolu anlar yaşatmaya yetiyor da artıyor bile. Bu ikilinin birlikteliği çok eskilere dayanır. Önceleri içecek olarak tüketilen kakao sonraları yenilebilir forma dönüştürülüyor. İlk kez yenilebilir formda tabletler İngiltere’de üretilmeye başlanıyor. Sonrasında el yapımı üretimiyle Belçika, çikolatayla adeta özdeşleşiyor.

Kahve ve çikolata hem tat/aroma hem de koku olarak muhteşem uyum sağlayan bir ikili. Kahve içerisindeki kafein, metabolizmayı hızlandırıyor ve özellikle spor öncesi tüketildiğinde ekstra yağ yakımına sebep oluyor. Kafein yine beyin yorgunluğunu azaltıyor ve zindelik sağlıyor. Kalbi güçlendirerek damarlardaki kan dolaşımını kolaylaştırıyor.

Gelelim çikolataya… Çikolata içinde bulunan maddeler, nam-ı diğer mutluluk hormonu seratonin hormonunun salgılamasını artırıyor. Hatta bilimsel verilere dayandırırsak mevzuyu, strese karşı tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca kakaoda bulunan antioksidanlar ve flavanoller nedeniyle beyin ve vücut üzerinde sayısız fayda sağladığı biliniyor.

Bir fincan kahve ve bir parça çikolata ile güne başlıyorsanız, kahvenin verdiği zindeliğin, çikolatanın verdiği mutlulukla birleşmesiyle o günün kötü “geçme” şansı pek yok gibi.

Ya da koyu bir sohbet ortamının en tatlı eşlikçisi olarak o keyifli anlarımıza bir anda dahil oluveriyorlar ve hem kokuları hem tatlarıyla hafızalara o eşsiz anların, mutlulukların anıları kazınıveriyor. Hal böyle olunca bu efsane ikiliyi “kahve mağazamızda” birlikte sunmamız elbette kaçınılmaz oluyor 🙂

AC: Türkiye’ye çikolata ilk ne zaman gelmiştir?

JB: İtalyan maceraperest Gemelli Careri’nin, 1693 yılında İzmir’de dostlarına ikram ettiği sıcak çikolata, Osmanlı topraklarındaki bilinen ilk çikolata deneyimi olarak bilinir. Uzun süre sadece tıpkı Avrupa’daki gibi sadece sarayın ve saraya yakın seçkin kişilerin tadını bildikleri bu lezzet, sonraki dönemlerde Pera’da lüks oteller ve kafelerde sıcak çikolatanın sunulmasıyla tanınmaya başlamış.

AC: Çikolatalarınızın özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

JB: Çikolatalarımız el yapımı butik olarak siparişin hemen sonrasında taze üretiliyor. Stok tutulmuyor.  %100 doğal olarak hazırlanıyor, içerisinde koruyucu ve katkı malzemesi asla bulunmuyor. 1. Kalite Belçika Çikolatası, zamanında toplanmış ve kurutulmuş kuru meyveler ve kuruyemişler kullanarak ürettiğimiz kırmalık tablet çikolatalarımız inanılmaz sevildi ve çok tercih ediliyor. Ahşap çekiçle birlikte satışa sunduğumuz çikolatalarımızı bu haliyle kahvenizin yanında keyifli bir ritüelle servis edebiliyorsunuz.Tabletlerimize alternatif yine bir fincan kahve ile birlikte ikramlık olarak sunabileceğiniz stick çikolatalarımız da mevcut.

AC: Kadınlar ve erkekler ne tarz çikolata ve kahve tercih ediyor? Kadınların ve erkeklerin çikolata ve kahve tercihlerinde farklılıklar gözlemliyor musunuz?

JB: Evet oldukça farklılıklar gözlemliyorum. Kadınlar daha çok yumuşak içimli, asiditesi düşük kahveleri ve çikolata, vanilya ve fındık aromalı kahveleri tercih ediyorlar. Çikolata tercihleri ise şeker oranı az olan bitter oluyor.

Erkeklerin tercihi ise daha çok espresso bazlı sert içimli kahveler, daha çok Latin Afrika çekirdekleri oluyor. Çikolata tercihleri ise değişkenlik gösteriyor. Sütlü ve bitter erkek tüketiciler tarafından da oldukça talep görüyor.

