Hem Çalışabileceğiniz Hem de Dinlenebileceğiniz Bir Yer Salt Galata

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/01/salt-galata.jpg

Bankalar Caddesi’nde yer alan SALT Galata, Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmani-i Şahane için tasarlanmış. 1892 yılında hizmete açılan yapı anıtsal ölçeğinin yanı sıra, ön ve arka cephelerde kullanılan Neolokal adlı restoran ve oryantalist mimari üsluplardaki şaşırtıcı farklılık dolayısıyla İstanbul’da benzersizdir.

Kullanıma girdiği tarihten itibaren çok çeşitli nedenlerle yapısal müdahalelere maruz kalan yapının yeniden işlevlendirme çalışmaları, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin yönetiminde Mimarlar Tasarım tarafından yürütülmüş. Kasım 2011’de açılan SALT Galata, yapının özgün karakterini ortaya koyacak biçimde eklerinden arındırılarak mekansal kurgusu çok katmanlı programların gereksimlerine göre düzenlenmiş.

Bir ihtisas kütüphanesi niteliğindeki SALT Araştırma mekanı, SALT Galata’nın orta avlusunda 650 metrekarelik bir alandan oluşur. Osmanlı Bankası Müzesi Koleksiyonu’nun yapıya yayılan dijital sunumları, büyük bir sergi mekanı ve kayıtlı araştırmacılara yönelik SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu’nun bulunduğu -1 katından başlar. Yapıda ayrıca, 218 kişi kapasiteli Oditoryum, çok sayıda katılımcıyla çalışamaya elverişli Atölyeler, program ve özel etkinlik mekanları, ofisler ve serbest çalışma alanları bulunur. Robinson Crusoe 389 kitabevi tarafından işletilen Dükkan ile Neolokal restoranı giriş katında konumlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.