Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Çayları Biliyor Musunuz?

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/03/IMG-20200317-WA0003.jpg

COVİD- 19 virüsüyle mücadelemizin devam ettiği şu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirici yiyecek ve içecekleri araştırıyoruz. Okulların tatil olduğu eğitimin ve öğretimin evden başlayacağı ve birçok kurumun evden çalıştığı şu günlerde ben de sizin için bağışıklığımızı artıcı bitki çayları ve kolay tarifleri araştırdım. Her zaman, kolay, basit yararlı tarifleri severim. Evet bağışıklığımızı güçlendirici ilaçları ve C vitaminlerini içelim. Onun yanında bağışıklığımızı güçlendirecek bitki çaylarını da tüketebiliriz. Peki o zaman bağışıklığımızı güçlendiren ilk çayımız gelsin…

Yeşil Çay
Aslında bildiğiniz siyah çayın ham ve işlem görmemiş hali olan yeşil çayın, yüzyıllardır şifa kaynağı olduğuna inanılarak kullanıldığı söyleniyor. Faydaları saymakla bitmiyor. Çok güçlü bir bağışıklık güçlendirici. Çünkü çok yüksek oranda antioksidan içerdiği biliniyor. Yaşlanma karşıtı, kan bansıcını düzenler. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımına yardımcı oluyor. Günde 4 fincanı geçmeden tüketmek gerektiği söyleniyor.

Kuşburnu
Tam bir C vitamini deposu olan kuşburnu, turunçgillerin hepsinden daha fazla C vitamini içeriyor. Ayrıca magnezyum, polifenol, demir, likopen, A, B, E ve K vitaminleri bakımından zengin kuşburnu, bağışıklık sistemini desteklendiği biliniyor. Kolesterolün düşürülmesi, solunum yolu hastalıklarının iyileştirilmesi, kansere karşı koruma sağladığı ifade ediliyor. Hücre yenilenmesinde etkili.

Ihlamur
Ihlamur alırken yapraklı olan ıhlamuru tercih etmeyin. A, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri içerir. Çok güçlü bir antioksidandır. Vücudun toksinlerden arınmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu bilmekte. Sakinleştirici özelliği bulunuyor. Öksürüğe iyi geliyor. Bağırsak temizliğine yardım ediyor. İdrar söktürücü. Antibakteriyel olduğundan bakterilerin artmasını önlediği söyleniyor.

Zencefil
Araştırmalarım sonucu B3, B6 demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Aynı zamanda lizin, treonin, triptofan, valin ve fenilanin gibi amino asitler içerir. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıklarda başvurduğumuz zencefil taze, kurutulmuş ve toz halinde bulunuyor. Mide bulantısına iyi geliyor, sindirim ve hazmı kolaylaştırıyor. Kas ağrılarını azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Antibakteriyeldir. Okuduğum bilgilerde kan sulandırıcı etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar zencefil tüketmemeli diyor.

Araştırmalarım sonucu bitkilerin özel sağlık sorunu olanlar, hamile ve emziren kadınlar veya ilaç kullananlar doktorlarına danışarak tüketmesi gerektiği söyleniyor. Tarifi verilen bütün karışık çaylara tercihen limon, bal ekleyebilirsiniz. Veya kaynatırken hem vitamin hem şeker olsun derseniz meyvelerden faydalanabilirsiniz. Ben bitki çaylarının içine elma koymayı tercih ediyorum.

Kolay, Basitliği Sevenlere Haydi O Zaman Bitki Tarifleri Gelsin…
Kış Çayı Tarifi: 1 halka zencefil, yarım limon, birer tutam hibüsküs, karahindiba, ekinezya, ıhlamur, yeşilçay, 1 ıhlamur, 1 çubuk tarçın, 2-3 karanfil ekleyip 10 dakika kısık ateşte demleyin.

Kuşburnu ve karahindiba çayı tarifi: 500 ml sıcak suya 1 tutam kuşburnu ve ıhlamur, 1 çubuk tarçın, 1 tutam karahindiba ekleyip kısık ateşte 5-10 dakika demleyin.

Kakuleli karışık bitki çayı tarifi: 500 ml sıcak suya bir halka zencefil, bir tutam kakule, çeyrek limon, 1-2 tane karanfil ve bir tutam yeşil çay ekleyip kısık ateşte 5-10 dakika demleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.