Zeytinyağının Nasıl Üretildiğini Merak Edenler İçin Zeytinyağı ‘’Fabrika- Müzesi’’…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2022/07/muze01-1280x909.jpg

Bayram tatilinde Küçükkuyu’da yer alan Türkiye’de türünün ilk örneği olarak Zeytinyağı “Fabrika – Müzesi”nde gezme fırsatı buldum. 2001’den beri yerli, yabancı onbinlerce kişi tarafında müze geziliyor.

Küçükkuyu‘daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor.

Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergilenmekte.

Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Küçükkuyu’nun girişinde yer alan Adatepe Zeytinyağı Müzesinde, modern müzecilik anlayışı gereği olarak düzenlenmiş.

Müze Dükkanından taze zeytin, zeytinyağı, doğal sabun ve özgün olarak tasarlanmış çeşitli mutfak aksesuarları ve kitaplar alabilir.

 

Adatepe Mutfak’ta çay ve kahve çeşitleri, soğuk ve taze meyve suları ile tümü doğal malzemelerle hazırlanan yerel zeytinyağlı yemekleri tadabilirsiniz. Müze haftanın yedi günü 09.00-17.30 saatleri arasında açık olup, giriş ücretsiz.

 

Bayram tatilimde Antik Sabunhane’yi ve Zeytinyağı Fabrika müzesini gezmek beni mutlu etti. Denize girmek, doğayı gezmenin yanı sıra bu tarz hikayesi olan yerleri gezmek insana çok şey katıyor.

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.