Sabun ve Zeytinyağı Yapan Girit Mübadili Bir Aile’nin Hikayesi…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2022/07/20220716_114803-1280x1707.jpg

Altınoluk’ta bayram tatilini geçirirken bir sabah ailem ile Küçükkuyu’ya bağlı Yeşilyurt köyüne kahvaltıya gittim. Kahvaltıdan dönerken yolda ‘Sabunhane’ gözüme çarptı. Annem’den Sabunhane’ye girmesini rica ettim. Sabunhane’nin bahçesine girdiğimizde güzel bir atmosfer bizi bekliyordu. Antik Sabunhane’nin sahiplerinden Melda As bizi güler yüzüyle karşıladı. Sabunhane’nin her yerinde bir yaşanmışlık, bir tarih ve bir hikaye var. Ailesinin Girit mübadelesi sırasında  Türkiye’ye gelirken kullandıkları bavullu bile sergiliyorlar. Sabunları satın almaktan öte tarihin izlerini görme fırsatı da buluyorsunuz. Girit mübadili ailenin hikayesini Melda Hanım’ın ağızdan paylaşıyorum.

1924 Girit mübadiliyiz. 1924 yılında Mübadele döneminde ailemiz Girit’ten bu bölgeye gelmişler. Bu gördüğümüz yer 2018 yılına kadar zeytinyağı fabrikamızdı. Kışın zeytinyağı yazın da sabun üretimi yapıyorduk. 2018 yılında revize ederek Antik Sabunhane’ye çevirdik.  Biz dört kız kardeşiz. En küçük kız kardeşimiz 2018 yılında kendi Mavras isimli kendi zeytinyağı fabrikasını kurdu. Burası da sabun üretim merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu görmüş olduğunuz el yapımı sabunların hepsi burada üretiliyor.

Eski usul odun ateşinde kazanlarda el yapımı sabunlarımızı hazırlıyoruz. Duvarlarda gördüğünüz resimler bizim dört kuşak aile fertlerimiz. Eskiden sabun yapılırken neler kullanılıyorsa burada da o ürünleri sergiliyoruz.

Mübadele döneminde ailemiz buraya gelirken kullandıkları bavulu da buraya gelen ziyaretçilerimizin görmesi içinde sergi alanımızda yer alıyor. Aynı zaman buraya gelen ziyaretçilerimize bölgeyi de anlatıyoruz.

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.