Pera Palas’ta Atatürk’ün Kaldığı 101 Nolu Oda Heyecan Verici

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/01/20200125_151819-1280x960.jpg

Pera Palas’ın birinci katında bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı 101 Nolu oda görülmeye değer. Mustafa Kemal Atatürk isminin Pera Palace Hotel’in konuk defterine ilk kez yazdığında, yıl 1917 idi. O yıldan sonra defalarca Mustafa Kemal Atatürk’ün Pera Palace Hotel’de kaldığı biliniyor. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. Yılı olan 1981’de Ata’nın şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirildi.

Odada bulunan her eşya tarihten izler taşıyor. Kapının girişinde Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarından oluşan fotoğraflar bulunuyor. Her eşya bir zarafetin, asaletin izlerini taşıyor. Hemen yandaki odada ise oturma grubu yer alıyor. Bu odada Mustafa Kemal Atatürk’ün yaz aylarında giydiği Ferre marka beyaz keten takımı, Kastamonu’da ilk kez giydiği Panama şapkaları, gömleği ve 40 numara el yapımı ayakkabıları sergileniyor.

Ayrıca oturma odasında görenleri etkileyen seccadenin hikayesi şöyle; Hindistan başkanı Mustafa Kemal Atatürk’e bir hediye vermek istemiş. Bir kahine en iyi hediyeyi hazırlamasını söylemiş. Kahin duvardaki halıyı dokumuş ve bu halı Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiş.

Halının üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati ve 10 Kasım Çiçeği işlenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.