Asalet, Lüks ve İhtişamın Rengi Mor

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/01/DRZ02736-1280x1920.jpg

Kıyafetlerimde mor rengini tercih etmeyi severim. Bloğumda mor rengin ne anlama geldiği ile ilgili bilgi vermek istedim.

Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renk olduğunu öğrendim. Özellikle açık tonlardaki mor renklerinin rahatlatıcı etki olduğunu biliniyor. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

Mor rengi seven insanların genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan ağır başlı ve asil ruhlu kişiler olduğu da söyleniyor.  Mor giyenlerin duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazlaymış.

Mor renk, vücuttaki hormonları ve salgı bezlerinin çalışmasını da etkilemektedir. Özellikle sara, menenjit gibi beyin hastalıklarında tedaviyi desteklediği söyleniyor. Eklem iltihaplarına karşı faydası olduğu belirtiliyor.

Mor renk, kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebiliyor. Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebiliyor. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabiliyor.

Siz de mor renk için söylenen faydalardan yararlanmak adına giysilerin yanı sıra  ev dekorasyonunda da  tercih edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.