AC: Hangi kahve ve çikolatayı birbirinin tadını destekleyen en güzel kombinasyon olarak tanımlarsınız?

JB: Hangi kahvenin yanında hangi çikolata damakta lezzet patlaması yaşatır? Bu iki çekirdek arasındaki aromalar birleştiğinde nasıl bir ahenk oluşur? Kahveden de çikolatadan da maksimum tadı hangi birliktelikle yakalarız? Bu soruların cevabı her ne kadar kişisel damak zevkinize bağlı olsa da yine de karakteristik ve aromatik olarak önerdiğimiz kombinasyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kahvede tercihiniz Espresso ise yanında tadacağınız çikolatadaki kakao oranının en az %70 – %85 olmasını öneririz. Her iki lezzet de baskın olacağından espressonuzdan alacağınız bir yudumla ağızda eriyen bitter çikolatanızın aroması dolgun ve yoğun bir lezzet patlaması yaşatacak damağınıza.

Diğer yandan asidite oranı yüksek bir kahve tercih etmişseniz bu tatları sütlü ya da beyaz çikolata dengeleyebilir daha yumuşak, rahat ve keyifli bir tadım yakalayabilirsiniz. Bu önerilerimizi sıralarken kahvenizi şekersiz içtiğinizi varsayıyoruz 🙂

Latin Amerika çekirdeklerini tercih ediyorsanız; Colombia, Guatemala, Honduras. Sütlü, karamel dolgulu, portakallı bitter, fındıklı çikolatalarla keyifli bir uyum yakalarsınız.

Daha meyvemsi ve çiçeksi tadım notlarına sahip Afrika kahve çekirdekleriyse tercihiniz sütlü çikolatalar, asiditesi düşük olan Indonesia Sumatra ve Ethiopia yörelerinin kahveleriyle birlikte kırmızı orman meyveli, naneli pralinler tercih edebilirsiniz.

 

AC: Bitter çikolata ve Kahve yararlı ama günde kaç fincan kahve ve kaç parça çikolatadan sonra zararlı olur?

JB: Günde maksimum 3 fincan kahve tüketmelisiniz. Şekersiz ve şurupsuz öneriyoruz. Çikolata ise her ne kadar karşı konulamaz ise de günde 2-3 küçük kare parçayı geçmemeli 🙂

AC: Kahve ve çikolata yapımı ile ilgili workshoplar planlıyor musunuz?

JB: Evet önümüzdeki dönemlerde kahve ve çikolata workshopları planlıyoruz. Bahar döneminde bu ve benzeri projelerimizi hayata geçirmek üzere hazırlanıyoruz.

AC: Şirketlere özel yılbaşı paketleri hazırlıyor musunuz?

JB: Evet yılbaşı paketleri hazırladık. Özellikle pandemi süreciyle birlikte değişen çalışma şekli hediyeleşme kültürümüzü de etkiledi. Birçok firma çalışanlarının bu dönemde morallerini yüksek tutmak ve onları mutlu etmek, yanlarında olduğunu hissettirmek adına kahve ve çikolatadan oluşan lezzetli ve şık hediye paketleri talep ediyor. Sadece yılbaşında değil tüm özel günlerde bu şekilde kurumsal hediye paketleri hazırlıyoruz.

AC: Tüketiciler sizin ürünleriniz nereden temin edebilir?

JB: COFFEEBOU.com online satış mağazamızdan güvenle alışveriş yapabilirler. İster kredi kartı isterlerse havale/eft ödeme seçenekleriyle siparişlerini oluşturabilirler. Instagram mağazamız Instagram.com/coffee.bou ürünlerimizi inceleyebilir oradan da iletişime geçebilirler.

Dünya kahveleri birçok tüketici açısından yeni yeni keşfedilen bir tat ve deneyim olduğundan sürekli destek ihtiyaç doğabiliyor tüketiciler açısından. Bilgi almak istedikleri her türlü konu için bizimle irtibatta olabilirler. Bu görüşmeler sonrasında hem kendi damak tatlarına uygun doğru kahveye yönlendiriyoruz hem de ev ortamında ya da ofis ortamında nasıl demleyeceklerine dair bilgilendirme sağlıyoruz. Bu strateji bizim için çok önemli. COFFEEBOU müşterisi kendini sipariş aşamasından kahveyi yudumladığı ilk ana kadar kendini özel hissetmeli. Ve doğru tadı yakaladığından emin olmalı😊